Coğrafiya Institutunun 2022-ci il üçün hesabatı dinlənilib Dek 15, 2022 | 12:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  2022-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları  haqqında hesabatı dinlənilib.
İlk öncə dünyasını dəyişmiş coğrafiyaçı alimlər – elmlər doktorları Rəna Qaşqay və Telman Tatarayevin  əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclasın sədri, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələni elan etdikdən sonra məruzə üçün sözü İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminova  verib.
İnstitut rəhbəri AR Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin müvafiq fərman, qərar və sərəncamları, eləcə də dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar tapşırılmış işlərin yerinə yetirilməsi istiqamətində İnstitutun gördüyü işlər, eləcə də AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən verilmiş qərarların, nəzərdə  tutulmuş tədbirlərin icrası barədə danışıb. O bildirib ki,  2022-ci ildə İnstitut əməkdaşları öz elmi fəaliyyətlərini Azərbaycan Respublikası ərazisində qlobal iqlim dəyişmələrinin yaratdığı ekstremal halların ətraf mühitə və sosial-iqtisadi şəraitə təsirinin qiymətləndirilməsi və adaptasiya təkliflərinin hazırlanması və Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks tədqiqi olaraq 2 problem əsasında aparıblar.
2022-ci ildə İnstitutun elmi-tədqiqat planına müvafiq olaraq əməkdaşlar tərəfindən yerinə yetirilən 15 mövzu, 17 iş və 18 mərhələdən cari ilin sonunda 1 mövzu, 4 iş və 17 mərhələ başa çatdırılıb.
Cari ildə Coğrafiya İnstitutunda 2 jurnal, 15 monoqrafiya, 7 kitab, 2 dərslik, 2 dərs vəsaiti və 1 fənn proqramı,175 məqalə (12-i Web of Science və 2-i Scopus elmi bazalarında indeksləşən jurnallara daxildir) və 21 tezis (13 xarici, 8 yerli) nəşr edilib.
İnstitutun Qrant layihələri və beynəlxalq əlaqələrindən danışan Z.Eminov hesabat ilində 6 layihə üzrə elmi-tədqiqat işinin  aparıldığını,  3 xarici ölkə müəssisəsi ilə əməkdaşlıq memorandumunun imzalandığını qeyd edib.
Baş direktor həmçinin elmi kadr hazırlığından danışarkən  bu il Coğrafiya İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən Müdafiə Şurasında 10 nəfərin   coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, 3 nəfərin coğrafiya elmləri doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün müdafiə etdiyini, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 7 nəfərin doktoranturaya,1 nəfərin dissertanturaya,  elmlər doktoru hazırlığı üzrə 3 nəfərin  dissertanturaya qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, hazırda İnstitutda 10 nəfər elmlər doktoru, 12 nəfər fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturada təhsil alır, 26 nəfər fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantdır.
Z.Eminov həmçinin alınmış mühüm nəticələr, elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, ezamiyyətlər, ekspedisiyalar və çöl tədqiqat işləri, elektron elmin vəziyyəti, konfranslar, sessiyalar, seminarlar, yubileylər və digər görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Sonra məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb.
BDU-nun prorektoru, professor Fərda İmanov, Akademik Qərb Məmmədov, BDU-nun kafedra müdiri, professor Şövqi Göyçaylı, Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə, Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – şöbə müdirləri, professor Rza Mahmudov və dosent Ənvər Əliyev, aparıcı elmi işçi, dosent Cüma Məmmədov çıxış edərək Coğrafiya İnstitutunun ənənələrindən, məktəb qoyub getmiş alimlərin irsinin davam etdirilməsinin vacibliyindən, əldə edilən uğurlardan və eləcə də bəzi çatışmazlıqlardan   danışıblar. İqlim dəyişmələri, su ehtiyatları, Xəzərin səviyyə dəyişmələri, ekoloji problemlər, demoqrafiya məsələləri, bərpa olunan enerji, Qarabağın təbii sərvətləri və digər sahələrdə ölkə iqtisadiyyatı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən dəyərli elmi tədqiqatların aparılmasından və alınan mühüm nəticələrin iqtisadiyyata tətbiqinin əhəmiyyətindən söhbət açılıb.
