Elm və təhsilin vəhdəti çərçivəsində tədbir keçirilib Dek 27, 2022 | 12:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçi direktoru vəzifəsini icra edən c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani və Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin elmi işçisi Emil Cəbrayılov Ağdaş və Yevlax rayonlarının 2 saylı tam orta məktəblərində keçirilən təlimlərdə iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsildə İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə 6-cı Qrant Müsabiqəsinin qalibi olan "Coğrafiya fənninin tədrisində 3D qabartma xəritələrin və rəqəmsal resursların əhəmiyyəti" layihəsi çərçivəsində təşkil edilən tədbirdə Z. İmrani ekspert, E. Cəbrayılov isə təlimçi qismində çıxış ediblər. Rəhbəri c.ü.f.d. Aqil İsayev olan layihənin  digər təlimçisi  Yaşar Nəsibovdur.
Layihənin əsas məqsədi Ağdaş və Yevlax rayonu məktəblərinin 3D qabartma xəritələr və yeni rəqəmsal resurslarla təmin edilməsi, eyni zamanda, virtual məktəb platformasında coğrafi informasiya sistemlərinin üstünlükləri haqqında maarifləndirici görüşlərin təşkili, bu istiqamətdə coğrafiya müəllimlərinin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması olub.  Layihənin icrası məqsədilə Yevlax rayonunun 50, Ağdaş rayonunun isə 59 ümumi və tam orta ümumtəhsil məktəblərinin coğrafiya müəllimlərinə hibrid formatda təlimlər keçirilib.
Görüşlər zamanı əvvəlcədən hazırlanmış 3D qabartma xəritələri və digər rəqəmsal resurslar məktəblərə paylanılıb, müəllimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə nəzəri və praktik məşğələlər həyata keçirilib.

Мероприятие прошло в рамках единства науки и образования Дек 27, 2022 | 12:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Доцент Заур Имрани, исполнительный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, и Эмиль Джабраилов, научный сотрудник отдела ландшафтоведения и ландшафтного планирования, приняли участие в тренинге, проведенном в общеобразовательных школах № 2 Агдашского и Евлахского районов. З.Имрани выступил экспертом, а Э.Джабраилов являлся инструктором на мероприятии, организованном в рамках проекта «Значение 3D рельефных карт и цифровых ресурсов в обучении географии», который стал победителем 6-го Гранта Конкурс развития и инноваций в образовании Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Руководитель д.ф.г Агиль Исаев и еще один инструктор проекта, Яшар Насибов. Основной целью проекта было обеспечение школ Агдашского и Евлахского районов рельефными 3D-картами и новыми цифровыми ресурсами, в то же время организация
просветительских встреч о преимуществах геоинформационных систем на виртуальной школьной платформе, повышение профессионализма учителей географии по этому направлению. В целях реализации проекта учителя географии 50  бщеобразовательных и полных средних школ Евлахского района и 59 Агдашского района прошли тренинги
гибридного формата. В ходе встреч в школы были розданы заранее подготовленные 3D-карты рельефа и другие цифровые ресурсы, а также проведены теоретические и практические занятия с целью повышения знаний и навыков учителей.