İranlı mütəxəssislər CİS üzrə təlimlərə başlayıblar Okt 19, 2021 | 12:10 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda coğrafi informasiya sistemləri üzrə distant formatda təlimlərə başlanılıb.
İranın Təbriz Universiteti ilə Coğrafiya İnstitutu arasında bağlanmış  əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, Universitetin Planlaşdırma və ətraf mühit fakültəsi mütəxəssisləri Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları üçün təşkil olunan təlimlərin ilk günündə  tanışlıq görüşü keçiriblər. Universitetin alimləri təlimlərdə iştirak edəcək elmi işçilərin CİS üzrə bilik səviyyəsini təyin edib, öyrənmək istədikləri sahələrin istiqamətinə  uyğun keçəcək kursların mövzularını dəqiqləşdiriblər.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutu tərəfindən baş direktor, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov, şöbə müdirləri, elmi işçilər və digər əməkdaşlar, Universitet tərəfindən isə elmi işlər üzrə direktor müavini Dr. İrəc Teymuri, tədqiqat işləri üzrə direktor müavini Dr. Hoseyn Kərimzadeh, departament müdirləri Xəlil Vəlizadə, Sədra Kərimzadə və Haşım Rüstəmzadə iştirak ediblər.
İranlı mütəxəssislər İnstitutun əməkdaşları üçün 5 qrupda – "Coğrafi informasiya vasitələri" (ümumi kurs), “İqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinin hidrometeoroloji rejiminə təsirinin qiymətləndirilməsi (havanın temperaturu, dənizin səth suyunun temperaturu, yağıntıların miqdarı, külək və s.)”, “İqlim  indeksi və ya landşaft xəritələrinin aerokosmik şəkilləri əsasında rəqəmsal geomodellərin yaradılması”, “Kənd təsərrüfatı, ərzaq təhlükəsizliyi və iqlim dəyişikliklərinin tədqiqində  CİS və məsafədən zondlamanın tətbiqi”, “Peyk məlumatları, onların xüsusiyyətləri və CİS proqramlarının istifadəsi ilə  deşifrələnməsi və emalı” mövzuları üzrə ödənişsiz təlimlər keçəcəklər.

Иранские специалисты начали обучение по ГИС 2021-10-19 12:13:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени акад. Г.А. Алиева НАНА начались дистанционные тренинги по географическим информационным системам.
Согласно соглашению о сотрудничестве, подписанному между Тебризским университетом и Институтом географии Азербайджана, специалисты факультета планирования и окружающей среды университета провели ознакомительную встречу в первый день тренинга для сотрудников Института географии. Ученые университета определили уровень знаний ГИС у исследователей, которые будут участвовать в тренингах, и определили тематику курсов, которые будут проводиться в соответствии с направлением областей, которые они хотят изучать.
В мероприятии приняли участие генеральный директор Института географии, доктор географических наук Закир Эминов, заведующие кафедрами, научные сотрудники и другие сотрудники, а также заместитель директора по научной работе университета д-р. Ирадж Теймури, заместитель директора по научной работе д-р. Присутствовали Хосейн Каримзаде, руководители отделов Халил Вализаде, Садра Каримзаде и Хашим Рустамзаде.
Иранские специалисты проведут бесплатные занятия для сотрудников института в 5 группах - «Географические средства информации (общий курс)», «Оценка влияния изменения климата на гидрометеорологический режим Каспийского моря (температура воздуха, температура поверхности моря, осадки, ветер и т. д.), « Климатический индекс или создание цифровых геомоделей на основе аэрокосмических изображений ландшафтных карт, «Применение ГИС и дистанционного зондирования в изучении сельского хозяйства, продовольственной безопасности и изменения климата», «Расшифровка и обработка спутниковых данных, их характеристики и программное обеспечение ГИС ».