Coğrafiyaçı alim Türkiyədə keçirilən beynəlxalq konqresdə çıxış edib Sen 09, 2022 | 01:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, texniki elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zeynalov Türkiyənin Qlobal Academiyası və  Aksaray Universitetinin təşkilatçılığı ilə Makedoniyanın Tevova şəhərində keçirilən sosial elmlər, innovasiyalar və təhsil texnologiyaları üzrə 3-cü Beynəlxalq Konqresdə iştirak edib.
Alim tədbirdə “Radioaktiv tədbirlərin formalaşmasında meteoroloji və coğrafi xüsusiyyətlərin rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
O bildirib ki, dünyada artan təhlükəli nüvə obyektləri və onların tullantıları bu obyektlərin yerləşdiyi dövlətlərin əhalisi üçün real təhlükə yaradır. Radioaktiv çirklənmələri və ya tullantıları modelləşdirərkən  tədqiq olunan ərazinin iqlim və coğrafi modellərini, eləcə də  tullantıların qonşu ərazilərə və ölkələrə hopa bilən çöküntülərini nəzərə almaq vacibdir.
Radioaktiv maddələrin (RM) və digər ionlaşdırıcı şüalanma mənbələrinin mümkün partlayışı zamanı yaranan radioaktiv tullantılara nəzarət etmək üçün radiasiya təhlükəsizliyi xidmətinin hazırlanması lazımdır. Bu xidmət radiasiya monitorinqini həyata keçirəcək , yəni  -  radiasiya təhlükəsizliyi standartlarına (RTS) və sağlamlıq qaydalarına riayət olunmasına nəzarət edəcək.
Hava kütlələrinin transsərhəd yerdəyişməsi zamanı qonşu ərazilərə düşən RM qlobal xarakter daşıyır, çünki çox uzaq məsafələrdə dəyişə bilər. Radioaktiv tullantıların davamlı aşkarlanması üçün məsafədən zondlama  vasitələrindən istifadə mütləqdir. Bu yanaşma bütün dünyada ətraf mühiti operativ şəkildə izləməyə imkan verir.

Географ выступил на международном конгрессе в Турции Сен 09, 2022 | 01:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Исмаил Зейналов, ведущий научный сотрудник Института географии им. Турция и Аксарайский университет.
На мероприятии ученый выступил с докладом на тему «Роль метеорологических и географических особенностей в формировании радиоактивных явлений».
Он заявил, что растущее количество опасных ядерных объектов и их отходов в мире представляет реальную угрозу для населения стран, где эти объекты расположены. При моделировании радиоактивного загрязнения или отходов важно учитывать климатические и географические особенности изучаемой территории, а также возможное осаждение отходов в соседние районы и страны.
Необходимо развивать службу радиационной безопасности по контролю за радиоактивными отходами, образующимися при возможном взрыве радиоактивных веществ (РМ) и других источников ионизирующего излучения. Эта служба будет осуществлять радиационный контроль, т.е. - следить за соблюдением норм радиационной безопасности (НРБ) и санитарных норм.
При трансграничном перемещении воздушных масс РМ, падающая на соседние районы, носит глобальный характер, так как может меняться на больших расстояниях. Использование инструментов дистанционного зондирования имеет важное значение для непрерывного обнаружения радиоактивных отходов. Такой подход позволяет осуществлять оперативный мониторинг окружающей среды по всему миру.