Baş direktor təhsilin əsas göstəricilərini açıqlayıb Dek 03, 2021 | 04:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov ”Regionlarda ali təhsil: realliqlar və perspektivlər” adlı Beynəlxalq elmi konfransın iştirakçısı olub.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının 30 illiyinə həsr olunmuş tədbir Azərbaycan, Türkiyə, Şimali Kipr, Moldova və Qırğızıstan ali təhsil mərkəzlərinin birgə təşkilatçılığı ilə zoom platforması üzərindən həyata keçirilib.
Baş direktor konfransda Azərbaycan Respublikasının şəhər və rayonları üzrə təhsilin əsas göstəriciləri haqqında məruzə edərək hər beş ildən bir olmaqla, 20 il ərzində olan statistik məlumatları açıqlayıb. Alim bildirib ki, Azərbaycanda 2000-2001-ci tədris ilində 47, 2020-2021-ci t/ilində isə 52 dövlət və qeyri-dövlət ali təhsil müəssisəsi fəaliyyət göstərib. 2000-2001-ci tədris ilində  ölkədə ali məktəblərə 26,4 min nəfər, 2020/2021-ci tədris ilində isə 45 min nəfər qəbul olunub. 2000-ci ildə ali təhsil müəssisələrində cəmi 119683 tələbə təhsil alırdısa, 2020-2021-ci t/ilində onların sayı 198707 nəfər olub.
Rayonlar üzrə bölgü aparan coğrafiyaçı alim Naxçıvan, Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran və Mingəçevir şəhərlərində müstəqil ali təhsil müəssisəsinin olduğunu qeyd edib. O, Dağlıq Şirvan, Qarabağ, Qazax-Tovuz, Quba-Xaçmaz, Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonlarında da belə ali təhsil müəssisələrinin yaradılmasını vacib hesab edib.
Məruzəçi həmçinin MDB ölkələrinin ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbə sayının (əhalinin  hər 10.000 nəfərinə görə) müqayisəli təhlilini aparıb, elmi dərəcəsi olan və olmayan dərs deyən müəllimlərin sayını, iri şəhərlərin payına düşən ali təhsil müəssisələrinin rayonlar üzrə sayını və araşdırdığı digər statistik məlumatları açıqlayıb.
Z.Eminov hesab edir ki, ümumiyyətlə, Respublikada təhsil alanların sayı heç də qənaətbəxş sayıla bilməz. Çünki əhalinin hər 10 000 nəfərinə görə onların sayı Qırğızıstanda 325, Qazaxıstanda 307, Belarusda 282, Rusiyada 277 olduğu halda, Azərbaycanda cəmi 199 nəfərdir. Ölkədə hələ 8-10 yeni ali təhsil ocağının yaradılması zəruridir. “Son vaxtlarda özəl ali  təhsil müəssisəsinin kadr potensialı bir neçə dəfə azalmışdır”, - deyə alim bildirib.

Генеральный директор огласил основные показатели образования Дек 03, 2021 | 04:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии имени акад. Г.Алиева НАНА, доктор географических наук Закир Эминов принял участие в Международной научной конференции «Высшее образование в регионах: реалии и перспективы».
Мероприятие, посвященное 100-летию Азербайджанского государственного педагогического университета и 30-летию Губинского филиала Азербайджанского государственного педагогического университета, было организовано центрами высшего образования Азербайджана, Турции, Северного Кипра, Молдовы и Кыргызстана на платформе Zoom.
Генеральный директор отметил основные показатели образования в городах и регионах Азербайджанской Республики и статистику за каждые 5 лет в течение 20- летнего периода. Ученый сообщил, что в 2000-2001 учебном году в Азербайджане действовало 47 государственных и негосударственных высших учебных заведений, а в 2020-2021 учебном году - 52. В 2000-2001 учебном году в вузы страны было принято 26 400 человек, а в 2020/2021 учебном году - 45 000 человек. Если в 2000 году в высших учебных заведениях обучалось 119 683 студента, то в 2020-2021 годах их 198 707 человек.
Географ, классифицируя регионы, отметил, что независимые высшие учебные заведения есть в Нахчыване, Гяндже, Сумгаите, Ленкорани и Мингячевире. Он посчитал важным создание таких вузов в экономических районах Горного Ширвана, Карабаха, Газах-Товуза, Губа-Хачмаза, Шеки-Загатала.
З. Эминов считает, что в целом количество студентов в стране нельзя считать удовлетворительным. Потому что на каждые 10 000 человек их число составляет 325 в Кыргызстане, 307 в Казахстане, 282 в Беларуси, 277 в России и только 199 в Азербайджане. В стране необходимо создать 8-10 новых вузов. «В последнее время кадровый потенциал частного вуза снизился в несколько раз», - сказал он