REA-nın vitse-prezidenti: “İki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında alimlərimizin böyük rolu var” Noy 30, 2021 | 10:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
“Rusiya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında alimlərimizin böyük rolu vardır”.
Bu fikirləri Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa REA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin noyabrın 26-da respublika elmi ictimaiyyəti ilə görüşündə səsləndirib.
Y.Baleqa REA nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevlə görüşündən bəhs edərək həmin görüşün iki ölkə arasında elmi əlaqələrin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
REA-nın vitse-prezidenti elmi ictimaiyyətin ölkənin gələcəyinin memarları olduğunu qeyd edib, hər iki ölkə elminin bir çox ortaq cəhətlərə malik olduğunu diqqətə çatdırıb. O, elmin cəmiyyətin inkişafının əsas hərəkətverici qüvvəsi olduğunu qeyd edərək son illər bütün dünyada elmin, yeni texnologiyaların inkişafına böyük diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Y.Baleqa bildirib ki, REA və AMEA arasında imzalanmış “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi” iki qurum arasında qabaqcıl elmi və texnoloji istiqamətlər üzrə fəaliyyətləri intensivləşdirmək və genişləndirmək perspektivlərinə malik olmaqla yanaşı, REA və AMEA institutlarının konkret istiqamətlər üzrə qarşılıqlı əlaqələrinin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.
Çıxışının sonunda Y.Baleqa iki ölkənin gələcək inkişafı üçün müştərək fəaliyyət göstərməyin zəruriliyinə toxunub, alimlərimizə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Вице-президент РАН: «Наши ученые играют большую роль в развитии сотрудничества между двумя странами» 2021-11-30 22:56:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
«Наши ученые играют большую роль в развитии сотрудничества между Россией и Азербайджаном».
Такое мнение высказал вице-президент Российской академии наук (РАН), академик Юрий Балега на встрече 26 ноября делегации во главе с президентом РАН академиком Александром Сергеевым с научным сообществом республики.
Говоря о встрече делегации РАН с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, Ю.Балега сказал, что встреча имеет большое значение для развития научных связей между двумя странами.
Вице-президент РАНотметил, что научное сообщество является архитектором будущего страны, отметив, что у науки в обеих странах много общего. Он отметил, что наука является главной движущей силой развития общества, подчеркнув, что в последние годы во всем мире большое внимание уделяется развитию науки и новых технологий.
Ю.Балега сказал, что «Дорожная карта Азербайджан-Россия по сотрудничеству в области науки, инноваций и образования», подписанная между РАН и НАНА, имеет перспективы интенсификации и расширения деятельности между двумя учреждениями в передовых научных и технологических областях, а также . предусматривает реализацию взаимоотношений в конкретных направлениях институтов РАН и НАНА.
В завершение выступления Ю.Балега подчеркнул необходимость совместной работы для будущего развития двух стран и пожелал успехов нашим ученым.