Cİ-nin 2021-ci il üçün hesabatı dinlənilib Dek 27, 2021 | 05:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA Yer Elmləri Bölməsi və akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Elmi şuralarının İnstitutun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin hesabatına həsr olunmuş birgə iclası keçirilib.
İlk öncə  tədbir iştirakçıları dünyasını dəyişmiş İnstitut əməkdaşları - sabiq direktor, akademik Ramiz Məmmədov, coğrafiya elmləri doktoru Hüseyn Xəlilov, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Qalib Rüstəmov, Elxan Məmmədbəyov, Qəşəm Yaqubov və Tapdıq Osmanovun əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Yer Elmləri Bölməsinin Elmi Şurasının sədri, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələni elan etdikdən sonra məruzə üçün sözü İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminova  verib.
Müəssisə rəhbəri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin müvafiq fərman, qərar və sərəncamları, eləcə də dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar tapşırılmış işlərin yerinə yetirilməsi istiqamətində Coğrafiya İnstitutu əməkdaşlarının gördüyü işlər barədə danışıb, eləcə də AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən verilmiş qərarların, nəzərdə  tutulmuş tədbirlərin icrası barədə məlumat verib.
Baş direktor cari ilin tədqiqat işlərinin  2 problem - Azərbaycan təbiətinin inkişaf qanunauyğunluqlarının, təbii ehtiyatların və onların ekocoğrafi xüsusiyyətlərinin tədqiqi, istehsalın, sosial infrastrukturun və əhalinin ərazi təşkilinin iqtisadi–coğrafi və siyasi problemləri və  Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks tədqiqi əsasında aparıldığını diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, 2021-ci ildə İnstitutun elmi-tədqiqat planına müvafiq olaraq əməkdaşlar tərəfindən yerinə yetirilən 15 mövzu, 19 iş və 20 mərhələdən cari ilin sonunda 2 mövzu, 4 iş və 20 mərhələ başa çatdırılıb.
2021-ci il müddətində Coğrafiya İnstitutunda 2 jurnal, 10 monoqrafiya, 2 dərslik, 1 dərs vəsaiti və 12 fənn proqramı, 116 məqalə (6-sı Web of Science, 3-ü Scopus elmi bazalarında indeksləşən jurnallara daxildir) və 4 tezis nəşr edilib.
Z.Eminov  bildirib ki, cari ildə bir institut əməkdaşı professor elmi adı alıb (mərhum c.e.d. H.Xəlilov), 2020-ci ilin fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə qəbulun nəticələrinə əsasən 4 nəfər doktoranturaya, 4 nəfər dissertanturaya, bundan əlavə, 2021-ci ilin qəbul nəticələrinə əsasən 7 nəfər fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və 1 nəfər elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbul edilib.
Kadr məsələləri ilə əlaqədar müəssisə rəhbəri bu sahədə problem yarandığını diqqətə çatdırıb (2020-2021-ci illər ərzində 9 alim dünyasını dəyişib). Alimlik dərəcəsi olan kadrlara ehtiyac var. Elmlər doktorlarının əksəriyyətinin yaşı 60-dan yuxarıdır.
Z.Eminov həmçinin alınmış mühüm nəticələr, fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, beynəlxalq  əlaqələr və qrant layihələri, ezamiyyətlər, ekspedisiyalar və çöl tədqiqat işləri, elektron elmin vəziyyəti, nəşr fəaliyyəti, konfranslar, sessiyalar, seminarlar, yubileylər və digər görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru, akademiklər Akif Əlizadə, icraçı direktoru Dadaş Hüseynov. şöbə müdiri Əkpər Feyzullayev, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru, akademik Fəxrəddin Qədirov,  Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları - şöbə müdirləri, a.ü.f.d. Ənvər Əliyev, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev, c.e.d. Məhəmməd Abduyev çıxış edərək hesabatla bağlı fikirlərini bölüşüblər.

Заслушан отчет ИГ за 2021 год Дек 27, 2021 | 05:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Состоялось совместное заседание Ученых советов по отчету о научной и научно-организационной деятельности в 2021 году Отделения наук о Земле и Института Географии им. акад. Г. А. Алиева НАНА.
В первую очередь участники почтили минутой молчания память ушедших из жизни в текущем году сотрудников института - бывшего директора, академика Рамиза Мамедова, доктора географических наук Гусейна Халилова, докторов философии по географии Галиба Рустамова, Эльхана Мамедбекова, Гашама Ягубова и Тапдига Османова.
Объявив вопрос повестки дня, председатель Ученого совета Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров предоставил слово генеральному директору института, доктору географических наук Закиру Эминову. Руководитель предприятия рассказал о проделанной сотрудниками Института географии работе по реализации соответствующих указов, постановлений и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, Кабинета Министров, а также сообщил об исполнении решений и мер, принятых Президиумом НАНА.
Генеральный директор отметил, что в основе исследования этого года лежат две проблемы - изучение закономерностей развития азербайджанской природы, природных ресурсов и их эколого-географических особенностей, экономические, географические и политические проблемы производства, социальной инфраструктуры и территориальной организации Азербайджана, популяция и комплексное изучение экосистемы Каспия. Он сообщил, что в 2021 году в соответствии с планом исследований института до конца текущего года выполнено 15 тем, 19 работ и 20 этапов, 2 темы, 4 работы и 20 этапов.
За 2021 год Институтом географии опубликовано 2 журнала, 10 монографий, 2 учебника, 1 учебное пособие и 12 предметных программ, 116 статей (6 из которых проиндексированы в Web of Science, 3 - в научных базах Scopus) и 4 диссертации.
З. Эминов сообщил, что в этом году сотруднику института было присвоено звание профессора (покойный Г. Халилов). По результатам приема для подготовки доктора философии приняты 4 человека. В2021 году принято 7 человек на доктора философии и 1 человек – на доктора наук.
Глава института отметил, что в этой сфере есть проблемы из-за кадровых проблем (в 2020-2021 годах умерло 9 ученых). Нужны кадры с учёной степенью. Возраст большинства докторов наук выше 60 лет.
Эминов также рассказал о важных результатах взаимосвязи фундаментальной науки и образования, он рассказал о международных отношениях и грантовых проектах, командировках, экспедициях и полевых исследованиях, состоянии электронной науки, издательском деле, конференциях, сессиях, семинарах, юбилеях и другой проделанной работе.
Затем прошли обсуждения по теме. Директор Института геологии и геофизики, академики Акиф Ализаде, исполнительный директор Дадаш Гусейнов, Заведующий отделом Акпар Фейзуллаев, директор Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров, сотрудники Института географии - заведующие отделами, д.ф.а. Анвар Алиев, д.ф.г.. Габиль Ахвердиев, д.н.г. Махаммад Абдуев и высказались по поводу отчета.