Rostov-Donda müşavirəsi İyn 23, 2013 | 01:06 / TƏDBİRLƏR
2013-cü il 10-22 iyunda Rusiyanın Rostov-Don şəhərində Almaniya, Türkiyə, Çin, Qazaxıstan, Ukrayna və başqa ölkələrin iştirakı ilə dördüncü dövrün öyrənilməsi üzrə “Kvarterin fundamental problemləri, araşdırmaların nəticələri və gələcək tədqiqatların əsas istiqamətləri”nə həsr olunmuş VIII Ümumrusiya  müşavirəsi keçirildi.
Müşavirənin məqsədi: Pleystosenin sərhədinin əsaslandırılması və dördüncü dövrün dəniz və yerüstü təbii hadisələrinin korelyasiyasını vermək.
İclas 8 seksiya üstəgəl iki stend seksiyası üzrə keçirilirdi. Bizim institutdan c.e.d. Y .Tağıyeva 2 №-li seksiyaya sədrlik etməklə  S.S.Vəliyevlə həmmüəllif olduğu «Təbii şəraitin dəyişməsinin Holosendə insanların təsərrüfat fəaliyyətinə təsiri (Azərbaycanda paleolitdəki yayımına) məqaləsi ilə çıxış etmişdir.
Görüşün təşkilatçıları REA-nın Cənub Elmi Mərkəzi, REA CEM-in Quraqlıq Zonaları üzrə İnstitutu, REA YEB-in Dördüncü Dövrün Öyrənilməsi Üzrə Komissiyası və REA-nın Geologiya İnstitutu. idi.
İclaslardan əlavə iki çöl ekskursiyası təşkil edilmişdi. Birinci Taqanroq körfəzinin sahilində keçirilirdi və (N.A.Lebedeva görə) Son Xəzər transqressiyasına aid edilən liman-dəniz çöküntülərinin Beqlisa kəsiyini təmsil edirdi. Beqlic terraslarından üstə Son Pleystosenə məxsus meşə-torpaq seriyası gəlir. Bu da bilavasitə Holosenin müasir buzlaqarası mərhələləsinə uyğundur.
İkinci çöl ekskursiyası məhşur (1998-ci ildə) Marqaritovo kəsiyiindən iki troqonterievıx momont skletinin tapıldığı Azov dənizi sahilinə - Зеленый (Yeni Каqalnik) kəsiyinə təşkil olunmuşdu.

VIII Всероссийское Совещание в Ростове-на Дону Июн 23, 2013 | 01:06 / МЕРОПРИЯТИЯ
C 10 по 22 июня 2013г. в  городе Ростов-на-Дону проходило VIII Всероссийское совещание по изучению четвертичного периода «Фундаментальные проблемы квартера, итоги изучения и основные направления дальнейших исследований» с международным участием  из Германии, Турции, Китая, Казахстана, Украины и др.
Цель совещания: обоснование границ плейстоцена и корреляция морских и наземных природных событий четвертичного периода.
Заседания проводились по восьми секциям плюс две стендовые секции. В участии конференции принимали участие сотрудники нашего Института. Д.г.н.Тагиева председательствовала на заседании секции №2 «Адаптация первобытного человека в связи с изменениями условий природной среды», где и выступила с докладом «Воздействие изменения природных условий на хозяйственную деятельность человека в голоцене (на примере неолитических поселений Азербайджана), в соавторстве с Велиевым С.С.
Организаторами совещания являлись:  Южный научный центр РАНИнститут аридных зон ЮНЦ РАН, Комиссия по изучению четвертичного периода Отделения наук о Земле РАН Геологический институт РАН.
Помимо заседаний ,были проведены две полевые экскурсии.
Первая проводилась на побережье Таганрогского залива и представляла разрез Беглица, лиманно-морские отложения, которой относятся к позднехазарской трансгрессии, сопоставляемой с днепровской (московской – по Н.А.Лебедевой) ледниковой эпохой, т.е. концом среднего плейстоцена. Выше беглицкой террасы залегает лессово-почвенная серия позднего плейстоцена непосредственно предшествующая современному межледниковью - голоцену.
Вторая полевая экскурсия проводилась на побережье Азовского моря по разрезам Зеленый (Новый Кагальник) известного по находкам двух скелетов трогонтериевых мамонтов (1998) разрез Маргаритово.