AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda “Miqrasiya problemlərinə yeni baxış: COVİD-19 pandemiyasından əvvəl və sonra” adlı konfrans-seminar keçirilib.
Tədbir Coğrafiya İnstitutunun Avropanın 10 universiteti və tədqiqat institutu ilə birgə icra etdiyi, Horizon Avropa Proqramı çərçivəsində maliyyələşən “Miqrant agentliyi üçün tarixlərin və arxivlərin əlaqələndirilməsi: Avropa və Aralıq dənizi regionu üzrə qarışıq təsvirlər” adlı qalib layihə üzrə praktik fəaliyyətlərin tərkib hissəsi olaraq keçirilib. Tədbirdə İnstitutunun əməkdaşları və digər qurumlardan dəvət olunmuş qonaqlar, o cümlədən miqrasiya sahəsində maraqlı olan qurumların nümayəndələri, QHT təmsilçiləri, alim və mütəxəssislər, müxtəlif universitetlərin akademik heyəti işitrak edib. Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycan Nümayəndəliyinin eksperti Yuliya Rıjix seminar iştirakçıları arasında olub.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov seminar iştirakçılarını salamlayaraq müasir dövrdə miqrasiyanın qlobal miqyasda ən aktual məsələlərdən biri olduğunu qeyd edib, ayrı-ayrı dövrlərdə dünyanın müxtəlif regionlarında və Azərbaycanda miqrasiyanı doğuran sosial-siyasi, iqtisadi və ekoloji amillərin rolundan danışıb. Z.Eminov xüsusən Abşeron ərazisində əhalinin miqrasiya hesabına yüksək məskunlaşdığını vurğulayaraq qeyd edib ki, hazırda ölkədə miqrasiya proseslərini tənzimləmək üçün dövlət əhəmyyətli layihələrin işlənib hökümətə təqdim olunmasına ehtiyac var.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Rüstəm Rüstəmov miqrasiya proseslərinin həqiqətən də Azərbaycan üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, haqqında danışılan qalib layihənin sadəcə elmi uğur olmadığını, həmin layihənin icrasının Avropanın elmi məkanına inteqrasiya baxımından önəmli bir prakitki fəaliyyət olduğunu diqqətə çatdırıb. R.Rüstəmov layihə fəaliyyətlərinin tərkib hissəsi olan rəqəmsal texnologiyalardan istifadə məsələsini, bu sahədəki imkanları və üstünlükləri xüsusilə vurğulayıb.
Tədbirə moderatorluq edən, Coğrafiya İnstitutunun Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov qalib layihə və onun icrasının vəziyyəti barədə qonaqlara məlumat verib. O bildirib ki, “Horizon-2020” Proqramı çərçivəsində tədqiqat və innovasiya tipli layihə qazanmış Coğrafiya İnstitutu bundan sonra da qitə miqyaslı layihələrə cəlbolunma istiqamətində fəaliyyətlərini səylə davam etdirəcək. R.Kərimov “Beynəlxalq miqrasiya: meyillər, təsirlər, pandemiya amili” adlı geniş məruzə ilə çıxış edərək 2021-ci ildə miqrasiya ilə bağlı ölkədə apardığı sosioloji sorğunun əsas nəticələri barədə seminar iştirakçılarına məlumat verib.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin baş məsləhətçisi Elnarə Qəribova “COVİD-19 pandemiyası ilə qloballaşma, insan mobilliyi və beynəlxlaq hüquqi öhdəliklərlə ziddiyyət” mövzusunda apardığı araşdırmanın nəticələrini təhlil edərək, miqrasiyanın sosial aspektləri, miqrantların hüquqları və onların getdikləri ölkələrdə giriş icazəsini almaqla bağlı üzləşdikəri çətinliklər, həmçinin ölkədaxili miqrasiya məlumatlarının əlçatanlığı, təhsil almaq imkanları ilə miqrasiya arasındakı əlaqə kimi problemlərə toxunub.
İnstitutun Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin böyük elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Hicran Tahirova “Azərbaycanın kənd əhalisi beynəlxalq miqrasiya axınlarında” adlı məruzə ilə çıxış edib, Azərbaycanın kənd yerlərindən Türkiyəyə insanların köçü, miqrasiya ilə bağlı qarışıq nikahlar arasında bağlılıq, qadınların bu proseslərdə iştirakı barədə təhlillər aparıb.
