Cİ əməkdaşı Milli Parklar Günü tədbirində iştirak edib Fev 21, 2022 | 03:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik. H. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Şahnaz Amanova 11 yanvar – Dünya Qoruqlar və Milli Parklar günü münasibətilə Lənkəran şəhərində keçirilən tədbirdə iştirak edib.
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən tədbirdə bildirilib ki,  2004-cü ildə Milli Park statusu alan Hirkan MP-nın YUNESKO-nun Ümumdünya mədəni irs siyahisina daxil ediləcək və artıq sənədlər hazırlanaraq YUNESKO-nun baş qərargahına təqdim olunub.  Hirkan Milli Parkının bu il Kazanda keçiriləcək zirvə toplantısında Ümumdünya irs siyahısına salınacağı gözlənilir.
Tədbirdən sonra iştirakçılar  Hirkan Milli Parkı, Xanbulan su anbarı və Lənkəran tarixi-diyarşünaslıq muzeyini ziyarət ediblər.

Сотрудница ИГ посетил мероприятие, посвященное Дню национальных парков Фев 21, 2022 | 03:02 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Старший научный сотрудник отдела ландшафтных исследований и ландшафтного планирования Института географии им. акад. Г.Алиева НАНА, кандидат географических наук Шахназ Аманова приняла участие в мероприятии, проведенном в Лянкяране по случаю 11 января - Всемирного дня заповедников и национальных парков.
На мероприятии, организованном Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, было сказано, что Гирканский парк, получивший статус национального парка в 2004 году, будет включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, и документы уже подготовлены и представлены в ЮНЕСКО. Ожидается, что Гирканский национальный парк будет включен в Список всемирного наследия на саммите этого года в Казани.
После мероприятия участники посетили Гирканский национальный парк, Ханбуланчайское водохранилище и Лянкяранский историко-этнографический музей.