İqlim dəyişmələri mövzusunda yeni kitab nəşr edilib Dek 08, 2022 | 03:12 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Rza Mahmudovun “Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələri və təhlükəli hidrometeoroloji hadisələr” adlı monoqrafiyası işıq üzü görüb.
Əsər 1995-ci ildən 2016-cı ilə kimi nəşr olunan illik “Xülasələrin davamını təşkil etməklə, son beş ildə respublikamızın ərazisinin hidrometeoroloji şəraitinin, iqlim dəyişmələrinin, baş verən təhlükəli hidrometeoroloji hadisələrin təhlilinə həsr olunub. Təhlillər Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Hidrometeoroloji Xidmətinin məlumatları əsasında yerinə yetirilib.
Kitab alim və mütəxəssislərin, bakalavr, doktorant və magistrantların, müxtəlif elmi-tədqiqat, dissertasiya işlərinin yerinə yetirilməsində və s. praktik mənbə rolunu oynaya bilər.

Вышла новая книга о климатических изменениях Дек 08, 2022 | 03:12 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Издана монография «Региональные климатические изменения и опасные гидрометеорологические явления в Азербайджане», заведующего отделом гидрологии и водных ресурсов Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктора географических наук, профессора Рзы Махмудова.
Работа посвящена анализу гидрометеорологических условий, изменений климата и опасных гидрометеорологических явлений на территории нашей республики за последние пять лет, как продолжение ежегодных «Сводок», издававшихся с 1995 по 2016 гг. Анализы выполнены на основе данных Национальной гидрометеорологической службы Министерства экологии и природных ресурсов.
Книга полезна ученым и специалистам, бакалаврам, докторантам и магистрам, при выполнении различных научно-исследовательских, диссертационных работ. Может также служить практическим руководством.