İnstitutun “Azərbaycanın əhalisi və sosial inkişafı” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Rövşən Kərimov oktyabrın 9-dan 11-nədək Yunanıstanın Afina şəhərində keçirilən Enerji və İqlim Dəyişmələri adlı 6-cı Beynəlxalq Elmi Konfransda iştirak etmiş,
“Azərbaycan: iqlim dəyişiklikləri şəraitində təmiz enerjiyə keçid” adlı məruzə ilə çıxış etmişdir. Konfransda MDB, Avropa, Qara Dəniz ətrafı və Qafqaz regionlarının 12 ölkəsinin enerji siyasəti üzrə milli hesabatları, həmçinin 20-yə yaxın ölkədən gəlmiş mütəxəssislərin məruzə və çıxışları dinlənilmişdir.
R.Kərimov öz çıxışında Azərbaycan ərazisində havanın orta illik və aylıq temperaturları üzrə qeydə alınmış dəyişiklikləri, ölkənin “enerji tutumu” və “karbon tutumu” göstəricilərini təhlil etmiş, ölkənin energetika sənayesinin ətraf mühitin çirklənməsindəki rolu, çirkləndiricilərin kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri barədə məlumat vermişdir. Məruzəçi Azərbaycanın davamlı inkişafında enerji sahəsində mütərəqqi dəyişikliklərin baş verməsinin zəruriliyini qeyd etmiş, müstəqillik illərində bu istiqamətdə aparılan siyasət, qəbul olunmuş mühüm dövlət sənədləri barədə, Azərbaycan ərazisində daha təmiz olan günəş və külək enerjisindən istifadənin imkanları, üstünlüklərini əsaslandırmış, həmçinin bu sahədə ölkədə görülmüş və planlaşdırılan işlər haqqında məlumat vermişdir. Məruzəçinin çıxışı maraqla dinlənilmiş, verilmiş suallara ətraflı cavablar alınmışdır.

Международная научная конференция в Афинах 2013-10-14 16:08:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Ведущий научный сотрудник отдела "Население Азербайджана и социальное развитие" Института географии Р.Н. Керимов 9-11 октября 2013 г. принял участие в Международной Научной конференции "Энергия и изменения климата", которая состоялась в г. Афины (Греция).
На конференции были также заслушаны национальные отчеты по энергетической политике из более чем 12 стран СНГ, Европы, Черноморского и Кавказского регионов, а также доклады специалистов, приехавших из 20 стран.
На конференции Р.Н. Керимов выступил с докладом "Азербайджан: переход к чистой энергии в условиях изменения климата". В своем докладе Р.Н. Керимов привел сведения о зарегистрированных  изменениях среднегодовой и месячной температур воздуха на территории Азербайджана, проанализировал показатели "энергетической емкости" и "карбоновой емкости" в стране, роль энергетической промышленности  страны в загрязнении окружающей среды, привел количественные и качественные показатели загрязнения. Докладчик отметил важность проведения коренных изменений в энергетической отрасли Азербайджана, проинформировал о политике, проводимой в этом направлении за годы независимости, о принятых государственных программах, возможностях использования в республике солнечной и ветровой энергии и т.д.