Yeni "Coğrafiya" dərsliyi çapdan çıxıb Noy 10, 2022 | 05:11 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovun həmmüəllif olduğu “Coğrafiya” dərsliyi çapdan çıxıb.
Landau məktəbinin sifarişi ilə ərsəyə gələn və imtahanlara hazırlaşanlar, yuxarı sinif şagirdləri, müəllimlər üçün nəzərdə tutulan bu dərs vəsaiti AR Təhsil Nazirliyinin təsdiq etdiyi fənn kurikulumunun tələbləri və dərsliklər əsasında Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış qəbul proqramına tam uyğundur və bütün proqramı əhatə edir.
567 səhifəlik vəsait  "Coğrafiyanın elminin inkişaf tarixi", "Kartoqrafik təsvirlər", "Kainat və Günəş sistemi", "Litosfer", "Atmosfer", "Hidrosfer", "Biosfer və coğrafi təbəqə", "İqtisadi və sosial coğrafiya ", "Təbii ehtiyatlar", "Dünya əhalisinin coğrafiyası", "Dünya təsərrüfatı", "Bəşəriyyətin qlobal problemləri" başlıqları altında tərtib edilib.
Hər bölmədə nəzəri materiallar yığcam və sadə şəkildə təqdim edilib. Vəsaitin sonunda orta məktəb coğrafiya kursunda istifadə edilən əlavə materiallar da verilib.

Вышел в свет новый учебник "География" 2022-11-10 17:36:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Издан учебник «География» в соавторстве с Закиром Эминовым, генеральным директором Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Настоящий учебник, созданный по заказу школы Ландау и предназначенный для готовящихся к экзаменам, старшеклассников и преподавателей, полностью соответствует программе приема, подготовленной Государственным экзаменационным центром на основании требований предметной программы и учебников, утвержденных Министерством образования АР и охватывает всю программу.
567-страничное пособие опубликовано под заголовками «История развития науки географии», «Картографические изображения», «Вселенная и Солнечная система», «Литосфера», «Атмосфера», «Гидросфера», «Биосфера и географический слой», «Экономическая и социальная география», «Природные ресурсы», «География населения мира», «Мировая экономика», «Глобальные проблемы человечества».
В каждом разделе теоретические материалы изложены лаконично и просто. В конце пособия также были даны дополнительные материалы, используемые в курсе географии средней школы.