Baş direktor Xəzər Energetik Forumunda iştirak edib Dek 10, 2021 | 12:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov Rusiya Federasiyasının paytaxtında keçirilən Xəzər Energetik Forumunda onlayn olaraq iştirak edib.
“Elm və Xəzər yenilikləri” Assosiasiyası tərəfindən təşkil edilən və Rusiya Elmlər Akademiyasının neft, qaz və kömür yataqlarının geologiyası və işlənməsi problemləri üzrə Elmi Şurası və  eləcə də REA-nın neft, qaz, energetika  sahəsi ilə məşğul olan elmi institutlarının  həmtəşkilatçı olduqları tədbirdə Xəzəryanı dövlətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Baş direktor Zakir Eminov İnstitutun şöbə müdiri, c.ü.f.d. Zaur İmrani ilə həmmüəllif olduğu “Azərbaycan sektoru daxilində Xəzər hövzəsinin təbii mühitinin vəziyyətinin ekoloji qiymətləndirilməsi” adlı təqdimatla çıxış edib. Məruzədə bildirilibki, dünya okeanları ilə əlaqəsi olmayan dünyanın ən böyük daxili su hövzəsi olan Xəzər dənizi böyük iqlim əmələgətirmə xüsusiyyətinə malikdir və unikallığı ilə seçilir. Belə ki, o, dünyanın ən böyük nərə balığı ehtiyatını (dünya ehtiyatının 90%-i) özündə qoruyub saxlayıb. Bu dəniz 500-dən çox bitki və 850 heyvan növünə sahiblik edir.
Alim Xəzər dənizinin ekoloji vəziyyətinə təsir edən faktorlardan söz açıb, Xəzəryanı ölkələrdən çay axımı ilə Xəzərə tökülən çirkləndiricilərin - zəhərli maddələrin təsnifatını aparıb, daşqınlar nəticəsində ölkəyə dəyən iqtisadi zərərlər  və s. haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, 2017-ci ildən etibarən hər il avqustun 12-sində Azərbaycanda “Xəzər dənizi günü” qeyd edilir.
Forum çərçivəsində “Xəzər dənizinə axan çayların hövzələrində enerji və neft-qaz sənayesi obyektlərinin inkişafında ekoloji məsuliyyət. Potensiallar və problemlər” mövzusunda fokus sessiyasının keçirilib.

Генеральный директор принял участие в Каспийском энергетическом форуме 2021-12-10 00:35:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии НАНА им. Акад. Г.А. Алиева, доктор географических наук Закир Эминов принял участие в форуме Caspian Energy, который проходил в столице Российской Федерации в режиме онлайн.
Представители прикаспийских государств приняли участие в мероприятии, организованном ассоциацией «Науки и каспийских инноваций», организованном совместно с Научным советом по геологии и разработке нефтяных, газовых и угольных месторождений Российской академии наук, а также исследовательскими институтами газа, нефти, энергетики RAН.
Генеральный директор Закир Эминов выступил с презентацией на тему «Экологическая оценка природной среды Каспийского бассейна в азербайджанском секторе», которая подготовлена в соавторстве с зав.отделом института д.ф.г. Зауром Имрани. Согласно отчету, Каспийское море, крупнейший внутренний водоем в мире, не имеющий связи с мировым океаном, имеет прекрасный климат и уникален. Здесь находится самый большой запас осетровых в мире (90% мировых запасов). В море имеется более 500 видов растений и обитает 850 видов животных.
Ученый рассказал о факторах, влияющих на экологическое состояние Каспийского моря, классифицировал загрязняющие вещества, попадающие в Каспийское море реками, текущими из прикаспийских стран, сообщил об экономическом ущербе, нанесенном стране в результате наводнений и пр. Было отмечено, что ежегодно, с 2017 года в Азербайджане отмечается «День Каспийского моря» 12 августа.
В рамках форума проведена сессия «Экологическая ответственность за развитие объектов энергетики и нефтегазовой отрасли в бассейнах рек, впадающих в Каспийское море. Потенциалы и задачи».