Coğrafiyaçılar “Havanın keyfiyyəti” adlı seminarda iştirak ediblər Dek 13, 2022 | 05:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru  Ənvər Əliyev, şöbənin elmi işçisi Firuzə Ağayeva, kiçik elmi işçisi Şəhla İsmayılova və Demoqrafiya və əhali coğrafiyası  şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov  dekabrın 8-də İngiltərənin GAHP (Global Alliance On Health and Pollution) qeyri-hökumət təşkilatının rəhbərliyi  ilə Azərbaycanda "Havanın keyfiyyəti” mövzusunda keçirilən seminarda iştirak ediblər.
Xəzər Universitetində təşkil edilən tədbirdə uyğun hökumət və qeyri-hökumət təşkilatları, biznes qurumlar, elmi tədqiqat institutları, donor təşkilatlar və maliyyə institutlarının nümayəndələri iştirak edib. Seminarda havanın çirklənməsi, onun mənbələri və müxtəlif təsir azaltma strategiyaları haqqında məlumat mübadiləsi aparılıb.
Şöbə müdiri Ə.Əliyev çıxış edərək ölkəmizdə Respublika Prezidentinin bu barədə xüsusi fərmanını xatırladıb, İnstitutun bu sahədə tədqiqat aparan yeganə təşkilat  olduğunu diqqətə çatdırıb və aparılan tədqiqatların mahiyyəti barədə məlumat verib, bu sahədə yer alan  bəzi çətinlikləri diqqətə çatdırıb.
Seminar  iştirakçıları şöbədə aparılan  tədqiqatlar barədə müsbət fikirlərini bildiriblər və  gələcəkdə bu sahədə birgə iş birliyinin qurulmasının vacibliyini qeyd ediblər.

Географы приняли участие в семинаре «Качество воздуха» Дек 13, 2022 | 05:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
8 декабря зав. отделом экогеографии Института географии им. акад. Г.Алиева Министерства науки и образования АР, д. ф. a.н  Алиев Анвар, н.с. Фируза Агаева, мл. с. Шахла Исмайлова и ведущий научный сотрудник отдела  Ровшан Керимов приняли участие в семинаре «Качество воздуха», проведенном в Азербайджане под  руководством британской неправительственной организации GAHP (Global Alliance On Health and Pollution).
В мероприятии, организованном в Университете Хазар, приняли участие представители соответствующих государственных и неправительственных организаций, бизнес-структур, научно-исследовательских институтов, донорских организаций и финансовых институтов. На семинаре состоялся обмен информацией о загрязнении воздуха, его источниках и различных стратегиях по смягчению последствий.
Заведующий отделом А.Алиев выступил с речью и напомнил о специальном указе Президента Республики по этому поводу, что Институт является единственной организацией, проводящей исследования в этой области, проинформирован о характере и значении проводимых исследований и обратил внимание на некоторые трудности в этой области.
Участники семинара выразили положительное мнение о проводимых на кафедре исследованиях и отметили важность налаживания совместного сотрудничества в этой области в будущем.