Zaur İmrani Azərtac. Coğrafiya İnstitutunun əsas məqsədi elmi nəticələrin praktiki tətbiqinin təmin edilməsidir
Zaur İmrani Azərtac. Bakı və Abşeronda su təchizatı sistemləri təkmilləşdiriləcək
Zaur İmrani Azadmedia.Turizm eksperti: Azərbaycanda turistlərin cəlb olunması üçün regional potensial ön plana çəkilir
Rza Mahmudov AzərTac Coğrafiyaçı-alim: Su idarəçiliyində vahid siyasət zəruridir.
Samirə Ələkbərova. AzərTac Tədqiqatçı-alim: Elmi-tədqiqat işğaldan azad edilmiş ərazilərin iqtisadi potensialını sistemli şəkildə qiymətləndirir.
Mirnuh İsmayılov. AzərTac. Coğrafiyaşünas-alim: Tuqay meşələrinin qorunması ekoloji balans üçün vacibdir
Səidə Zeynalova. AzərTac. Tədqiqatçı-alim: Tarix boyu Xəzər dənizinin səviyyəsinin qalxma və enmə mərhələləri olub
Samirə Abuşova.AZƏRTAC. Kiçik Qafqazda təbii və antropogen amillərin ətraf mühitdə təsiri öyrənilir
Bizimyol.info.Nazim Gəraylı: “Milli Atlas 2014-cü ildə nəşr olunub və hazırda Coğrafiya İnstitutunda mövcuddur”
Elnur Səfərov.AZƏRTAC. Xəzər dənizinin ekoloji problemlərinin beynəlxalq səviyyədə gündəmə gətirilməsi gücləndirilir
Starə Tarixazər.AZƏRTAC. Kiçik Qafqazda təbii fəlakətlər qiymətləndirilir
Mirnuh İsmayılov. AZƏRTAC. Coğrafiyaşünas-alim: Hazırda Tuqay meşələri yalnız Qarayazı Dövlət Təbiət qoruğunda qorunur
Şahvələd Əliyev. Moderator.az. “Göldən tutulan zəlilər bədənə infeksiya yayır, qana keçəndə isə insan ölə bilər”- Alimdən SENSASİYALI AÇIQLAMA
Zaur İmrani.AZƏRTAC. Coğrafiya İnstitutunun rəsmisi: Turizm sektoru inkişaf dinamikasını yeni modellər əsasında qurmalıdır
Həsən Nəbiyev. İnformator.az Bakı və digər şəhərlərdə iqlim dəyişikliyi həyatımıza necə təsir edir?
Zaur İmrani. AZƏRTAC. Azərbaycan və Belarus alimləri elmi əməkdaşlığı genişləndirir
Səid Səfərov. AZƏRTAC. Coğrafiyaşünas-alim: İqlim dəyişiklikləri su qıtlığını artırır
Natavan Cəfərova. br.az/economy. İqlim müşahidə altındadır-Elmi tədqiqatlar ekoloji risklərin proqnozlaşdırılmasına necə kömək edir
Həsən Nəbiyev. crossmedia.az. İqlim dəyişir, risklər artır - Azərbaycanı nə gözləyir?
Rza Mahmudov. AZƏRTAC. “Azərbaycan ərazisinin hidroqrafik xüsusiyyətləri” adlı kitab nəşrə hazırlanır
Mirnuh İsmayılov. AZƏRTAC. Bakı şəhərinin inkişafında landşaft-ekoloji karkas və yaşıl dəhlizlərin rolu
Həsən Nəbiyev. AZƏRTAC. Coğrafiyaçı-alim: Qlobal iqlim dəyişiklikləri Azərbaycanda hava şəraitinə ciddi təsir edir
Həsən Nəbiyev. AZƏRTAC. Azərbaycanda iqlim dəyişiklikləri: meridional sirkulyasiya güclənir, cənub siklonlarının təsiri artır
Starə Tarixazər. AZƏRTAC. Qusar və Quba rayonlarında sürüşmə və sel hadisələrinin nəticələri araşdırılıb
Həsən Nəbiyev . AZƏRTAC. Coğrafiyaşünas-alim: Müşahidə olunan iqlim dəyişmələri qlobal istiləşmənin davamıdır
Səid Səfərov . AZƏRTAC. Azərbaycanda qeyri-sabit hava hadisələrinin səbəbləri araşdırılır
Səid Səfərov. Oxu.Az. Yağışların müharibə ilə əlaqəsi varmı? - Alimlər nöqtəni qoydular
Zaur İmrani . crossmedia.az. Xəzərdə nə baş verir? - “Qırmızı Kitab”dakı növlər niyə ölür?
Mirnuh İsmayılov. AZƏRTAC. WUF13 çərçivəsində Lənkəran ovalığında landşaft tədqiqatları aparılıb
Həsən Nəbiyev. News24.az. Bakıya yağan dolu suallar yaratdı – Səbəb regional gərginlikdir, yoxsa...?
