Akademik Ramiz Mehdiyev: “Rusiya ilə Azərbaycan arasındakı mehriban qonşuluq münasibətləri elm sahəsində də əməkdaşlığımız üçün möhkəm zəmin yaradır” Noy 26, 2021 | 10:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin ən etibarlı platformasını xalqlarımız arasındakı mehriban münasibətlər, uzun əsrlərin dostluq və qonşuluq münasibətləri, qırılmaz humanitar bağlar təşkil edir. Sabitləşmiş elmi təcrübə və ənənələrə, orijinal humanitar resurslara malik Rusiya ilə humanitar və mədəni əlaqələr, o cümlədən elmi əməkdaşlıq  Azərbaycan üçün olduqca önəmlidir.
Bu fikirləri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycan elmi ictimaiyyəti ilə görüşü zamanı səsləndirib.
Akademik Ramiz Mehdiyev rus elminin dünya miqyasında tanınmış nümayəndələrini doğma Vətənimizdə salamlamaqdan və müqəddəs elm məbədi olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında görməkdən böyük məmnunluq hissi keçirdiyini söyləyib.
Sonuncu dəfə akademik A.Sergeyevin 2019-cu ildə Azərbaycanda olduğunu xatırladan R.Mehdiyev iki il ərzində ölkəmizdə kardinal dəyişikliklərin baş verdiyini, sözün həqiqi mənasında, Azərbaycanın  öz tarixi inkişafının tamamilə yeni mərhələsinə qədəm qoyduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, bu dəyişikliyin əsasında, heç şübhəsiz ki, Azərbaycan Respublikasının Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağın azad edilməsi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi dayanır.
Akademik hazırda ölkənin yeni inkişaf xəttinə uyğun olaraq Elmlər Akademiyasında “2022-2030-cu illər üzrə Azərbaycanda elmin dayanıqlı inkişafı üzrə Milli Strategiya”nın hazırlandığını, onun icrası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının qonşu ölkələrlə hərtərəfli tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə böyük önəm verdiyini deyən AMEA prezidenti regionda sülhün və sabitliyin bərqərar olması üçün regional əməkdaşlığın Azərbaycan tərəfindən əvəzolunmaz amil kimi qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademikin fikrincə, multikulturalizm, tolerantlıq, müxtəlif mədəniyyətlərin birgə və qarşılıqlı zənginləşməsi ideyası Azərbaycanda dövlət ideologiyası səviyyəsindədir. Azərbaycan istər daxili, istərsə də xarici siyasəti ilə bu ideologiyaya sadiq qaldığını sübut edir.
“Qədim və zəngin elmi ənənələri olan Azərbaycan elminin son iki yüz illik tarixi Rusiya elmi düşüncəsi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində inkişaf etmişdir”, - deyən akademik xüsusən sovet hakimiyyəti illərində vahid akademik sistem daxilində bu əlaqələrin daha sıx olduğunu, mühüm elmi nəticələrin əldə edilməsində, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm nailiyyətlərin əldə edildiyini söyləyib.
R.Mehdiyev nitqində iki elmi qurum arasında baş tutan bu tarixi görüşün Rusiya-Azərbaycan elmi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətindən də söz açıb. İki ölkə arasında imzalanan Yol Xəritəsinin Rusiya Elmlər Akademiyası ilə elm, təhsil və texnologiyalar sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi və hər iki tərəf üçün prioritet hesab olunan sahələr üzrə uzunmüddətli elmi əlaqələrin gücləndirilməsini nəzərdə tutduğunu bildirib.
AMEA-nın rəhbəri Rusiya ilə elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin Azərbaycan elmində bundan sonra əsas istiqamətlərdən birini təşkil edəcəyini vurğulayaraq, Rusiya Elmlər Akademiyasından olan nümayəndə heyətinin əlaqələrimizin bundan sonra da inkişaf etdirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəklərinə inamını ifadə edib.
AMEA-nın prezidenti bildirib ki, Rusiya ilə Azərbaycan arasındakı mehriban qonşuluq münasibətləri, dövlətlərimiz arasında sıx siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələr elm sahəsində də əməkdaşlığımız üçün möhkəm zəmin yaradır. Biz bu imkanlardan istifadə etməli, elmi əməkdaşlıq əlaqələrimizi bundan sonra daha da möhkəmləndirməliyik: “Yol Xəritəsinin arzu etdiyimiz səviyyədə funksionallaşması, yeni əməkdaşlıq perspektivlərini müəyyənləşdirən sənədə çevrilməsi isə hər iki tərəfin qarşılıqlı səylərindən bilavasitə asılıdır. Bunun üçün biz səylərimizi daha da gücləndirməliyik”.
