Cİ-də Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü qeyd edilib Mart 31, 2022 | 05:03 / TƏDBİRLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü qeyd edilib.
Tədbir iştirakçıları  qətliam günlərində həlak olmuş azərbaycanlıların, eləcə də torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
İnstitutun baş direktoru, c.e.d. Z.Eminov çıxış edərək prezident Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" fərmanına əsasən 1998-ci il martın 26-dan etibarən 31 Mart tarixinin ölkəmizdə Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, 1918-ci il 30 mart - 3 aprel tarixləri arasında  azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırım zamanı  12 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirilib, on minlərlə insan itkin düşüb, bir çox qədim binalar, tarixi abidələr dağıdılıb. Və bu vəhşilik tariximizin bu gününədək müxtəlif fasilələrlə davam etdirilib.   Azərbaycanlıların soyqırım faktlarının tanınması və düzgün qiymətləndirilməsi ədalətin bərpası işində böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra gündəlikdə duran bir sıra məsələlərə baxılıb, İnstitutun strukturunda bəzi   dəyişikliklər edilib. C.e.d. Rza Mahmudov İnstitutun Elmi şurasının sədr müavini seçilib, Xəzər dənizi bölməsindəki dəyişikliklərə baxılaraq 2 şöbə halında saxlanılması qərara alınıb. Tədbirdə həmçinin işə davamiyyət, doktorant və dissertantların attestasiyası, 2022-ci ildə keçiriləcək konfranslara hazırlıq və s. kimi məsələlər müzakirə edilərək müvafiq qərarlar qəbul edilib.

День геноцида азербайджанцев отметили на заседании Ученого Совета Мар 31, 2022 | 05:03 / МЕРОПРИЯТИЯ
Под председательством д.г.н. Закира Эминова состоялось заседание Ученого совета Института географии им. акад Г.А. Алиева НАНА.
По случаю Дня геноцида азербайджанцев 31 марта участники почтили минутой молчания память азербайджанцев, погибших во время резни, а также шехидов, павших за свободу наших земель.
З. Эминов отметил, что согласно указу Президента Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» с 26 марта 1998 года, 31 марта отмечается в нашей стране как День геноцида азербайджанцев. Он отметил, что с 30 марта по 3 апреля 1918 г. было убито около 12 тысяч азербайджанцев, десятки тысяч человек пропали без вести, многие древние здания и исторические памятники были уничтожены.
Затем был рассмотрен ряд вопросов повестки дня, внесены некоторые изменения в структуру Института. Д.г.н. Рза Махмудов избран заместителем председателя Ученого совета института. Мероприятие также включает посещение, аттестацию докторантов и диссертантов, подготовку к конференциям, которые состоятся в 2022 году и т.д. Были приняты соответствующие решения.