Coğrafiya İnstitutunda zəfər günü qeyd edilib Noy 05, 2021 | 12:11 / TƏDBİRLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda  8 Noyabr Zəfər günü münasibəti ilə tədbir keçirilib.
Öncə torpaqlarımız  uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov 8 Noyabr gününün bütün dünya azərbaycanlıları üçün ən əziz, ən qürurlu və şanlı tarix olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, Azərbaycan xalqı apardığı 44 günlük müharibə və onun şərəfli nəticəsi ölkənin tarixində böyük bir dönüş yaratdı. Azərbaycan xalqı təkcə ərazi bütövlüyünü deyil, həm də milli qürurunu və mənliyini bərpa etdi. Bu isə Ali Baş Komandan, ölkə rəhbəri İlham Əliyevin müdrik siyasəti, hərbi bacarığı və rəşadətli ordumuzun qəhrəmanlığı sayəsində həyata keçə bildi. Regionda lider ölkə statusunu qazanmış və böyük quruculuq işlərinə start verən Azərbaycan qısa müddətdə inanılmaz uğurlara imza atdı. 30 ilə yaxın ermənilər tərəfindən  viran qoyulmuş Qarabağ torpağı böyük sürətlə dirçəlməyə, çiçəklənməyə başlayıb. Ağıllı şəhərlər, kəndlər salınır, yollar çəkilir, kommunikasiyalar bərpa edilir. Ağlagəlməz qısa müddətdə istifadəyə verilmiş Füzuli Beynəlxalq Aeroportu artıq qonaqlarını qəbul edir. Bütün bunlar Azərbaycan xalqının sülhsevər, qurucu və yaradıcı olduğunu  bir daha sübut edir.
İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev, Qadınlar şurasının sədri Luiza Salayeva, şöbə müdiri, c.e.d. Rza Mahmudov və başqaları çıxış edərək prezident İlham Əliyevin 44 günlük müharibə ərəfəsində apardığı hərbi, siyasi, diplomatiya və informasiya müharibəsindəki qələbəsindən, torpaqlarımızın alınması, ərazimizin bütövlüyü uğrunda tərəddüd etmədən  müharibəyə atilan igid övladların şücaətindən və qəhrəmanlıqlarından söhbət açıb, şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə Allahdan can sağlığı diləyiblər.

Минутой молчания почтили память шехидов, отдавших жизнь за наши земли. Открывая мероприятие, генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов отметил, что 8 ноября - самая дорогая, самая гордая и славная дата для всех азербайджанцев мира. Он сказал, что 44-дневная война, которую вел азербайджанский народ, и ее славный результат стали большим поворотным моментом в истории страны. Азербайджанский народ восстановил не только свою территориальную целостность, но и свою национальную гордость и самобытность. Это стало возможным благодаря мудрой политике Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева, его воинскому мастерству и героизму нашей храброй армии. Получив статус ведущей страны в регионе и начав большую творческую работу, Азербайджан за короткий период времени добился невероятных успехов. Карабахская земля, опустошаемая армянами почти 30 лет, начала стремительно возрождаться и процветать. Строятся умные города и села, строятся дороги, восстанавливаются коммуникации. Международный аэропорт Физули теперь принимает гостей. Все это еще раз доказывает, что азербайджанский народ миролюбив, созидателен.
Председатель профсоюза института, д.ф.г. Абиль Ахвердиев, председатель Совета женщин Луиза Салаева, руководитель отдела, д.э.н. Рза Махмудов и другие рассказали о победе Президента Ильхама Алиева в военной, политической, дипломатической и информационной войне накануне 44-дневной войны, о приобретении наших земель, о мужестве и героизме храбрых сыновей, которые сражались за целостность нашей территории.