Coğrafiya İnstitutunda “Nizami ili” ilə əlaqədar tədbir keçirilib Noy 04, 2021 | 12:11 / TƏDBİRLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Böyük  Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi münasibətilə  professor Hamlet İsaxanlının iştirakı ilə  tədbir keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov tədbiri giriş sözü ilə açaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2021-ci ilin ölkəmizdə Nizami ili elan edilməsini diqqətə çatdırıb. Direktor bildirib ki, dünya mədəniyyətinin  görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin ölməz əsərləri şərqin misilsiz mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yer tutur. Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə dahi mütəfəkkirin parlaq irsinin öyrənilməsi haqqında verilmiş qərar,  yubileylərinin dövlət səviyyəsində keçirilməsi şairin əsərlərinin daha geniş tədqiqi və təbliği işində mühüm rol oynayır. AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu və Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi Nizami Gəncəvinin adını daşıyır, onun doğma şəhəri Gəncədə məqbərəsi, Bakıda, Sankt-Peterburqda və Romada heykəlləri ucaldılıb.
Sonra Xəzər Universitetinin rektoru, professor Hamlet İsaxanlı “Nizaminin coğrafi məkan və zaman fəlsəfəsi” mövzusunda məruzə edib. Çıxışına AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda qonaq olmasından məmnunluğunu bildirməsi ilə başlayan  H.İsaxanlı Azərbaycan mədəniyyətinin nəhəngi sayılan Nizaminin yaradıcılığına xüsusi baxışı olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, fars dilində yazan şairin sətri tərcümələri əsasında əsərlərinin tədqiqi ilə məşğul olub, və əsasən ingilis dilində silsilə məqalələr  yazaraq çap etdirib. Bu yaxınlarda Nizami Gəncəvi haqqında İngiltərədə amerikalılar tərəfindən dərc edilən irihəcmli ikicildlik kitabın bir fəslinin müəllifinin özü olduğunu söyləyən  professor  nəşrdə böyük mütəfəkkirin baxışları, fəlsəfi fikirləri, Çin haqqında düşüncələrinə öz münasibətini bildirib, əsərlərini coğrafi məkan və zaman baxımından təhlil edib. Diqqətə çatdırıb ki, insanın dünyagörüşünün təyin edilməsində ilk əvvəl onun coğrafi təsəvvürləri əsas rol oynayır. Bu baxımdan Nizaminin dünyanın coğrafi – fiziki, siyasi, iqtisadi xəritəsi haqqındakı bilikləri mühüm rol oynayır. Şair eyni zamanda tarix, ədəbiyyat, musiqi, təsviri incəsənət haqqında biliklərə malik,  müxtəlif elmlərdən kifayət qədər xəbərdar olan geniş dünyagörüşlü şəxsiyyət olub.
Məruzəsinin sonunda H.İsaxanlı tədbir iştirakçılarının müəllifin Nizami haqqındakı tədqiqatına dair çoxsaylı suallarını cavablandırıb.

В Институте географии cостоялось мероприятие, посвященное «Году Низами». Ноя 04, 2021 | 12:11 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии имени акад. Г. Алиева НАНА прошло мероприятие по случаю 880-летия великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви с участием профессора Гамлета Исаханлы.
Открывая мероприятие, генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов отметил, что по Указу Президента Азербайджанской Республики, 2021 год объявлен в нашей стране Годом Низами. По его словам , бессмертные произведения Низами Гянджеви, выдающегося представителя мировой культуры, гениального азербайджанского поэта и мыслителя, занимают особое место в уникальных культурных ценностях Востока. Принятое по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева решение об изучении блестящего наследия великого мыслителя, празднование его юбилеев на государственном уровне играет важную роль в более широком изучении и популяризации творчества поэта. Институт литературы НАНА и Национальный музей азербайджанской литературы носят имя Низами Гянджеви, его мавзолей находится в его родном городе Гянджа, статуи воздвигнуты в Баку, Санкт-Петербурге и Риме.
Затем ректор Хазарского университета, профессор Гамлет Исаханлы выступил с докладом на тему «Философия географического пространства и времени Низами». Г.Исаханлы начал свое выступление с того, что выразил удовлетворение визитом в Институт географии НАНА, подчеркнув, что у него особый взгляд на творчество Низами, гиганта азербайджанской культуры. Он сказал, занимался исследованием произведений поэта, писавшего на персидском языке, на основе переводов, а также написал и опубликовал серию статей, в основном, на английском языке. По словам профессора, он является автором главы большой двухтомной книги о Низами Гянджеви, недавно изданной американцами в Англии. Он отметил, что, прежде всего, географические представления человека играют ключевую роль в определении мировоззрения человека. В этой связи важную роль играет знание Низами географической - физической, политической, экономической карты мира. Поэт также был человеком широких взглядов, со знанием истории, литературы, музыки, изобразительного искусства и широкого круга наук.
В конце своего выступления Х. Исаханлы ответил на многочисленные вопросы участников об авторском исследовании Низами.