Qarabağın təbii-təsərrüfat sistemlərinin təşkili mövzusunda konfrans keçiriləcək Mart 10, 2022 | 04:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının bərpa olunması üçün təbii-coğrafi şəraitin və təbii ehtiyatların öyrənilməsi, sosial-iqtisadi inkişafın təminatı vacibdir. Bu zaman sənaye, kənd təsərrüfatı, sosial infrastruktur, turizm-rekreasiya, nəqliyyat və kommunikasiya sistemlərinin müasir səviyyədə yenidən qurulması, əhali məskunlaşması ilə yaranan problemlərin həlli yollarının araşdırılması, həmçinin təbii ehtiyat potensialının qiymətləndirilməsi, ekoloji tarazlığın bərpası, şirin su ehtiyatlarının  təhlükəsizliyi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.  Eyni zamanda ölkənin digər iqtisadi rayonları ilə inteqrasiyanın təmin olunması, onların iqtisadi, demoqrafik və təbii-coğrafi potensialından istifadə edilməsi lazım gəlir.
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu həyata keçirilən tədbirlərin elmi əsaslarının hazırlanması, innovasiyasının gücləndirilməsi, təbii-coğrafi şəraitin potensialının təsərrüfata cəlb edilməsi məqsədilə 27 aprel 2022-ci il tarixində   “Qarabağ - Şərqi Zəngəzur regionlarinda  təbii-təsərrüfat sistemlərinin təşkili və idarə edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirməyi nəzərdə tutur.
Regionların sosial-iqtisadi inkişafı, yaşıl enerji potensialı və perspektiv istiqamətləri;
Demoqrafik inkişafın regional xüsusiyyətləri, şəhər və kənd məskunlaşmasının perspektivləri;
Davamlı inkişafın təmin olunmasında turizm və rekreasiya potensialının qiymətləndirilməsi;
Regionların təbii ehtiyat potensialından istifadə problemləri və onların həlli yolları;
Landşaftlardan istifadənin müasir vəziyyəti;
İqlim və su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi, istifadəsi və qorunması problemləri;
Azərbaycanın davamlı inkişafının ekocoğrafi əsasları, torpaq-bitki örtüyünün mühafizəsi:
Torpaqlardan səmərəli istifadə edilməsi və onların ekoloji problemləri;
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə sosial-iqtisadi problemlərə gənc tədqiqatçıların baxışı;
Regionların inkişafının ali və orta məktəblərdə tədrisinin müasir problemləri.
Məqalələr aşağıdakı qaydalar əsasında tərtib edilməlidir:
Format A4, interval 1,5, yuxarı, aşağı, sağ və soldan 2 sm.,
Times New Roman şriftində, 14 ölçüdə olmalı,
Yuxarıda məqalənin adı, müəllifin adı, soyadı, atasının adı, işlədiyi təşkilatın adı, e-mail ünvanı qeyd edilməli,
Xülasə 2 dildə (rus/Azərbaycan və ingilis dillərində) verilməli,
Ədəbiyyat siyahısı və məqalədə onlara istinadlar göstərilməli,
Məqalə 5 səhifədən az olmayaraq elektron formada  və çap olunmuş şəkildə təqdim edilməlidir.
Bir müəllifdən yalnız bir məqalə qəbul edilir.
Qeyd: Konfransın materialları komissiya tərəfindən seçiləcək və AMEA Coğrafiya İnstitutunun “Coğrafiya və təbii resurslar” jurnalının xüsusi buraxılışı kimi nəşr ediləcəkdir. Konfransın mövzusuna uyğun gəlməyən və elmi məzmunu zəif olan məqalələr nəşr edilməyəcək.
Məqalələr 15 aprel 2022-ci ilə qədər qəbul edilir (AMEA Coğrafiya İnstitutu, “İqtisadi və siyasi coğrafiya” şöbəsi, tel: 055 3473670 Nəriman Paşayev, e-mal: pasayevneriman@ mail.ru)

Состоится конференция по организации природно-хозяйственных систем Карабаха 2022-03-10 16:20:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Для восстановления карабахского и восточно-зангезурского экономических  регионов необходимо изучение  их природно-географических условий и природных ресурсов, а также обеспечение социально-экономического развития. При этом большое значение имеет перестроить на современном уровне транспортно-коммуникационную, туристско-рекреационную систему, промышленность, сельское хозяйство, социальную инфраструктуру,  изучить пути решения проблем расселения, а также оценить потенциал природных ресурсов, восстановить экологический баланс, безопасность ресурсов пресной воды. При этом необходимо обеспечить интеграцию с другими экономическими районами страны, использовать их экономический, демографический и природно-географический потенциал.
27 апреля 2022 года Институт географии имени академика Г.А. Алиева НАНА планирует провести научно-практическую конференцию в целях разработки научной основы мероприятий, по ускорению инноваций, привлечению потенциала природно-географических условий в экономику.
Основными темами конференции являются:
• Социально-экономическое развитие регионов, потенциал зеленой энергетики и перспективные направления;
• Региональные особенности демографического развития, перспективы городского и сельского расселения;
• Оценка туристско-рекреационного потенциала в обеспечении устойчивого развития;
• Проблемы использования природно-ресурсного потенциала регионов и пути их решения;
• Текущее состояние использования ландшафта;
• Проблемы оценки, использования и охраны климатических и водных ресурсов;
• Эколого-географические основы устойчивого развития, защита почвы и растительности Азербайджана
• Рациональное использование земель и их экологические проблемы;
• Взгляд молодых исследователей на социально-экономические проблемы освобожденных территорий;
• Современные проблемы изучения развития регионов в высшей и средней школе.
ВНИМАНИЮ АВТОРОВ!
При оформлении статей необходимо следовать следующим правилам:
1. Формат А4, интервал 1,5, верх, низ, право и лево 2 см.,
2. Шрифт Times New Roman, размер 14,
3. Вверхней части статьи должны быть указаны: название статьи, имя автора, фамилия, отчество, название организации, адрес электронной почты;
4. Резюме должно быть дано на 2-х языках (русский/азербайджанский и английский),
5. Список литературы и ссылки на них в статье,
6. Статья объемом не менее 5 страниц
7. Статья должна быть представлена в электронном и печатном виде
8. От одного автора принимается только одна статья.
Примечание: Материалы конференции будут отобраны комиссией и будут опубликованы в виде специального выпуска журнала «География и природные ресурсы» Института географии НАНА. Статьи, не соответствующие теме конференции и имеющие слабое научное содержание, публиковаться не будут.
Статьи принимаются до 15 апреля 2022 года (Институт географии НАНА, отдел «Экономической и политической географии», тел: 055 3473670 Нариман Пашаев, e-mail: [email protected]