Coğrafiyaçı alimlərin Suraxanı məktəbliləri ilə görüşü keçirilib Yan 15, 2023 | 05:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov və Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin böyük elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Etibar Bədəlov Bakının Yeni Suraxanı qəsəbəsinin 101 saylı tam orta məktəbində yeni yaradılan “Kiçik Akademiya”nın hesabat iclasında iştirak ediblər.
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Bakı şəhəri üzrə təhsil İdarəsinin nümayəndəsi  və 89 saylı orta məktəbin direktoru Dadaş Babazadə də  tədbirdə iştirak edib.
Müəssisə  rəhbəri Z.Eminov  tədbir iştirakçılarını İnstitutun fəaliyyəti ilə taniş edib,  onun  tədqiqat sahələri, tanınmış alimləri, əhəmiyyətli nəşrləri,  coğrafi problemlər və s. haqqında söhbət açıb. O bildirib ki, illərdir ki,  İnstitutda və ya məktəblərdə şagird  və müəllim kollektivləri ilə mütəmadi keçirilən görüşlər  ənənə halını alıb və belə görüşlər yeniyetmələrdə elmə marağı artırır, onların gələcəkdə peşə seçimində  əhəmiyyətli rol oynayır.
Sonra “Kiçik Akademiya”nın  istedadlı şagirdləri “Bacarıq ağlın nişanəsidir” adlı proqramla çıxış ediblər. Şagirdlər “Ekoloji təmiz cərəyan”, “Azərbaycanda alternativ enerji mənbələrindən istifadə”, “Sintetik yuyucu vasitələrin ekologiyaya və insan orqanizminə təsiri”  mövzuları ilə təqdimatlar ediblər. Rəqs proqramı ilə çıxış edən uşaqlar bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.
Sonda “Kiçik Akademiya”nın  tədbirdə fəal iştirak edən şagirdlərinə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəkkürnaməsini  təqdim edən məktəbin direktoru   Sitarə Abbasova tədbirdə iştirak etdiyinə görə İnstitut rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

Состоялась встреча географов со школьниками поселка Сураханы Янв 15, 2023 | 05:01 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Закир Эминов, генеральный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор географических наук, и старший научный сотрудник отдела демографии и географии населения, Этибар Бадалов, доктор философии по географии, открыл принял участие в отчетном собрании «Малой Академии» в полной средней школе №101 поселка Ени Сураханы города Баку»..
В мероприятии также приняли участие Дадаш Бабазаде, представитель отдела образования города Баку Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и директор средней школы №89.
Руководитель учреждения З.Эминов ознакомил участников мероприятия с деятельностью института, направлениями его исследований, известными учеными, важными публикациями, географическими проблемами и т.д. По его словам, регулярные встречи со студенческими и педагогическими коллективами в институте или школах уже давно стали традицией, и такие встречи повышают интерес подростков к науке и играют важную роль в выборе их будущей профессии.
Затем талантливые ученики «Маленькой академии» выступили с программой «Мастерство – признак ума». Студенты выступили с докладами на темы «Экологически чистый источник энергии», «Использование альтернативных источников энергии в Азербайджане», «Влияние синтетических моющих средств на экологию и организм человека». Ребята, исполнившие танцевальную программу, показали свое мастерство.
В завершение директор школы Ситара Аббасова, вручившая благодарственное письмо Министерства науки и образования Азербайджанской Республики активным участникам «Маленькой академии», а также поблагодарила руководство института за участие в мероприятии.