Mirnuh İsmayılov . AZƏRTAC. Coğrafiyaşünas-alim: Çirkab sularının çaylara axıdılması ekosistemlərə ciddi zərər vurur
Həsən Nəbiyev . AZƏRTAC. İqlimşünas-alim: Temperatur artımına əsas səbəb meridional sirkulyasiya prosesləridir
Starə Tarixazər. AZƏRTAC. İntensiv yağıntılar nəticəsində baş vermiş sürüşmə və sel hadisələrinin fəsadları təhlil edilib
Həsən Nəbiyev. AZƏRTAC. İqlim dəyişmələrinin yaranma səbəbləri və atmosfer proseslərinin rolu
Həsən Nəbiyev. xalqqazeti.az. “Yaşıl” inqilab bəşəri xilas yoludur
Zaur İmrani , AZƏRTAC. Zaur İmrani: Turizmə yalnız gəlir mənbəyi kimi deyil, inkişaf konsepsiyası kimi yanaşılmalıdır
Nəriman Paşayev, AZƏRTAC. Coğrafiyaşünas-alim: Güclü yağışlar nəticəsində aqrar təsərrüfatlarda subasma və su yığılması əsas zərər mexanizmi ola bilər
Elnur Səfərov, AZƏRTAC, Elnur Səfərov: Dənizin səviyyəsinin azalması prosesi bizi qabaqlayır
Nəriman Paşayev, AZƏRTAC, Coğrafiyaşünas alim: Yağıntıların artması nəticəsində sürüşmə zonaları genişlənib
Nəriman Paşayev, AZƏRTAC, Coğrafiya İnstitutu sürüşmə riski olan əraziləri açıqlayıb
Səid Səfərov, AZƏRTAC, Coğrafiyaşünas alim: El Nino hava fenomeni Xəzər dənizinin səviyyəsinə təsirsiz ötüşməyəcək
Nəriman Paşayev, AZƏRTAC, Nəriman Paşayev: İqlim dəyişmələri dağ yollarında geoloji təhlükələri artırır
Həsən Nəbiyev, AZƏRTAC, Cografiyaşünas-alim: Azərbaycanda yüksək temperatur təbii iqlim prosesidir
Mirnuh İsmayılov , AZƏRTAC, Mütəxəssis: Səhralaşmanın toxunmadığı materik və qitə yoxdur
Səid Səfərov, Medianews.az, Yağıntılar Xəzəri xilas edə biləcəkmi?
Səid Səfərov, Pravda.az, Havalar kəskin istiləşəcək – Normadan artıq...
Zaur İmrani, apa.az, Coğrafiya İnstitutunun direktoru: Azərbaycanda hələ də 4 fəsil var, ancaq onların xarakteri dəyişir - MÜSAHİBƏ

Заур Имрани АЗЕРТАДЖ Системы водоснабжения в Баку и на Абшероне будут усовершенствованы
Заур Имрани Aзадмедиа Туристический эксперт: для привлечения туристов в Азербайджане на первый план выдвигается региональный потенциал
Рза Махмудов АЗЕРТАДЖ Учёный-географ: В управлении водными ресурсами необходима единая политика.
Самира Алекберова. АЗЕРТАДЖ Учёный-исследователь: Научное исследование системно оценивает экономический потенциал освобождённых от оккупации территорий.
Мирнух Исмаилов, АЗЕРТАДЖ. Учёный-географ: сохранение тугайных лесов важно для экологического баланса
Саида Зейналова, АЗЕРТАДЖ. Исследователь-учёный: На протяжении истории уровень Каспийского моря подвергался подъёмам и понижениям
Самира Абушова, АЗЕРТАДЖ. В Малом Кавказе изучается влияние природных и антропогенных факторов на окружающую среду
Bizimyol.info. Назим Герайлы: «Национальный атлас был опубликован в 2014 году и в настоящее время хранится в Институте географии»
Эльнур Сафаров. АЗЕРТАДЖ. Усиление выдвижения экологических проблем Каспийского моря на международный уровень
Старa Тарихазэр. АЗЕРТАДЖ. Оценка природно-геоморфологических рисков в Малом Кавказе
Мирнух Исмаилов. АЗЕРТАДЖ. Географ-учёный: В настоящее время тугайные леса охраняются только в Караязинском государственном природном заповеднике
Шахвалад Алиев. Модератор.аз. «Пиявки, выловленные в озёрах, распространяют инфекции и могут привести к смерти» - сенсационное заявление учёного
Заур Имрани.АЗЕРТАДЖ. Представитель Института географии: туристический сектор должен выстраивать динамику развития на основе новых моделей
Гасан Набиев. İnformator.az. Влияние климатических изменений на социально-экономическую и экологическую среду Баку и других городов Азербайджана
Заур Имрани. АЗЕРТАДЖ. Учёные Азербайджана и Беларуси расширяют научное сотрудничество
Саид Сафаров. АЗЕРТАДЖ. Географ-учёный: изменения климата усиливают дефицит воды
Натаван Джафаровой. br.az/economy. Климат под наблюдением-Как наука помогает прогнозировать экологические риски
Гасан Набиев. crossmedia.az. Климат меняется, риски растут — что ожидает Азербайджан?
