Akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaft və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin elmi işçisi Emil Cəbrayılov Vyetnam Sosialist Respublikasının Taynquyen şəhərində keçirilən 5-ci Asiya Coğrafiya Konfransında ölkəmizi təmsil edib.
Asiya Coğrafiya Cəmiyyəti, Vyetnam Taynquyen Universiteti, Vyetnam Coğrafiya Cəmiyyəti və Vyetnam Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutu tərəfindən təşkil edilmiş tədbir "Dinamik Asiyada coğrafiya" mövzusuna həsr edilib. 26 ölkənin 360-dan çox ekspert, alim və tələbəsinin iştirak etdiyi konfransda azərbaycanlı mütəxəssis c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılovla həmmüəllif olduğu "İqlim dəyişikliyi şəraitində Azərbaycanın nival-buzlaq ekosistemlərinin dinamikası və onun gözlənilən nəticələri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. İştirakçılarda maraq doğuran çıxış ətrafında disskusiyalar aparılıb. Beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində iqlim dəyişikliyinin həssas göstəricisi kimi buzlaqlarda gedən proseslərin öyrənilməsi, insan fəaliyyətinə təsiri barədə Asiya ölkələri ilə birgə elmi işin hazırlanması haqqında razılığa gəlinib.
Təmsilçimiz həmçinin Özbəkistan, Hindistan, Pakistan, Vyetnam, Banqladeş, Qazaxıstan kimi ölkələrin coğrafiya cəmiyyətlərinin nümayəndələri ilə keçirilən görüşlərdə iştirak edib, birgə əməkdaşlıq və qarşılıqlı münasibətlərin genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparıb.
E.Cəbrayılovun sözlərinə görə, Vyetnamda keçirilən 5-ci Asiya Coğrafiya Konfransı bu qitənin coğrafiyaçıları arasında akademik mübadilə və əməkdaşlıq üçün mühüm platforma yaradıb, Asiya coğrafiyasının tədqiqat nəticələrini və inkişaf nailiyyətlərini dünyaya nümayiş etdirib.

Наш сотрудник представлял нашу страну на конференции во Вьетнаме 2022-10-10 15:00:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Эмиль Джабраилов, научный сотрудник отдела ландшафта и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.А.Алиева, представлял нашу страну на 5-й Азиатской географической конференции, состоявшейся в Таинг Нгуен, Социалистическая Республика Вьетнам.
Мероприятие, организованное Азиатским географическим обществом, Вьетнамским университетом Таинг Нгуен, Вьетнамским географическим обществом и Институтом географии Вьетнамской академии наук, было посвящено теме «География в динамично развивающейся Азии». В конференции приняли участие более 360 специалистов, ученых и студентов из 26 стран. Молодой специалист выступил с докладом «Динамика снежно-ледниковых экосистем Азербайджана в условиях изменения климата и его ожидаемых последствий», который он написал в соавторстве с азербайджанским специалистом Мирнухом Исмаиловым. Вокруг выступления, вызвавшего интерес у участников, состоялись обсуждения.
В рамках международного сотрудничества условлено изучить процессы в ледниках как чувствительный индикатор изменения климата, подготовить совместную научную работу со странами Азии о влиянии на деятельность человека.
Наш представитель также участвовал во встречах с представителями географических обществ таких стран, как Узбекистан, Индия, Пакистан, Вьетнам, Бангладеш, Казахстан, и проводил обсуждения по вопросам совместного сотрудничества и расширения взаимных связей.
По словам Э.Джабраилова, V Азиатская географическая конференция, состоявшаяся во Вьетнаме, создала важную платформу для академического обмена и сотрудничества между географами этого континента, продемонстрировала миру результаты исследований и достижения азиатской географии.