2013-cü il iyunun 3-də AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi, AMEA akad.H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən, ümummilli lider Heydər Əliyevin  90 illik yubileyinə həsr olunmuş  “Qlobal dəyişikliklər şəraitində geosistemlərin təbii ehtiyat potensialının qiymətləndirilməsi və səmərəli istifadəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
Konfransda Belarusiyadan dəvət olunmuş V.F.Loginov, Ukraynadan L.Q.Rudenko, Gürcüstandan A.A.Kordzadze, İ.V.Bondırev, Serbiyadan C.Despotoviç, Qazaxıstandan A.R Medeu, İrandan H.Xoşrəvan və başqaları iştirak edirdilər.
AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq konfransı açıq elan etdi. O müzakirə olunacaq məsələlərdən, keçırılən tədbirin əhəmiyyətindən söz açaraq konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Məmmədov dəvəti qəbul edərək tədbirdə yaxından iştirak etdiklərinə görə qonaqlara öz təşəkkürünü bildirdi və iştirakçıları konfransın proqramı ılə tanış etdi. R.Məmmədov qeyd etdi ki, konfrans çərçivəsində regionların landşaft ekoloji müxtəlifliyini qorumaqla geosistemlərin rekreasiya potensialının dərindən tədqiqi və ondan turizm sənayesinin inkişafında səmərəli istifadə edilməsi və ekoturizmin perspektiv istiqamətləri geniş miqyasda təhlil olunacaqdır.
Sonra “Qlobal və regional iqlim dəyişmələrinin mövsümi və çoxillik xüsusiyyətləri və onların mümkün səbəbləri” (V.F. Loginov), “Qafqaz regionu üçün təbii mühitin vəziyyətinin proqnozu və monitorinq sisteminin hazırlanması haqqında” (A.A.Kordzadze), “Qlobal dəyişmələrin Xəzər dənizi ekosisteminə təsiri” (R.Məmmədov), “Təbiətdən istifadə: mahiyyəti, nəticələri və cəmiyyətin reaksiyası” (L.Q.Rudenko), “Dağ geosistemlərinin geodinamiki gərginliyinin  qiymətləndirilməsinin landşaft-ekogeomorfoloji problemləri” (E.K.Əlizadə),  “Avropa Birliyi  Su Çərçivə Direktivində  Çay Hövzəsinin İnteqrasiyalı İdarəedilmə Planı üçün çayların hidromorfoloji analizi” (C.Despotoviç), “Ərəbistan-Avrasiya kolliziya zonasının müasir kinematikası” (F.Ə.Qədirov), “Cənubi Qafqazın buzlaqları” (İ.V.Bondirev), “Qazaxıstanın su problemləri və onların həlli yolları” (A.R.Medeu), “Xəzər dənizi sahil qumlarının zaman və məkan dəyişkənliyi” (H.Xoşrəvan)  və s. mövzularda məruzələr dinlənildi, müzakirələr aparıldı, suallara ətraflı cavablar verildi.
Məruzələr nəzərdə tutulduğu kimi, müxtəlif fasilələrlə 3 plenar iclasda dinlənildi və konfransın 1-ci günü 16.30-da başa çatdı.

Международная конференция в Институте географии 2013-06-03 12:51:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
3 июня 2013 г. начала свою работу Международная Научная конференция на тему «Оценка природно-ресурсного потенциала геосистем в условиях глобальных изменений и рациональное использование», которая была организована Отделением наук о Земле совместно с Институтом географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА и Географическим Обществом Азербайджана.
Конференция была посвящена 90-летнему юбилею Общенационального лидера Азербайджана Г.А. Алиева.
В работе конференции принятии участие ученые из нескольких стран – В.Ф. Логинов (Беларусь), Л.Г. Руденко (Украина), А.А. Кордзадзе, И.В. Бондырев (Грузия), Д. Деспотович (Сербия), А.Р. Медеу (Казахстан), Г. Хошраван (Иран).
Приветственным словом открыл конференцию академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, член-корреспондент НАНА Фахраддин Гадиров.
Исполняющий обязанности директора Института географии член-корреспондент НАНА, профессор Р.М. Мамедов в своем выступлении сердечно поблагодарил зарубежных гостей за принятие приглашения и приезд на конференцию, а также ознакомил собравшихся с программой конференции. Р.М. Мамедов отметил, что в рамках конференции будут исследованы вопросы охраны экологического разнообразия ландшафтов регионов, рекреационного потенциала геосистем, их рационального использования, перспектив экотуризма и т.д.
Дале на конференции были заслушаны доклады – В.Ф. Логинова «Сезонные и многолетние особенности глобальных и региональных изменений климата и их возможные причины», А.А. Кордзадзе «О разработке системы мониторинга и прогноза обстановки природной среды для Кавказского региона», Р.М. Мамедова «Влияние глобальных изменений на экосистему Каспийского моря», Л.Г. Руденко «Природопользование: сущность, результаты и реакция общества», Э.К. Ализаде «Ландшафтно-экогеоморфологические проблемы оценки геодинамической напряженности горных геосистем», Д. Деспотовича «Гидроморфологический анализ рек для плана интеграционного управления речным бассейном», Ф.А. Гадирова «Современная кинематика Аравийско-Евразийской зоны коллизии», И.В. Бондырева «Ледники Южного Кавказа», А.Р. Медеу «Водные проблемы Казахстана и пути их решения», Г. Хошравана «Пространственные и временные изменения прибрежных песков Каспийского моря» и др. По итогам выступлений были проведены дискуссии.