Xəzər Universitetinin Coğrafiya və ətraf mühit departamentinin rəhbəri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Abbasov kənd icmalarının şəhərə miqrasiyasına dair fikirlərini seminar iştirakçıları ilə bölüşüb. Xəzər Universitetinin Miqrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədli çıxış edərək iqtisadiyyatın diversifikasiyası ilə miqrasiya arasındakı asılılıq barədə geniş elmi təhlil aparıb.
Tədbirin sonunda Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycan Nümayəndəliyinin layihə meneceri Yuliya Rıjix tədbirə dəvət olunduğu üçün təşəkkürünü bildirib, elmi tədbirdə müzakirə olunan məsələlərin böyük maraq doğurduğunu vurğulayıb. O, Coğrafiya İnstitutunun miqrasiyaya dair gələcək elmi tədbirlərinə də məmnuniyyətlə qatılmaq istədiyini ifadə edib.

В Институте географии прошла конференция по вопросам миграции Апр 24, 2022 | 11:04 / КОНФЕРЕНЦИИ
В Институте Географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА прошла конференция-семинар на тему «Новый взгляд на проблемы миграции: до и после пандемии COVID-19».
Мероприятие проводилось в рамках практической деятельности победившего проекта «Связывание дат и архивов для миграционных агентств: смешанные изображения для Европы и Средиземноморского региона», реализуемого Институтом географии в сотрудничестве с 10 европейскими университетами и научно-исследовательскими институтами и финансируемого Программа Горизонт Европа. В мероприятии приняли участие сотрудники института и приглашенные гости из других учреждений, в том числе представители организаций, заинтересованных в миграции, общественных организаций, ученые и специалисты, профессорско-преподавательский состав различных вузов. Среди участников была Юлия Рыжих, эксперт представительства Международной организации по миграции в Азербайджане.
Приветствуя участников семинара, генеральный директор Института географии, доктор географических наук Закир Эминов отметил, что миграция является одной из самых актуальных проблем в мировом масштабе в современное время, и рассказал о роли социально-политических, экономических и экологических факторы миграции в различных регионах и Азербайджане. З.Эминов подчеркнул, что население Апшеронского района является высокооседлым за счет миграции, отметив, что в настоящее время существует необходимость разработки и внесения в правительство проектов государственного значения по регулированию миграционных процессов в стране.
Как заявил заведующий научно-организационным отделом Президиума НАНА, доктор философских наук по физическим наукам Рустам Рустамов, миграционные процессы действительно важны для Азербайджана. Он отметил, что проект-победитель стал не просто научным успехом, а важным практическим шагом в плане интеграции в европейское научное пространство. Рустамов подчеркнул использование цифровых технологий, которые являются неотъемлемой частью проектной деятельности, возможности и преимущества в этой сфере.
Модератор мероприятия, ведущий научный сотрудник отдела демографии и географии населения Института географии, доктор философских наук по географическим наукам Ровшан Каримов проинформировал гостей о проекте-победителе и состоянии его реализации. Он сказал, что Институт географии, выигравший исследовательский и инновационный проект в рамках программы «Горизонт 2020», продолжит усердно работать, чтобы участвовать в континентальных проектах. Каримов выступил с докладом «Международная миграция: тенденции, влияния, факторы пандемии» и проинформировал участников семинара об основных результатах социологического исследования миграции в стране в 2021 году.
Эльнара Гарибова, старший советник Центра социальных исследований, проанализировала результаты своего исследования «Глобализация в условиях пандемии COVID-19, мобильность людей и конфликты с международно-правовыми обязательствами», доступ к информации, взаимосвязь между доступом к образованию и миграцией .
Старший научный сотрудник отдела демографии и географии населения института, доктор философских наук по географии Хиджран Тахирова выступила с докладом «Сельское население Азербайджана в международных миграционных потоках», провела анализ миграции населения из сельских районов Азербайджана в Турцию.
Ровшан Аббасов, заведующий кафедрой географии и окружающей среды Хазарского университета, доктор философских наук по географии, поделился с участниками семинара своими взглядами на миграцию из сел в город. Руководитель Центра миграционных исследований Университета Хазар, доктор философии по экономике Джейхун Мамедли дал всесторонний научный анализ взаимосвязи между диверсификацией экономики и миграцией.
В завершение мероприятия Юлия Рыжих, руководитель проекта Международной организации по миграции в Азербайджане, поблагодарила за приглашение на мероприятие, подчеркнув большой интерес к обсуждаемым на научном мероприятии вопросам. Она выразила желание участвовать в будущих научных мероприятиях Института географии по вопросам миграции.