Coğrafiyaçı alim qlobal istiləşmə barədə müsahibə verib Sen 20, 2021 | 05:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Dünyada gedən qlobal istiləşmənin səbəbləri və problemin həlli yollarını aydınlaşdırmaq məqsədilə  Cebhə.info saytı AMEA  akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin müdiri, dosent Mirnuh İsmayılova müraciət edib.
Son illərdə iqlim dəyişmələrində güclü tezləşmənin  müşahidə edildiyini deyən alim  dünyanın aparıcı ölkələrinin qlobal istiləşməyə “müharibə” elan edərək təsirli hərəkətlərə keçməsini çıxış yolu kimi qiymətləndirib. O bildirib ki, qlobal istiləşmə ilə əlaqədar potensial fəlakətdən qorunmaq üçün istixana qazı emissiyalarının təxminən 80%-nin azalması lazımdır. Ətraf mühitə ziyan vuran, atmosferə daha çox karbon emissiyasını buraxan təsərrüfat sahələrinə həddən artıq böyük verginin qoyulmasını əsaslı tədbirlərdən biri kimi qiymətləndirmək olar.
Alim diqqətə çatdırıb ki, atmosferə həddən artıq atılan karbon tullantıları yerin istilik balansını pozur, bu isə iqlimlə bağlı fəsadların, təbii və texnogen fəlakətlərin yaranmasına səbəb olur. İnstitutun apardığı tədqiqatlara görə, 1960-cı illərdə Azərbaycanda buzlaqların sahəsi Böyük Qafqazda 6, 5 kvadrat kilometr idisə, indi 1,28 kvadrat kilometr təşkil edir. Bu çox böyük dəyişmədir və azalma 4 dəfədən artıqdır. Qlobal istiləşmə irəlilədikcə yağıntı nümunələrində güclü dəyişikliklər olacaq. Yer səthinin bəzi yerləri nəmlənəcək, digərləri ağır quraqlıqlara məruz qalacaq.

Географ дал интервью о глобальном потеплении 2021-09-20 17:25:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Для выяснения причин глобального потепления и путей решения проблемы сайт Cebhə.info обратился к заведующему отделом ландшафтных исследований и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.А. Алиева, доценту Мирнуху Исмайлову.
Заявив, что в последние годы наблюдается ускоренное изменение климата, ученый сказал, что выходом для ведущих стран мира является объявление «войны» глобальному потеплению и принятие эффективных мер. Он сказал, что выбросы парниковых газов должны быть сокращены примерно на 80 процентов, чтобы защититься от потенциальной катастрофы глобального потепления. Чрезмерные налоги на фермы, которые наносят ущерб окружающей среде и выбрасывают больше углерода в атмосферу, можно рассматривать как разумную меру.
Ученый отметил, что чрезмерные выбросы углерода в атмосферу нарушают тепловой баланс Земли, что приводит к климатическим осложнениям, природным и техногенным катастрофам. Согласно исследованиям, проведенным институтом, площадь ледников в Азербайджане в 1960-е годы составляла 6,5 квадратных километров на Большом Кавказе, а сейчас 1,28 квадратных километров. Это ощутимое изменение, более чем в 4 раза. По мере того как глобальное потепление будет прогрессировать, характер выпадения осадков сильно изменится. Некоторые части земной поверхности будут увлажнены, другие будут подвержены сильной засухе.