Coğrafiyaçı alim iqlim dəyişmələrinin təsirlərindən danışıb Sen 23, 2021 | 05:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya elmləri doktoru, professor Rza Mahmudov İctimai Radionun canlı efirində dinləyicilərin suallarını cavablandırıb.
Alim iqlim dəyişmələri və onun regional təsirləri, həmçinin son zamanlar davamlı ekstremal istiləri doğuran  səbəblər, iqlim dəyişmələrinə təsir edən təbii və antropogen amillər, iqlim və hava məfhumlarının fərqli coğrafi izahları, biomüxtəliflik, o cümlədən iqlimin məhsulu olan səth  və yeraltı suların  formalaşma xüsusiyyətləri, su çatışmazlığı,  onun həlli imkanları və sairdən söhbət açıb, dinləyiciləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
R.Mahmudov müasir dövrdə qlobal iqlim dəyişmələri və onun insanlara, biomüxtəlifliyə, kənd təsərrüfatına, infrasturktur sahələrə vurduğu ziyanları, yaratdığı təbii fəlakətləri bəşəriyyətin üzləşdiyi ən böyük problemlərdən biri adlandırıb. Professor Azərbaycan ərazisi  iqliminin də qlobal iqlim sisteminin tərkib hissəsi olduğunu və bu sistemdə baş verən proseslərin müxtəlif intensivliklə və müxtəlif zaman kəsiyində ölkənin iqlim şəraitinə təsir göstərdiyini qeyd edib. O bildirib ki, iqlim dəyişmələrinin tədqiqi, onun ətraf mühitə, o cümlədən çay, su ehtiyatlarına təsirinin öyrənilməsi Azərbaycan  ərazisi və onun iqtisadiyyatı üçün vacib məsələyə çevrilmişdir. Azərbaycan  ərazisində regional iqlim dəyişmələrinin təsirindən müxtəlif növ təbii fəlakətlərin  baş verməsi mümkündür. Bunlar sel, daşqın, subasma, güclü külək, qasırğa, dolu-leysan hadisələrinin təsiri,  Xəzər  dənizinin səviyyə tərəddüdü, arid iqlim zonasında səhralaşma prosesi, meşə yanğınları, torpaqların eroziyası, şoranlaşma və s. proseslərdən  yaranan təbii fəlakətlərdir.
Məişətdə, kənd təsərrüfatında, sənayedə sudan istifadə məsələlərinə toxunan hidroloq alim dinləyicilərə müasir dünya təcrübəsindən istifadə etməyin yollarından da  danışıb.

Географ рассказал о последствиях климатических изменений Сен 23, 2021 | 05:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ведущий научный сотрудник Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА, доктор географических наук, профессор Рза Махмудов ответил на вопросы слушателей в прямом эфире Общественного радио.
Ученый рассказал о возможностях решения проблем изменения климата и его региональных последствий, о природных и антропогенных факторах, влияющих на климат и погоду, биоразнообразие, включая образование поверхностных и подземных вод, нехватку воды, а также причины недавней экстремальной жары. Он ответил на вопросы слушателей.
Махмудов назвал глобальное изменение климата и его ущерб людям, биоразнообразию, сельскому хозяйству, инфраструктуре и стихийные бедствия одной из самых больших проблем, стоящих перед человечеством в наше время. Профессор отметил, что климат Азербайджана также является частью глобальной климатической системы, и процессы, происходящие в этой системе, с разной интенсивностью и в разное время влияют на климатические условия страны. Он сказал, что изучение климатических изменений, их воздействия на окружающую среду, в том числе рек и водных ресурсов, стало важным вопросом для территории Азербайджана и его экономики. В Азербайджане возможны различные типы стихийных бедствий из-за последствий регионального изменения климата. Это наводнения, сели, сильные ветры, ураганы, град, колебания уровня Каспийского моря, опустынивание в засушливой климатической зоне, лесные пожары, эрозия почв, засоление и т. д. Касаясь использования воды в повседневной жизни, сельском хозяйстве и промышленности, гидролог рассказал аудитории о способах использования современного мирового опыта.