AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti və Şamaxı rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Şamaxı şəhərində “Azərbaycanda landşaft tədqiqatlarının inkişafında və coğrafiyaçı səyyahların öyrənilməsində N.K.Kərəmovun rolu” mövzusunda elmi praktik konfrans keçirilib.
Tanınmış coğrafiyaçı-landşaftşünas alim, Azərbaycanın əməkdar elm xadimi, coğrafiyaya elmləri doktoru, professor Nurəddin Kərəmovun 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir alimin doğulduğu Şamaxı şəhərində baş tutub. Konfransda Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları, rayonun coğrafiya müəllimləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.
İlk əvvəl məzarı önündə alimin xatirəsi gül-çiçək dəstələri ilə yad edilib, ruhuna dualar edilib. Sonra tədbir Şamaxı İncəsənət Təhsili Mərkəzində davam edib.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov konfransı giriş sözü ilə açaraq Azərbaycanda landşaft tədqiqatlarının inkişafında və coğrafiyaçı səyyahların öyrənilməsində Nurəddin Kərəmovun xüsusi rolundan, onun bu istiqamətdə gördüyü işlərdən danışıb, 100-ə yaxın məqalənin müəllifi olan alimin Bakıda və Moskvada çap edilmiş H.Z. Şirvaninin həyat və yaradıcılığına həsr etdiyi «Qırx il səyahətdə» kitabından geniş söhbət açıb.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov qonaqları salamlayaraq Azərbaycan mədəniyyətinin və elminin inkişafında Şamaxının rolu, coğrafiya elminin inkişafı istiqamətində görkəmli alim, həmyerlisi Nurəddin Kərəmovun göstərdiyi xidmətlərdən danışaraq bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin ölkəmizdə elmə və təhsilə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfransda çıxış edən İnstitut əməkdaşları, şöbə müdirləri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorlar Mirnuh İsmayılov, İsmayıl Quliyev və böyük elmi işçi, c.ü.f.d. Etibar Bədəlov landşaftşünas alimin coğrafiya elminin inkişafındakı rolundan danışıblar, birgə işlədikləri dövrdə onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Институт географии имени академика Г.А. Алиева, Азербайджанское географическое общество и Исполнительная власть Шамахинского района совместно организовали в Шамахе научно-практическую конференцию на тему «Роль Н.К. Карамова в развитии ландшафтоведения и изучении путешественников- географов в Азербайджане».
Мероприятие, посвященное 110-летию со дня рождения известного географа-ландшафтоведа, заслуженного деятеля науки Азербайджана, доктора географических наук, профессора Нуреддина Карамова, состоялось в его родном городе Шамахе. В конференции приняли участие сотрудники института географии, учителя географии области, общественные деятели.
Сначала возложили цветы на его могилу и вознесли молитвы за душу ученого. Затем мероприятие продолжилось в Шамахинском центре художественного образования.
Открывая конференцию, генеральный директор Института географии, доктор географических наук Закир Эминов рассказал об особой роли Нуреддина Карамова в развитии ландшафтных исследований и изучении путешественников- географов в Азербайджане, его работе в этом направлении. Он рассказал о книге Ширвани «Сорок лет в пути», посвященной его жизни и творчеству.
Выступивший на мероприятии глава Исполнительной власти Шамахинского района Тахир Мамедов поприветствовал гостей и рассказал о роли Шамахи в развитии азербайджанской культуры и науки, заслугах видного ученого, соотечественника Нуреддина Карамова в развитии географии.
Выступившие на конференции сотрудники института, заведующие отделами, доктора философии по географии Мирнух Исмаилов, Исмаил Гулиев и Этибар Бадалов рассказали о роли ландшафтоведа в развитии географии и поделились своими воспоминаниями о совместной работе с ним.