Akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları, - coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları, şöbə müdiri, dosent Zaur İmrani, aparıcı elmi işçi, dosent Elina Kərimova və böyük elmi işçi, Natəvan Cəfərova Almaniyanın Gissen şəhərində keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
Gissen şəhərinin Yustus Libiq adına Universitetinin Coğrafiya departamenti tərəfindən təşkil olunmuş konfrans “Cənubi Qafqazda geoparkların tədqiqinə dair hərtərəfli elmi əməkdaşlıq - periferik regionların inkişafında sosial-ekoloji potensialın təhlili” ("Multilateral Scientific Cooperation on Geopark Research in the Southern Caucasus - Analysis of socio-ecological Potentials for Development in peripheral Regions") mövzusuna həsr edilib. Tədbirdə Gürcüstanın coğrafiyaçı alimləri və geoloqları da iştirak ediblər.
Regionda geoparkların təşkili prinsipləri, qarşıya qoyulan vəzifələr və yaranan problemlər, eləcə də əməkdaşlıq və mütəxəssislərin cəlb edilməsi məsələləri iclasda müzakirə olunub.
Gissen Universitetinin Coğrafiya departamenti Almaniyada geoparkların yaradılması təcrübəsi ilə tanışlıq çərçivəsində Westerwald-Lahn-Taunus Milli Geoparkına ekskursiya təşkil edib.
Geopark buradakı mineral ehtiyatların müxtəlifliyi ilə xarakterizə olunur. Tarixdən əvvəlki dövrlərdən son dövrlərə qədər burada xammal çıxarılır və emal edilirdi. Ərazidə həm təbii landşaftları, həm də dağ-mədən sənayesinin inkişafı nəticəsində yaranmış texnogen formaları aydın görünür.

9-11 декабря 2022 года сотрудники нашего Института: ведущий научный сотрудник, д.ф.г., доц. Э.Д. Каримова, заведующий отделом «География туризма и рекреации», д.ф.г. доц. З.Т. Имрани и старший научный сотрудник Натаван Джафарова приняли участие в Международной конференции в г. Гиссен (Германия).
Конференция проходила в Гиссенском университете имени Юстуса Либиха и была организована департаментом географии данного учебного заведения. Конференция была посвящена теме «Комплексное научное сотрудничество по изучению геопарков Южного Кавказа - анализ социально-экологического потенциала для развития периферийных регионов» ("Multilateral Scientific Cooperation on Geopark Research in the Southern Caucasus - Analysis of socio-ecological Potentials for Development in peripheral Regions"). В мероприятии также приняли участие грузинские географы и геологи.
На встрече обсуждались принципы организации геопарков в регионе, поставленные задачи и возникающие проблемы, а также вопросы сотрудничества и привлечения специалистов.
Факультет географии Гиссенского университета организовал экскурсию в Национальный геопарк Вестервальд-Лан-Таунус в рамках ознакомления с опытом создания геопарков в Германии.
Геопарк отличается разнообразием здешних полезных ископаемых. С доисторических времен и до недавнего времени здесь добывали и обрабатывали сырье. В районе отчетливо видны как природные ландшафты, так и рукотворные формы, возникшие в результате развития горнодобывающей промышленности.