Baş direktor BDU-da keçirilən elmi seminarda ekoloji vəziyyətdən danişib Mart 16, 2022 | 01:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov “Elm günü” ilə əlaqədar  Bakı Dövlət Universitetində “Azərbaycan təbiətini qoruyaq”  mövzusunda keçirilən Elmi seminarda iştirak edib.
Universitetin Coğrafiya fakültəsinin təşkil etdiyi tədbirdə fakültənin  professor-müəllim heyəti, magistrantlar və digərləri iştirak ediblər.
Zakir Eminov “Azərbaycan Respublikasında müasir ekoloji problemlər və onların həlli yolları“ mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O bildirib ki, insan təbiətin bir hissəsidir və o özünü nə qədər güclü hesab etsə də təbiətdən – təbii şəraitdən, təbii ehtiyatlardan asılıdır. Ona görə də təbii sərvətlərdən düşünülmüş şəkildə istifadə edilməlidir. İnsanların planlaşdırılmamış təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində təbiətə ağır zərbə vurulur, ekoloji  disbalans yaranır. Mal-qaranın kütləvi şəkildə meşələrdə otarılması torpaq örtüyünün deqradasiyasına səbəb olur. “30-40 il əvvəl Kür ətrafında olan meşələrdən indi əsər-əlamət qalmayıb, Kiçik Qafqaz meşələri təhlükə qarşısındadır. Cəmi 30 il əvvəl Kürün suyu o qədər idi ki, demək olar, onun bir sahilindən o biri sahili görünmürdü. İndi isə həmin ərazilərin sakinləri susuzluqdan əziyyət çəkir. Belə getsə, Neftçala, Salyan rayonlarının 250 minlik əhalisi köçmək məcburiyyətində qalacaq”, - deyə alim xəbərdarlıq edib.
Su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi məsələsinə toxunan Z.Eminov bu işin sonuncu dəfə 50 il qabaq aparıldığını diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, artan əhalinin suya olan tələbatını təyin etmək üçün bu çox vacibdir: “Təbii sərvətlərdən istifadəyə münasibət köklü şəkildə dəyişilməlidir, kompleks tədbirlər planı işlənilməli, təbii ehtiyatlardan istifadəyə dövlət nəzarəti gücləndirilməlidir. Əks təqdirdə, bəşəriyyət ekoloji fəlakətlə üz-üzə qala bilər. Hər şey bizim özümüzdən asılıdır”.
Sonra respublikada olan ekoloji vəziyyət müzakirə edilib. Universitet alimləri Şəkər Məmmədova,  Yaqub Qəribov, Tahir İbrahimov, Ramiz Əhlimanov və s. milli park, qoruq və yasaqların vəziyyəti, meşələrin qırılması, sudan səmərəli istifadə, səhralaşma problemi, Azərbaycan təbiətinin qorunmasının kartoqrafik metodlarla öyrənilməsi haqqında məruzə və çıxışlar ediblər.
Tədbirdə çıxış edənlər dövlət qurumları nümayəndələrinin belə seminarlarda iştirakını məqsədəuyğun hesab ediblər, dövlət əhəmiyyətli layihələrin həyata keçirilməsində alim və mütəxəssislərin rəy və təkliflərinin nəzərə alınmasının vacibliyini diqqətə çatdırıblar.

Генеральный директор рассказал об экологической ситуации на научном семинаре в БГУ Мар 16, 2022 | 01:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии НАНА им. Акад. Г.А.Алиева, доктор географических наук Закир Эминов принял участие в Научном семинаре на тему «Защитим природу Азербайджана», проведенном в Бакинском государственном университете в связи с «Днем науки».
В мероприятии, организованном географическим факультетом университета, приняли участие профессорско-преподавательский состав, магистранты и другие лица.
Закир Эминов выступил с докладом «Современные экологические проблемы в Азербайджанской Республике и пути их решения». Он сказал, что человек — часть природы и каким бы сильным он себя ни считал, он зависит от природы — природных условий, природных ресурсов. Поэтому природные ресурсы необходимо использовать с умом. В результате незапланированной хозяйственной деятельности людей наносится серьезный ущерб природе, создается экологический дисбаланс. Массовый выпас скота в лесах приводит к деградации земель. «Нет следов лесов вокруг Куры 30-40-летней давности, а леса Малого Кавказа в опасности. Всего 30 лет назад воды Куры были настолько велики, что было практически невозможно увидеть с одного берега другой. Сейчас жители тех районов страдают от недостатка воды. Если это произойдет, 250 тысяч человек в Нефтчале и Сальянах будут вынуждены переселиться», — предупредил ученый.
Касаясь оценки водных ресурсов, З.Эминов отметил, что последний раз эта работа проводилась 50 лет назад. Он отметил, что это очень важно для определения растущей потребности населения в воде: «Необходимо коренным образом изменить отношение к использованию природных ресурсов, разработать комплексный план действий, усилить государственный контроль за использованием природных ресурсов. В противном случае человечество может столкнуться с экологической катастрофой. Все зависит от нас».
Затем обсуждалась экологическая ситуация в стране. Ученые университета Шакяр Мамедова, Ягуб Гарибов, Таир Ибрагимов, Рамиз Ахлиманов и другие выступили с докладами о состоянии национальных парков, заповедников и заказников, вырубке лесов, рациональном использовании воды, проблеме опустынивания, изучении охраны природы Азербайджана картографическими методами.
Выступавшие на мероприятии сочли целесообразным участие в подобных семинарах представителей государственных органов, а также подчеркнули важность учета мнений и предложений ученых и специалистов при реализации проектов государственного значения.