C.ü.f.d. Aydın Səfərovun 85 yaşı tamam olub Yan 31, 2023 | 12:01 / YUBİLEYLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin  aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Aydın Səfərovun 85 yaşı tamam olub.
İnstitut rəhbərliyi bu münasibətlə yubilyara təbrik məktubu ünvanlayıb:
ƏZİZ AYDIN MÜƏLLİM!!!
AR Elm və Təhsil Nazirliyi akademik  H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun kollektivi Sizi anadan olmanızın 85 və elmi yaradıcılığınızın 60 illiyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir və Sizə bundan sonrakı ömür yolunuzda  daha uğurlu fəaliyyət  arzu edir.
Əziz Aydın müəllim! Siz artıq 60 ilə yaxındır Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Coğrafiya elminin elmi-nəzəri biliklərinin tədqiqi ilə məşğul olursunuz. Bu çoxillik elmi yaradıcılıq mərhələsində coğrafiya elminin xüsusilə geomorfologiya sahəsində yadda qalan yeni ideyalar və fikirləriniz olmuşdur. Xüsusilə 1988-ci ildə «Cənub-Şərqi Şirvanın və ona bitişik  ərazilərin paleogeomorfologiyası və morfostruktur təhlili» mövzusunda namizədlik dissertasiyasındakı elmi fikirləriniz müasir geomorfologiya elmi tarixində yadda qalacaqdır. Həmin ərəfələrdə tərtib etdiyiniz irimiqyaslı xəritələr Azərbaycanda əsasən düzənlik ərazilərdə yeni suvarma kanalları və kollektorların layihələşdirilməsində  mühüm rol oynamışdır.
Sizin uzun illər Kür çökəkliyində, Şamaxı-Qobustan fiziki-coğrafi rayonunda, Abşeron yarımadasında relyefin gələcək inkişafının proqnozlaşdırılmasında, neft-qaz yataqlarının formalaşmasında və şırın su yataqları haqqındakı gərəkli fikirləriniz elmi yaradıcılıq səlnamənizi daha da zənginləşdirmişdir.
Həmçinin «Azərbaycanın relyefi» (rus dilində), “Azərbaycanın konstruktiv coğrafiyası” kitablarındakı  məqalələriniz diqqətəlayiqdir. Əlbəttə, sizin çoxillik elmi fəaliyyətinizin nəticələrini kiçik bir ömür ünvanında cəmləşdirmək olduqca çətindir. Lakin biz yaxşı bilirik ki, sizin müasir geomorfologiya, paleocoğrafiya, tətbiqi coğrafiya və müasir ekocoğrafiya üzrə elmi maraq dairəniz çoxşaxəlidir.
Əziz Aydın müəllim!
Bir daha Sizi bu şərəfli və fərəhli tarix  münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə uzun ömür, cansağlığı arzulayırıq.

Д.ф.г. Айдыну Сафарову исполнилось 85 лет Янв 31, 2023 | 12:01 / ЮБИЛЕИ
Айдыну Сафарову, ведущему научному сотруднику отдела геоморфологии и природных рисков Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктору философии по географии Айдыну Сафарову исполнилось 85 лет.
По этому поводу руководство института направило юбиляру поздравительное письмо:
УВАЖАЕМЫЙ АЙДЫН мюэллим!!!
Коллектив Института географии имени академика Г.Алиева искренне поздравляет вас с 85-летием и 60-летием вашего научного творчества и желает вам дальнейших успехов в вашей деятельности.
Уважаемый Айдын мюэллим! Вы почти 60 лет занимаетесь научно-теоретическими исследованиями в области географии в Национальной академии наук Азербайджана. За этот многолетний период научного творчества у Вас возникли новые идеи, которые запомнились в области географии, особенно геоморфологии. Особенно в 1988 году Ваши научные идеи в кандидатской диссертации на тему «Палеогеоморфология и морфоструктурный анализ Юго-Восточного Ширвана и прилегающих к нему районов» войдут в историю современной геоморфологической науки. Масштабные карты, составленные Вами накануне, сыграли важную роль в проектировании новых оросительных каналов и коллекторов преимущественно на равнинных территориях Азербайджана.
На протяжении многих лет обогащали Вашу научную творческую историю необходимыми представлениями о формировании нефтегазоносных и пресноводных залежей в прогнозировании будущего развития рельефа Куринской впадины, Шамахи-Гобустанской физико-географической области, Абшеронского полуострова.
Также заслуживают внимания Ваши статьи в книгах "Рельеф Азербайджана" (на русском языке), "Конструктивная география Азербайджана". Конечно, сконцентрировать результаты своей многолетней научной деятельности за такой срок довольно сложно. Однако мы прекрасно знаем, что Ваши научные интересы в области современной геоморфологии, палеогеографии, прикладной географии и современной экогеографии многогранны.
Уважаемый Айдын Сафаров!
Еще раз сердечно поздравляем вас с этим славным и радостным событием, желаем долгих лет жизни и крепкого здоровья.