Demoqrafiya və əhali şöbəsinin illik hesabatı dinlənilib Noy 23, 2021 | 10:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclasında baş direktor, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov rəhbəri olduğu Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin 2021-ci il üzrə illik hesabatını təqdim edib.
Z.Eminov  təqdimatında AR Prezidentinin fərman və sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar cari ildə görülən işlərdən, şöbə əməkdaşlarının elmi məqalələrinin çapından və  məzuniyyət, eləcə də çöl tədqiqatlarının nəticələrindən,   fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi sahəsindəki geniş fəaliyyətdən, beynəlxalq əlaqələrdən, layihə və qrant üzrə yerinə yetirilən işlərdən, elmi kadrların hazırlanması və s. haqqında  geniş məlumat verib.
Müəssisə rəhbəri planda təsdiq olunmuş “Qarabağ iqtisadi rayonunun demoqrafik inkişafı və yenidən məskunlaşmasının prioritet istiqamətləri” mövzusu üzrə aparılan tədqiqatın nəticələrindən danışıb. O bildirib ki, 2020-ci ilin əvvəlində Qarabağ iqtisadi rayonunda əhalinin sayı 900,3 min nəfər olub ki, bu da ölkənin ümumi əhalisinin 8,94%-ni təşkil edir. 1979-cu ildən sonra ərazidə kənd əhalisinin payının yüksək olması təbii artımın çoxluğu səbəbindən əhali artımı ölkə üzrə olan göstəricidən xeyli yuxarı (167,1%)  olub. Əhali sayının artımı ən çox Ağdam rayonunda (91,0 min nəfər), ən aşağı artım isə Xocavənd rayonunda qeydə alınıb.
2019-cu ildə Qarabağ iqtisadi rayonunda doğum əmsalı 12,9 ölkə üzrə orta hesabla 14,3 səviyyəsində, təbii artım əmsalı isə müvafiq olaraq 8,0 və 8,7 qeydə alınıb. Kəndlərin yüksəklik qurşaqları üzrə yerləşməsi baxımından  ərazidə Şuşa rayonunun Turabxan (2000 m) və Paşalar (1780)  kəndləri ən yüksəkdə yerləşən kəndlər hesab edilir.

Заслушан годовой отчет отдела демографии и народонаселения Ноя 23, 2021 | 10:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
На очередном заседании Ученого совета Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА генеральный директор, доктор географических наук Закир Эминов представил годовой отчет Отдела демографии и географии населения за 2021 год.
З. Эминов представил проделанную в этом году работу в связи с выполнением указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, публикацией научных статей и отпусков, а также результатов полевых исследований, дал обширную информацию деятельности в области взаимодействия фундаментальной науки и образования, международных отношений, проектов и грантов, подготовки научных кадров и др.
Глава предприятия рассказал о результатах исследования «Приоритеты демографического развития и расселения Карабахского экономического района», утвержденного в плане. По его словам, на начало 2020 года население Карабахского экономического района составляло 900,3 тысячи человек, что составляет 8,94% от общей численности населения. После 1979 г. высокая доля сельского населения в этом районе была намного выше, чем в среднем по стране (167,1%) из-за высокого естественного прироста. Наибольший прирост населения зафиксирован в Агдамском районе (91,0 тыс. Человек), а наименьший прирост - в Ходжавендском районе.
В 2019 году уровень рождаемости в Карабахском экономическом районе был зафиксирован в среднем на уровне 14,3 для 12,9 стран, а естественный прирост - на уровне 8,0 и 8,7 соответственно. По расположению сел по высотным поясам, села Турабхан (2000 м) и Пашалар (1780 г.) Шушинского района считаются самыми высокогорными селами в районе.