| Anadan olduğu yer: | Şəki rayonu, Aşağı Göynük kəndi |
| Namizədlik (PhD) dissertasiyasının mövzusu: - ixtisas şifri - ixtisasın adı - mövzunun adı | 11.00.07 Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları “Kiçik Qafqaz çaylarının su ehtiyatlarının hesablanma metodikası və onların qiymətləndirilməsi” (Azərbaycan daxilində) |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı: - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 43
2 |
| Əsas elmi nailiyyətləri: | 1.Çayların su ehtiyatlarını hesablamaq üçün metodikanın işlənməsi. 2.Çay axımının ildaxili, fəsillər və aylar üzrə paylanmasının öyrənilməsi. 3.Çay axımının təbii tənzimlənməsi, ilin isti və soyuq dövründə paylanması gedişinin araşdırılması. 4.Çay axımı dəyişkənliyinin öyrənilməsi, Kiçik Qafqaz çaylarının ilk dəfə olaraq variasiya əmsalı xəritəsinin işlənməsi. 5.İnzibati rayonların su ehtiyatlarının öyrənilməsi. 6.Su ehtiyatlarından bitkilərin vegetasiya və intensiv suvarma dövründə istifadəsinin öyrənilməsi. 7.Su ehtiyatlarının istifadə sferasının (suvarma, heyvandarlıq, əhalinin su təchizatı və s.) və onların sahələr üzrə təminatlılıq vəziyyətinin araşdırılması. 8.Su ehtiyatlarından istifadə imkanlarının və onların yetərlilik vəziyyətinin proqnozlaşdırılması. |
| Elmi əsərlərinin adları
| 1.Axımın dəyişkinliyinə dair (Kiçik Qafqaz çayları timsalında). Azərbaycan Su Problemləri ETİ, “Su: problemlər, axtarışlar” elmi-praktik konfransın materialları, 21-22 oktyabr, səh. 25-26, 1999. 2.Göyçay və Girdimançayın hidroloji xüsusiyyətləri. Azərbaycan MEA Xəbərləri, Yer Elmləri Bölməsi, №3, 2000-ci il, səh.48-52, M.A.Abduyevlə. 3.Süxurların sukeçirmə qabiliyyətinin yeraltı çay axımının dəyişilməsində və illik paylanmasında rolu. AMEA, “Xəbərləri”, Yer Elmləri Bölməsi, №2, 2002 4.Müstəqil Azərbaycanda su siyasətinin əsas istiqamətləri. YUNESKO-nun Beynəlxalq Hidroloji proqramı, “Su ehtiyatları: problemlər, perspektivlər, BDU,2003, səh. 21-23. 5.Suvarma dövrü axımının hesablanması. Azərbaycan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Bakı,2004, səh. 150-152 6.Kişçayın maksimal axım sıralarının təyini, “Fövqəladə hallar və ətraf mühit”. T.e.d.,prof. H.O.Ocaqovun 70 illik yubileyinə həsr olunan konfrans materialları, AİMİ, 15-16 dekabr 2009, səh.27-28. 7.Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunda suvarma əkinçiliyinin su təchizatı. Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti qurultayının materialları, 2011, XVI cild, səh. 237-240. 8.Kiçik Qafqaz çayları axımının dəyişkənliyi və təbii tənzimlənməsinin qiymətləndirilməsi. “Qloballaşma ilə əlaqədar fövqəladə hallara qarşı mübari-zənin müasir problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans, 30-31 may 2012, İnşaat Mühəndisləri Universiteti, səh. 30-31 9.Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunda əhalinin su təchizatının sosial problemləri. Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti qurultayının materialları, 2013, XVII cild, səh. 221-225 |
| Pedaqoji fəaliyyəti: |
| Əsas iş yeri və ünvanı: | AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsi AZ1143, Azərbaycan, Bakı şəhəri, H.Cavid pr. 115 |

«Методика расчета водных ресурсов рек Малого Кавказа и их оценка" (в пределах Азербайджана)
3.Изучение естественного регулирования стока рек, распределение стока в теплое и холодное время года.
4.Изучение изменчивости речного стока, разработка карты коэффициента вариации рек Малого Кавказа.
5.Оценка водных ресурсов администрат-ивных, экономических и физико-географичес-ких районов.
6.Использование водных ресурсов в период вегетации и интенсивного орошения.
7. Исследование использования водных ресурсов в разных сферах (ирригация, животноводство, водоснабжения населения и т.д.) и определение  состояния достаточности водных ресурсов по отраслям.
8.Прогнозирование возможности использования водных ресурсов и уровень их достаточности в будущем.
1.Об изменчивости стока рек (на примере рек Малого Кавказа). Труды конференции Научно-Исследовательского Института Водных Проблем Азербайджана. «Вода: проблемы, исследования", 21-22 октября 1999 г., с. 25-26.    2. Гидрологические характеристики рек Гирдыман и Геокчай. Труды НААР, № 3, 2000, стр. 48 -52, с М.А.Абдуевым.
3.Роль водопроницаемости пород к изменение и внутригодового распределения подземного стока рек. Труды НААР, Отделение Науке о Земле, №2, 2002, стр.48 -52.
4.Основные направления водной политики в независимом Азербайджане. Международная гидрологическая программа ЮНЕСКО, «Водные ресурсы: проблемы и перспективы», БГУ, 2003, с. 21-23.
5.Расчет стока рек в ирригатионний период. Министерство Экологии и Природных Ресурсов Азербайджана, Баку, 2004, с.150-152.
6.Определение максимальных рядов стока реки  Кишчай.  Конференция, посвященная 70-летию проф. H.O.Oджaкoва "Чрезвычайная ситуация и окружающая среда",  ИСИА, 15-16 декабря 2009, sтр.27-28.
7.Водопотребление и водоснабжение Куба-Хачмазского экономического района. Материалы Географического Общество Азербайджана, 2011, Том XVI, стр. 237-240.
8.Оценка изменения стока и естественного регулирования рек Малого Кавказа. Международная научно-практическая конференция «Глобализация и современные проблемы борьбы с чрезвычайными ситуациями",  30-31 мая 2012, Инженерно-Строительный Институт, стр. 30-31.
9.Социальные проблемы водоснабжения населения в Куба-Хачмазском экономическом районе.  Материалы Географического Общество Азербайджана, 2013, Том XVII, стр. 221-225.
Национальная Академия Наук Азербайджана (НАНА), Институт Географии имени академика Гасана Алиева, Баку, AZ 1143, пр. Г.Джавида-115