Cİ əməkdaşlari ekosistemlərin qiymətləndirilməsi üzrə tədbirə qatılıblar Dek 25, 2021 | 12:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun "Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması" şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov və elmi işçisi Emil Cəbrayılov dekabrın 17-dən 19-dək “Qafqaz” Regional Ekoloji Mərkəzin  “Milli səviyyədə ekosistemlərin qiymətləndirilməsi vasitəsilə Biomüxtəliflik və Ekosistem Xidmətləri üzrə Hökümətlərarası Elmi Yanaşmalar Platformasına (İPBES) dəstək” çərçivəsində Şabran rayonunda təşkil etdiyi tədbirdə iştirak ediblər.
Azərbaycanda ekosistemlərin qiymətləndirilməsi üzrə keçirilən görüşə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsi, Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC, Bakı dövlət Universiteti, eləcə də AMEA-nın aidiyyatı üzrə elmi institutlarının nümayəndələri qatılıblar.
Tədbirdə meşə ekosistemləri üzrə işçi qrupunun hesabatı  dinlənilərək müzakirə edilib, boşluqların doldurulması istiqamətində qruplarla ssenari və trendlərin müəyyən edilməsi üzrə müzakirələr aparılıb.
Mirnuh İsmayılov mövzu ilə bağlı çıxış edərək hesabatlarda meşə anlayışının təyin olunmasının lazımlığını vurğulayıb, qiymətləndirmənin  təbii coğrafi vilayətlər üzrə aparılmasının daha məqsədəuyğun olmasını və təbii meşəbərpa prosesinin getdiyi ərazilərdə xüsusi mühafizənin gücləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

Сотрудники CI приняли участие в мероприятии по оценке экосистемы Дек 25, 2021 | 12:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом ландшафтных исследований и ландшафтного планирования Института географии имени акад. Г.А. Алиева НАНА, д.ф.г. Мирнух Исмайлов и научный сотрудник Эмиль Джабраилов приняли участие в мероприятии, организованном Кавказским региональным экологическим центром в Шабранском районе 17-19 декабря в рамках «Поддержки платформы межправительственных научных подходов к службам по биоразнообразию и экосистеме посредством оценки экосистем на государственном уровне».
На встрече, посвященной оценке экосистем в Азербайджане, приняли участие представители Министерства экологии и природных ресурсов, Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета по статистике Азербайджанской Республики, ОАО «Мелиорация и водное хозяйство Азербайджана», Бакинского государственного университета, а также профильных научных институтов НАНА.
Отчет рабочей группы по лесным экосистемам был заслушан и обсужден на мероприятии, а также были проведены обсуждения с группами для определения сценариев и тенденций для заполнения пробелов.
Говоря по этому поводу, Мирнух Исмайлов подчеркнул необходимость определения понятия леса в отчетах, отметив, что целесообразнее проводить оценки по природно-географическим регионам и счел необходимым усиление специальной охраны на территориях, где идет процесс естественного лесовосстановления.