Alimlərimiz Acınohur ərazisində iqlim dəyişmələrinin təsirini öyrəniblər Okt 03, 2021 | 01:10 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu  “landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması” şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d., dosent Mirnuh İsmayilovun rəhbərliyi ilə  c.ü.f. doktorları, dosentlər Səidə Zeynalova və Müseyib Yunusov  sentyabrın  24-dən 27-dək  Acınohur öndağlığı ərazisində elmi tədqiqat işləri aparıblar.
Tədqiqatın məqsədi qobal iqlim dəyişmələri şəraitində Acınohur ön dağlıq ərazisinin su və meşə ekosistemlərinin dinamikasında baş verən aridləşmə tendensiyasının öyrənilməsidir.  Tədqiqat zamanı mütəxəssislər ərazidə son illər quraqlaşma prosesinin sürətləndiyini, bir sıra göllərin tamamilə quruduğunu, çaylarda suyun kəskin azalmasını və digər ekoloji problemlərin üzə çıxdığını müşahidə ediblər.
Əməkdaşların dediyinə görə, ərazinin ən böyük gölü olan Acınohur son 5-6 il ərzində iqlim dəyişmələri şəraitində  yay mövsümündə, demək olar, tamamilə quruyur. Tədqiqat zamanı müşahidə olunan 20-30 sm. su təbəqəsi iki gün davam edən intensiv yağıntıların  nəticəsi kimi qiymətləndirilir. İlin yay aylarında isə gölün dibi tam quru olub.
2015-ci ilin avqust ayında ərazidə tədqiqat aparan alimlər həmin dönəmdə gölün yalnız 4/1 hissəsinin quruduğunu, göldə çoxlu sayda flaminqo quşlarının üzdüyünü və orada yuva saldıqlarının şahidi olublar.  Hazırda isə əhali ilə söhbətlərdən tədqiqatçılar son illər həmin quşların ərazidə görünmədiyini,  quraq havalara görə ətraf ərazilərdə təsərrüfat işlərində böyük problemlər yaşandığını müəyyən ediblər.
Alimlər son zamanlar Acınohur öndağlığında salınmış qoz, zeytun, badam və alma ağaclarından ibarət geniş bağ plantasiyalarının əvəzinə quraqlığa davamlı,  demək olar ki,  suvarma  tələb etməyən püstə bağlarının (saqqız ağacı) salınmasını daha  məqsədəuyğun hesab edirlər.
Tədqiqat  Vəndam  çayinın dərəsi və sahilləri boyu formalaşmış ekosistemlərdə davam etdirilib. Ərazinin landşaft dinamikasını öyrənən tədqiqatçılar  landşaftların strukturunda gedən pozulma proseslərini müşahidə ediblər. Onlar Vəndam çay dərəsində tikilməsi planlaşdırılan Yengicə su ambarının inşasının ətraf ekosistemlərə təsirini qiymətləndiriblər. Alimlər tikinti zamanı nəzərdə tutulan 130 ha-dan çox meşə massivinin məhv olmasının subasar və ətraf landşaftların strukturunda böyük dəyişiklərə gətirib çıxaracağını proqnozlaşdırırlar.

Наши ученые изучили последствия климатических изменений в Аджинохуре 2021-10-03 13:59:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Под руководством заведующего отделом Ландшафтоведения и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА, д.ф.г.Мирнуха Исмаилова, с 24 по 27 сентября доценты, д.ф.г. Саида Зейналова и Мусейиб Юнусов проводили исследования в районе предгорий Ачиногура.
Целью исследования было изучение тенденции аридизации в динамике водных и лесных экосистем переднего горного района Ачиногур в контексте глобального изменения климата. В ходе исследования специалисты отметили, что в последние годы процесс засухи в этом районе ускорился, ряд озер полностью высох, уровень воды в реках резко упал, возникли другие экологические проблемы.
По словам сотрудников, Ачинохур, самое большое озеро в этом районе, летом почти полностью обмелело в течение последних 5-6 лет вследствие климатических изменений. 20-30 см слой воды, по оценкам, является результатом двухдневного сильного дождя. Летом дно озера полностью высыхало.
В августе 2015 года ученые, обследовавшие этот район, обнаружили, что за этот период высохло только 1/4 площади озера, и что большое количество фламинго плавали в озере и гнездились там. В настоящее время, в ходе бесед с населением, исследователи обнаружили, что эти птицы не наблюдались в этом районе в последние годы, а из-за засушливой погоды в прилегающих районах возникли серьезные проблемы с хозяйственной деятельностью.
Ученые считают более целесообразным высаживать засухоустойчивые фисташковые сады, не требующие полива, вместо больших садов грецких, оливковых, миндальных и яблоневых деревьев, которые недавно были посажены в предгорьях Ачиногура. Исследования были продолжены в экосистемах, сформировавшихся по долинам и берегам реки Вендам. Исследователи, изучающие ландшафтную динамику местности, наблюдали процессы нарушения структуры ландшафтов. Они оценили влияние строительства Енгидского водохранилища, которое планируется построить в ущелье реки Вендам, на окружающие экосистемы. Ученые прогнозируют, что уничтожение более 130 га леса во время строительства приведет к серьезным изменениям в структуре пойм и окружающих ландшафтов.