Akademik A.Əlizadə çıxışında qeyd edib ki, müasir dövrdə aparılan tədqiqat işlərində informasiya texnologiyalarından istifadə etmədən yüksək nəticələr əldə etmək qeyri mümkündür.  Azərbaycan elmini daha da müasirləşdirmək,  dünya elmi səviyyəsinə çatdırmaq üçün prioritet istiqamətlərdə daha artıq çalışmaq lazımdır. Yalnız uyğun elmlərin təmasında  böyük irəliləyiş əldə etmək olar.
Müzakirə və çıxışlardan sonra Coğrafiya İnstitutunun illik hesabatı sesvermə yolu ilə yekdilliklə qəbul edilib.

Заслушан отчет Института географии за 2022 год 2022-12-15 12:48:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Был заслушан отчет за 2022 год о результатах научной и научно-организационной деятельности Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Прежде всего минутой молчания почтили память ушедших из жизни географов - докторов наук Рены Гашгай и Тельмана Татараева.
После оглашения повестки дня председателем собрания, академиком Фахраддином Гадировым, слово для доклада было предоставлено генеральному директору института, доктору географических наук Закиру Эминову.
Глава института рассказал о работе, проделанной по реализации соответствующих государственных программ, указов, решений и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, Кабинета Министров, а также о выполнении решений и запланированных мероприятий Президиума НАНА. Он сообщил, что в 2022 году сотрудники института проводили свою научную деятельность на основе 2 задач: оценка воздействия экстремальных условий, вызванных глобальными изменениями климата на окружающую среду и социально-экономические условия на территории Азербайджанской Республики, подготовка предложений по адаптации и всестороннее изучение экосистемы Каспийского моря.
Согласно плану научных исследований института на 2022 год из 15 тем, 17 работ и 18 этапов, на конец текущего года выполнены 1 тема, 4 работы и 17 этапов.
В текущем году Институтом географии издано 2 журнала, 15 монографий, 7 книг, 2 учебника, 2 учебных пособия и 1 предметная программа, 175 статей (12 из которых включены в журналы, индексируемые в Web of Science и 2 в научные базы данных Scopus). ) и 21 диссертацию (13 иностранных, 8 местных).
Говоря о грантовых проектах и международных связях института, З. Эминов отметил, что в отчетном году научно-исследовательские работы проводились по 6 проектам. Также подписаны меморандумы о сотрудничестве с 3 зарубежными предприятиями.
Говоря о подготовке научных кадров, генеральный директор также сообщил, что в этом году 10 человек защитили диссертации на степень доктора философии по географии, 3 человека – на степень доктора географических наук, 7 человек поступили в докторантуру с подготовительного отделения, в диссертантуру поступил 1 человек. 3 кандидата приняты для подготовки в диссертантуру. Сообщалось, что в настоящее время в диссертантуре обучаются 10 человек для получения степени доктора наук,  12 человек на получение степени доктора философии.  26 докторантов обучаются на докторов философии.
З. Эминов также сообщил о полученных важных результатах взаимосвязи науки и образования, командировках, экспедициях и полевых исследованиях, состоянии электронной науки, конференциях, заседаниях, семинарах, юбилеях и другой проделанной работе.
Затем состоялись обсуждения доклада.
Проректор БГУ, профессор Фарда Иманов, академик Гариб Мамедов, заведующий кафедрой БГУ, профессор Шовги Гейчайлы, генеральный директор Института геологии и геофизики, академик Акиф Ализаде, сотрудники Института географии – заведующие кафедрами, профессор Рза Махмудов и доцент Анвар Алиев, ведущий научный сотрудник, доцент Джума Мамедов рассказали о традициях Института географии, важности продолжения наследия ученых, создавших школу, достигнутых успехах, а также некоторых недостатках. Состоялась дискуссия о проведении важных для экономики страны ценных научных исследований в области изменения климата, водных ресурсов, изменения уровня Каспийского моря, экологических проблем, вопросов демографии, возобновляемых источников энергии, природных ресурсов Карабаха и других областей, а также важности применения в экономике полученных результатов.
В своем выступлении академик А.Ализаде отметил, что невозможно достичь высоких результатов в современных исследованиях без использования информационных технологий. Для дальнейшей модернизации азербайджанской науки и вывода ее на мировой научный уровень необходимо больше работать в приоритетных направлениях. Большой прогресс может быть достигнут только в контакте с соответствующими науками.
После обсуждения и выступлений годовой отчет Института географии был принят единогласно путем голосования.