Qaçqının, köçkünün soy atasıydın,
Kövrək duyğular üstündə köklənmiş bu sətirlər  2013-cü il  fevralın 27-sində   Coğrafiya Institutunun akt zalında böyük alim, görkəmli içtimai xadim, ağsaqqal pedaqoq, akademik Budaq Budaqovun özünün iştirak etmədiyi ilk yubiley tədbirində müəllifin - xalq şairi Nəriman Həsənzadənin  dilindən səslənmişdir.
AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən  akademik Akif Əlizadə iştirakçıları salamlayaraq tədbiri aççıq elan etdi. O, görkəmli alimin şərəfli həyat yolundan söz açıb, onun geomorfologiya, landşaftşünaslıq, toponimika, xəritəçilik və s.sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən, aqsaqqallar şurasındakı yorulmaz fəaliyyətindən, olduqca bacarıqlı təşkilatçı kimi alimləri ətrafına toplayıb böyük səmərə verən elmi tədqiqatlar aparmasından, toponimika sahəsindəki araşdırmaları ilə erməniləri ifşa etməsindən və s. danışdı, sonra isə 1 dəqiqəlik sükütla  alimi yad etməyi xahiş  etdi.
İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən, akademiyanin müxbir üzvü, professor Ramiz Məmmədov Budaq Budaqovun elmi yaradıcılığından bəhs edərək, onun elm sahəsində özünü təsdiq edən çox ciddi bir alim olduğunu qeyd etdi və dedi ki, keçmiş SSRİ məkanında getdiyim bütün yerlərdə onu həmişə xəbər almış, əsərləri ilə yaxından maraqlanmışlar. Budaq müəllim özünü reklam etmədən, həyatını riskə ataraq müxtəlif ekspedisiyalarda iştirak edirdi. Tədqiqat apardığı müxtəlif dövrlərdə çap etdirdiyi yüzlərlə elmi məqalə, monoqrafiya və xəritələri, xüsusilə də təbii dağıdıcı proseslərə – sellərə, sürüşmələrə, zəlzələlərə və həmçinin ekoloji gərginlik problemlərinə həsr olunmuş əsərlərindən ölkədə yerinə yetirilən mühəndis geomorfoloji, meliorasiya, ətraf mühitin mühafizəsi, kənd təsərrüfatı işlərində dəfələrlə istifadə edilmişdir.
Xalq şairi Nəriman Həsənzadə Budaq Budaqovun dahi şəxsiyyət olaraq təbiət, əddəbiyyat, fəlsəfə, poeziya vurğunu kimi bu sahələrdə çoxsaylı məqalələrin, kitabların müəllifi olmasını diqqətə çatdırdı. O, böyük alim haqqında xatirələrini bölüşərək bildirdi: “Mən onunla, o isə mənimlə fəxr edirdi. Selləri öyrənmək istəyirdi, vaxt çatmadı, onu sellər apardı. Arzu edərdim ki, onun həyat və yaradıcılığı kütləvi informasiya vasitələrində daha geniş təbliğ olunsun və  gənclərimiz ondan örnək götürsünlər.”  Şair öz çıxışını  Budaq müəllimə həsr etdiyi şerini səsləndirməklə bitirdi.
Tədbirdə ADU-nun rektoru Abel Məhərrəmov, coğrafiya e.d.professor Şövqi Göyçayli, B.Budaqovun qohumu, Respublikanin hərbi prokuroru Xanlar Vəliyev, şair Hikmət Mahmüd akademik Budaq Budaqovla bağlı xatirələrini dilə gətirərək onun  elmi, içtimai, pedaqoji fəaliyyətindən,  necə qayğıkeş, mülayim, xeyirxah bir insan olmasından danışdılar. Tədbirin sonunda alimin qızı  Sevinc xanım ailəsi adından  bu yubileyin keçirilməsinə, Budaq müəllimin timsalında Azərbaycan elminə verdiyi dəyərə görə tədbirin təşkilatçıları və iştirakçılarına  öz minnətdarlığını bildirdi.

85-летний юбилей академика Б.А.Будагова 2013-02-28 12:05:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
27 февраля 2013 в актовом зале Национальной Академии Наук Азербайджана торжественно был отмечен 85-летний юбилей великого ученого, видного общественного деятеля, старейшего педагога, академика Будага Абдулали оглы Будагова.
Поприветствовав собравшихся, исполняющий обязанности президента НАНА академик Акиф Ализаде открыл мероприятие. Он рассказал о славном жизненном пути ученого, о его заслугах перед географической наукой, его достижениях в области геоморфологии, ландшафтоведения, топонимики, картографии и т.д., о его неутомимой работе в Совете Старейшин. Академик А. Ализаде особо отметил, что Б.А. Будагов, обладая высокими организаторскими способностями, собрал вокруг себя талантливых ученых, которые под его руководством проводили плодотворные научные исследования, а также разоблачал в своих трудах армянские происки в области топонимики. В заключение, академик А. Ализаде попросил собравшихся почтить минутой молчания память ученого.
Исполняющий обязанности директора Института географии член-корреспондент НАНА, профессор Р. Мамедов говоря в своем выступлении о  научной деятельности Б.А. Будагова, отметил, что академик Б.А. Будагов был широко известен среди ученого сообщества бывшего СССР, его труды служили учебным пособием для нескольких поколений географов, не только Азербайджана, но и бывшего СССР.  Будаг муеллим, никогда не рекламировал себя, неоднократно подвергая себя риску, принимал участие во многих экспедициях. Сотни его трудов – научных статей, монографий и карт, особенно, посвященных природно-разрушительным процессам (селям, оползням, землетрясениям), а также посвященных проблеме экологического риска широко используются при проведении в республике инженерно-геоморфологических, мелиоративных работ, при разработке планов мероприятий, направленных на охрану окружающей среды,  в сельском хозяйстве и т.д.
Народный поэт Нариман Гасанзаде в своем выступлении сказал, что Будаг Будагов, будучи гениальной личностью, был автором не только научных работ, но и его перу принадлежат статьи и книги, посвященные природе, литературе, философии, поэзии. Подытоживая свои воспоминания о великом ученом, он сказал: «Я гордился им, а он гордился мной. Я пожелал бы, что бы информация о его жизни и творчестве с помощью средств массовой информации более широко пропагандировалась, что бы молодежь брала пример с такого человека». Свое выступление поэт закончил стихами, посвященными Будаг муеллиму.
На мероприятии прозвучали выступления ректора БГУ Абеля Магеррамова, Шовги Йолчиева, поэта Хикмета Махмуда и многих других. Выступавшие поделились своими воспоминаниями о Будаге Будагове, рассказывали о его научной, общественной, педагогической деятельности, о том каким заботливым, скромным, мягким и доброжелательным человеком он был.
В конце торжественного собрания выступила дочь Б.А. Будагова Севиндж ханум, которая сердечно поблагодарила организаторов и участников за проведение такого юбилея.