AMEA ilə REA arasında “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”i imzalanıb Noy 26, 2021 | 10:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) arasında elm, innovasiya və təhsil sahəsində uğurlu əməkdaşlığın təşkilində hər iki ölkənin elmi-tədqiqat, maliyyə və vasitəçi təşkilatları, universitetləri başlıca rol oynayırlarAMEA və REA Azərbaycan və Rusiyanın elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin aktiv iştirakını və intensiv fəaliyyətini təmin etmək istiqamətində birgə fəaliyyətin təşkili ilə bağlı iş aparır.
Bu gün Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində AMEA ilə REA arasında “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin imzalanma mərasimi baş tutub.
Sənədi akademik Aleksandr Sergeyev və AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev imzalayıblar.
“Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi” birgə qabaqcıl elmi və texnoloji tədqiqatların təşviqinin davamı, hər iki ölkə üçün aktual olan prioritet elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, gənc alimlərə və istedadlara dəstək göstərilməsi, alimlərin mobilliyinin optimallaşdırılması, eləcə də hər iki ölkənin elm, innovasiya və təhsilinin cəmiyyətə və iqtisadiyyata inteqrasiyası məqsədini daşıyır.
Sənəd 4 əsas istiqaməti əhatə edir ki, buraya “Birgə qabaqcıl elmi və texnoloji tədqiqatlar”, “Hər iki ölkə üçün aktual olan prioritet elmi istiqamətlər”, “Gənc alimlərə və istedadlara dəstək, alimlərin mobilliyinin optimallaşdırılması” və “Elm, innovasiya və təhsil cəmiyyətə və iqtisadiyyata inteqrasiya vasitəsi kimi” daxildir.
Rusiya və Azərbaycanın elmi qurumları mövcud milli və beynəlxalq sazişlər çərçivəsində qabaqcıl elmi və texnoloji istiqamətlər üzrə fəaliyyətlərini intensivləşdirməyi və genişləndirməyi planlaşdırırlar. Təşkilatlar Avropanın elmi layihələrində birgə iştirakı və iki ölkənin elmi kollektivlərini elm, innovasiya və təhsil sahəsində Avropanın çərçivə proqramlarından istifadə etməklə müştərək tədqiqat layihələrini inkişaf etdirməyə təşviq edəcəklər.
Elm və təhsil qurumlarının iştirakı ilə perspektiv və prioritet elmi-tədqiqat, təcrübə-konstruktor və texnoloji birgə işlərin intensivləşdirilməsi, ikitərəfli proqram və təşəbbüslərin həyata keçirilməsi vasitəsilə hər iki ölkədə müştərək elmi tədqiqatların dəstəklənməsi perspektivdə nəzərdə tutulan mühüm tədbirlərdir.
Sənəddə qeyd olunur ki, elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin tələbə, gənc alim və mütəxəssislərinin mübadiləsi prioritet istiqamətlər üzrə elmi tədqiqatlara əhəmiyyətli töhfədir, həmçinin gələcəkdə rəqabətqabiliyyətliliyin artırılmasına, etimadlı əməkdaşlığa və qarşılıqlı anlaşmaya imkan yaradır.
Akademik mobilliyi inkişaf etdirmək, mobilliyi dəstəkləmək üçün milli və ya beynəlxalq proqramların imkanlarından istifadə edərək ikili diplom proqramlarının yaradılmasına nail olmaq iki qurumun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində görüləcək işlərdəndir.
“Yol Xəritəsi” həm də elmlə cəmiyyət arasında əlaqələrin inkişafının strateji əhəmiyyətini önə çəkir, bu istiqamətdə birgə təşəbbüsləri dəstəkləyir. AMEA və REA arasında əməkdaşlıq çərçivəsində elmi forumlar, konfranslar, simpoziumlar və seminarların keçirilməsi, mühüm elmi problemlərin həlli üçün səylərin birləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

Между НАНА и РАН подписана «Азербайджано-российская дорожная карта сотрудничества в области науки, инноваций и образования» Ноя 26, 2021 | 10:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В организации успешного сотрудничества между Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) и Российской академией наук (РАН) в области науки, инноваций и образования основную роль играют научно-исследовательские, финансовые и посреднические структуры, а также университеты обеих стран. НАНА и РАН проводят работу, связанную с организацией совместной деятельности, нацеленную на активное участие научно-исследовательских и образовательных учреждений Азербайджана и России в этих сферах.
Сегодня в рамках визита в Азербайджан делегации во главе с президентом Российской академии наук, академиком Александром Сергеевым между НАНА и РАН была подписана «Азербайджано-российская дорожная карта сотрудничества в области науки, инноваций и образования».
Документ подписали президент РАН, академик Александр Сергеев и президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев.
Целью «Азербайджано-российской дорожной карты сотрудничества в области науки, инноваций и образования» является продолжение совместного продвижения передовых научных и технологических исследований, определение актуальных для обеих стран приоритетных научных направлений, оказание поддержки молодым ученым и талантам, оптимизация мобильности ученых, а также интеграция науки, инноваций и образования в общество и экономику обеих стран.
Документ охватывает 4 направления: «Совместные передовые научные и технологические исследования», «Актуальные для обеих стран приоритетные научные направления», «Оказание поддержки молодым ученым и талантам, оптимизация мобильности ученых» и «Наука, инновации и образование как средство интеграции в общество и экономику».
В рамках существующих национальных и международных соглашений научные структуры России и Азербайджана планируют интенсифицировать и расширять свою деятельность в сфере передовых направлений развития науки и технологий. Организации нацелены на совместное участие в европейских научных проектах, а также призывают научные коллективы обеих стран развивать совместные исследовательские проекты, опираясь на европейские рамочные программы в области науки, инноваций и образования.
Важными мероприятиями, которые планируется реализовать, являются интенсификация при участии научных и образовательных структур совместных работ, связанных с перспективными и приоритетными научно-исследовательскими, опытно-конструкторскими и технологическими сферами, оказание поддержки совместным научным исследованиям посредством двусторонних программ и инициатив.
В документе отмечается, что обмен студентами, молодыми учеными и специалистами научно-исследовательских и образовательных учреждений  является значительным вкладом в развитие научных исследований в приоритетных направлениях, а также создает возможность для повышения конкурентоспособности в будущем, надежного сотрудничества и взаимопонимания.
В рамках сотрудничества между двумя структурами будут реализованы работы по развитию академической мобильности и созданию программ двойного диплома при использовании возможностей национальных и международных программ.
В «Дорожной карте» также подчеркивается стратегическое значение развития связей между наукой и обществом и поддерживаются совместные инициативы в этой сфере. В рамках сотрудничества между НАНА и РАН планируется проведение научных форумов, конференций, симпозиумов и семинаров и объединение усилий для решения важных научных проблем.