Рза Махмудов. АЗЕРТАДЖ. Книга под названием «Гидрографические особенности территории Азербайджана» готовится к изданию
Мирнух Исмаилов. АЗЕРТАДЖ. Роль ландшафтно-экологического каркаса и зелёных коридоров в развитии города Баку
Гасан Набиев. АЗЕРТАДЖ. Географ-учёный: Глобальные климатические изменения оказывают серьёзное влияние на погодные условия в Азербайджане
Гасан Набиев. АЗЕРТАДЖ. Изменения климата в Азербайджане: усиливается меридиональная циркуляция, возрастает влияние южных циклонов
Стара Тарихазер . АЗЕРТАДЖ . Изучены последствия оползневых и селевых процессов в Кусарском и Кубинском районах
Гасан Набиев . АЗЕРТАДЖ . Географ-учёный: Наблюдаемые климатические изменения являются продолжением глобального потепления
Саид Сафаров . АЗЕРТАДЖ. В Азербайджане изучаются причины нестабильных погодных явлений
Саид Сафаров . Oxu.Az . Связаны ли осадки с войной? — Учёные поставили точку
Заур Имрани . Crossmedia.az . Что происходит в Каспийском море? Почему гибнут виды из «Красной книги»?
Мирнух Исмайылов. АЗЕРТАДЖ. В рамках 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству (WUF13) проведены ландшафтные исследования в Ленкоранской низменности
Хасан Набиев. News24.az. Выпавший в Баку град вызвал вопросы – причина в региональной напряжённости или…?
Мирнух Исмаилов . АЗЕРТАДЖ . Географ-учёный: Сброс сточных вод в реки наносит серьёзный ущерб экосистемам
Гасан Набиев. АЗЕРТАДЖ. Климатолог: Основной причиной повышения температуры являются процессы меридиональной циркуляции
Стара Тарихазер . АЗЕРТАДЖ. Проанализированы последствия оползней и селевых явлений, произошедших в результате интенсивных осадков
Гасан Набиев. АЗЕРТАДЖ. Причины изменения климата и роль атмосферных процессов
Гасан Набиев. xalqqazeti.az. Зелёная» революция — путь спасения человечества
Заур Имрани, АЗЕРТАДЖ. Заур Имрани: К туризму следует подходить не только как к источнику дохода, но и как к концепции развития
Нариман Пашаев , АЗЕРТАДЖ. Географ-учёный: В результате сильных дождей основным механизмом ущерба в аграрных хозяйствах могут стать подтопления и скопление воды
Эльнур Сафаров, АЗЕРТАДЖ, Эльнур Сафаров: Процесс снижения уровня моря опережает нас
Нариман Пашаев , АЗЕРТАДЖ, Географ-учёный: В результате увеличения количества осадков расширились зоны оползней
Нариман Пашаев , АЗЕРТАДЖ, Институт географии назвал территории с риском оползней
Саид Сафаров, АЗЕРТАДЖ, Учёный-географ: климатический феномен Эль-Ниньо не останется без влияния на уровень Каспийского моря
Нариман Пашаев, АЗЕРТАДЖ, Нариман Пашаев: Изменение климата усиливает геологические опасности на горных дорогах
Гасан Набиев , АЗЕРТАДЖ, Учёный-географ: Высокая температура в Азербайджане является естественным климатическим процессом
Мирнух Исмаилов , АЗЕРТАДЖ , Эксперт: Нет ни одного материка и части света, которых бы не коснулось опустынивание
Саид Сафаров, Medianews.az, Смогут ли осадки спасти Каспий?
Саид Сафаров , Pravda.az, Погода резко потеплеет — температура превысит норму...
Заура Имрани, apa.az, Директор Института географии: В Азербайджане по-прежнему существуют четыре времени года, однако их характер меняется — ИНТЕРВЬЮ
Саид Сафаров, Sfera.az, Скрытая опасность на пляжах: почему море внезапно становится глубоким?
Гасан Набиев , olay.az, «Если такая ситуация продлится ещё несколько лет, возникнет дефицит пресной воды» — Гасан Набиев
Гасану Набиеву , Crossmedia.az, «Ад», охвативший Европу, добирается и до Азербайджана…
С.Сафаров, АЗЕРТАДЖ , Ученый-географ: Обмеление Каспия и сильные обратные течения повышают опасность на пляжах
Интервью провела Наргиз Гахраманова, Амину Исмаилову , «Использование искусственного интеллекта при научно обоснованной оценке почв - требование современности»