Coğrafiyaçı alim qızıl döş medalı ilə təltif edilib İyn 28, 2022 | 05:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Rza Mahmudov  səmərəli elmi və pedaqoji fəaliyyətinə görə  Beynəlxalq Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin qərarı ilə prezident, akademik Valter Kofler tərəfindən Qızıl döş medalı ilə təltif edilib.
R.Mahmudovun 46-sı tanınmış beynəlxalq elmi jurnallarda və konfrans materiallarında dərc olunmaqla, 200-dən artıq elmi məqaləsi var. Alim su ehtiyatları və iqlim dəyişikliyinə dair 11 monoqrafiyanın, 2 dərslik, 11 dərs vəsaiti, 4 proqram, 7 elmi kitabça (onlardan biri Cenevrədə ingilis və rus dillərində nəşr olunub), 3 xəritə, bir sel kataloqu, 4 publisistik əsər  və bir patentin müəllifidir.

Ученый географ награжден Золотой нагрудной медалью Июн 28, 2022 | 05:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий  отделом «Гидрологии суши и водных ресурсов» Института Географии имени академика Г. Алиева НАНА,  д.г.н., профессор Рза Махмудов   решением президиума Международной Академии Наук,   президентом академиком Вальтером Кофлером награжден Золотой нагрудной медалью  за плодотворную  научную  и педагогическую деятельность
Р. Махмудов имеет более 200 научных статей из них 46 которые опубликованны в известных международных научных журналах и материалах конференций. Ученный является автором  11 монографий, посвященные водным ресурсам и изменениям климата, 2 учебника, 11 методических пособий, 4 программы, 7 научных буклетов, (один из них опубликован в Женеве на английском и руском языках) 3 карт, одного селевого каталога, 4 публицистических произведений и  автором одного  патента.