Coğrafiyaçı alim “Mir” telekanalına müsahibə verib Noy 14, 2021 | 10:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov  Rusiyanın “Mir” telekanalına müsahibə verib.
Xəzər dənizi suyunun azalmasının  bütün Xəzəryanı dövlətlər üçün qlobal problemə çevrilməsini söyləyən şöbə müdiri suyun azalması ilə insanların başqa problemlərlə də qarşılaşacağını diqqətə çatdırıb. O deyib ki, suyun çəkilməsi ilə əlaqədar dənizdə biomüxtəlifliyə böyük ziyan dəyir. Balıqlar üçün yem rolunu oynayan planktonların ümumi kütləsi 10 dəfəyədək  azalıb ki, nərə balığı, qızılbalıq, siyənək  kimi qiymətli dəniz balıqları yem çatışmazlığından məhv olur. Suyun səviyyəsinin azalmasını qlobal istiləşmə ilə əlaqələndirən alim son illərdə havanın temperaturunun  1 dərəcə artdığını deyib və əgər belə davam edərsə, 2100-cü il üçün Xəzərin ancaq üçdə bir hissəsinin qalacağını proqnoz edib.

Ученый-географ дал интервью телеканалу "Мир" Ноя 14, 2021 | 10:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом гидрометеорологии Каспийского моря Института географии им. Г.А. Алиева НАНА, доктор географических наук Саид Сафаров дал интервью российскому телеканалу "Мир".
Он сказал, что уменьшение уровня Каспийского моря стало глобальной проблемой для всех прикаспийских государств, добавив, что с истощением водных ресурсов люди столкнутся с другими проблемами. Он сказал, что забор воды наносит большой ущерб морскому биоразнообразию. Общая масса планктона, который служит приманкой для рыбы, уменьшилась в 10 раз, а ценные морские рыбы, такие как осетр, лосось и сельдь, уничтожаются из-за нехватки кормов. Он объяснил снижение уровня воды глобальным потеплением, заявив, что за последние годы температура повысилась на 1 градус, и предсказал, что если это продолжится, к 2100 году останется только треть Каспийского моря.