Cİ-nin kənd demoqrafiyasina aid yeni kitabı nəşr edilib Dek 22, 2021 | 11:12 / YENİ NƏŞRLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktor, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovun baş redaktorluğu ilə  “Azərbaycan respublikasında kəndlərin demoqrafik inkişafı və kənd əhalisinin məskunlaşması problemləri” adlı kitab nəşr edilib.
551 səhifə və 5 fəsildən ibarət  monoqrafiyada Azərbaycanda kənd əhalisinin məskunlaşmasının müasir vəziyyəti və demoqrafik inkişaf problemləri təhlil edilir. Kitabda son dövrlərdə baş verən demoqrafik proseslərin dinamikası, ona təsir edən amillər və əsas nəticələr öz əksini tapıb.
Kitabın “Kəndlərin demoqrafik inkişafinin əsas istiqamətləri” fəslində  əhalinin sayının dinamikası, milli tərkibi, yaş və cins tərkibi, orta ömür uzunluğu, doğum və ölüm göstəriciləri, məşğulluq quruluşu, gəlir mənbələri, miqrasiyası, nikahlar və boşanmalar, ev təsərrüfatları və s. kimi maraqlı məlumatlar əldə etmək mümkündür.
Kitab əhali coğrafiyası, demoqrafiya, iqtisadi coğrafiya ilə məşğul olan elmi işçilər, ali məktəblərin tələbələri (bakalavr və magistrlər), regional planlaşma ilə məşğul olan mütəxəssislər və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

ИГ выпустил новую книгу о сельской демографии 2021-12-22 11:11:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышла в свет книга генерального директора Института географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА, доктора географических наук Закира Эминова «Демографическое развитие сел и проблемы сельского расселения в Азербайджанской Республике».
В монографии, состоящей из 600 страниц и 5 глав, анализируется современное состояние сельских поселений и проблемы демографического развития в Азербайджане. В книге отражена динамика последних демографических процессов, факторы, влияющие на нее, и основные результаты.
В разделе «Основные направления демографического развития села», в которой рассматриваются динамика населения, национальный состав, возрастной и половой состав, продолжительность жизни, рождаемость и смертность, структура занятости, источники дохода, миграция, браки и разводы, домохозяйства, и т. д. можно получить интересную информацию.
Книга предназначена для исследователей географии населения, демографии, экономической географии, студентов вузов (бакалавров и магистров), специалистов по региональному планированию и широкой общественности.