AMEA-nın prezidenti nitqinin sonunda Rusiya Elmlər Akademiyasından olan qonaqların ölkəmizdən ən xoş təəssüratlar və xoş xatirələrlə ayrılacaqlarına əminliyini ifadə edib, nümayəndə heyətinə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Академик Рамиз Мехтиев: «Добрососедские отношения между Россией и Азербайджаном создают прочную основу и для сотрудничества в научной сфере» Ноя 26, 2021 | 10:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Cамой надежной платформой взаимоотношений между Россией и Азербайджаном являются доброжелательные отношения между нашими народами, многовековые дружеские и добрососедские взаимоотношения, неразрывные гуманитарные связи. Гуманитарные и культурные связи, в том числе научное сотрудничество с Россией, обладающей стабильным научным опытом и традициями, оригинальными гуманитарными ресурсами, имеют для Азербайджана огромное значение.
Эти мысли озвучил президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев во время встречи делегации во главе с президентом Российской академии наук, академиком Александром Сергеевым с научной общественностью Азербайджана.
Академик Рамиз Мехтиев с чувством глубокого удовлетворения приветствовал всемирно известных представителей российской науки в Азербайджане и священном храме науки - Национальной академии наук Азербайджана.
Напомнив, что последний визит академика Александра Сергеева в Азербайджан состоялся в 2019 году, Р.Мехтиев подчеркнул, что за это время в нашей стране произошли кардинальные перемены, Азербайджан вступил на совершенно новый, в прямом смысле этого слова, этап своего исторического развития. Академик отметил, что в основе этих перемен лежит, несомненно, освобождение Карабаха от оккупации под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и обеспечение территориальной целостности Азербайджана.
Академик подчеркнул, что в соответствии с новой линией развития страны в Академии наук была разработана «Национальная стратегия устойчивого развития науки в Азербайджане на 2022-2030 годы» и реализуются соответствующие мероприятия по ее выполнению.
Сказав, что Азербайджанская Республика придает большое значение развитию всесторонних связей с соседними странами, президент НАНА добавил, что в качестве неизменного фактора для установления мира и стабильности в регионе Азербайджан видит региональное сотрудничество.
По словам академика, идея мультикультурализма, толерантности, взаимообогащения различных культур находится в Азербайджане на уровне государственной идеологии. Своей и внутренней, и внешней политикой Азербайджан доказывает, что он верен этой идеологии всегда.
Отметив, что «последние двести лет азербайджанская наука, богатые традиции которой уходят корнями в глубокую древность, развивается в условиях взаимного сотрудничества с научной мыслью России»,  академик добавил, что наиболее тесно эти связи развивались в годы советской власти в рамках единой академической системы, когда были получены важные научные результаты, шла подготовка высокоспециализированных кадров, были разработаны научно-технологические новшества.
В своей речи академик Рамиз Мехтиев также рассказал о значении сегодняшней исторической встречи с точки зрения дальнейшего развития научных связей между Россией и Азербайджаном. Он отметил, что Дорожная карта, которая будет подписана, предусматривает расширение взаимного сотрудничества с Российской академией наук в области науки, образования и технологий и укрепления долговременных научных связей в приоритетных для обеих сторон сферах.
Подчеркнув, что и в будущем развитие научных связей с Россией составит одно из приоритетных направлений азербайджанской науки, руководитель НАНА выразил свою уверенность в том, что члены делегации Российской академии наук также внесут свой вклад в развитие этих связей.
Президент НАНА отметил, что существующие между Россией и Азербайджаном добрососедские взаимоотношения, тесные связи в области политики, экономики, культуры создают прочную основу и для научного сотрудничества, необходимо использовать эти возможности для еще большего расширения существующих связей: «Функционализация дорожной карты на должном уровне и ее превращение в документ, определяющий новые перспективы сотрудничества, непосредственно зависят от стараний обеих сторон. Мы должны направить все свои усилия для достижения поставленных целей».
В заключение своей речи президент НАНА выразил свою уверенность в том, что члены делегации Российской академии наук уедут из нашей страны с самыми приятными впечатлениями и воспоминаниями, и пожелал гостям успехов в дальнейшей деятельности.