AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda görkəmli coğrafiyaşünas alim, Azərbaycanın əməkdar elm xadimi, coğrafiya elmləri doktoru, akademik Budaq Budaqovun 95 illiyi qeyd edilib.
İnstitutun baş direktoru, c.e.d. Zakir Eminov bugünkü tədbirin mövzusunu açıqladıqdan sonra tədbir iştirakçıları akademik Budaq Budaqova həsr olunmuş “Görkəmli alim Budaq Budaqov hər zaman yaddaşlarda” adlı videoçarxı izləyiblər. Sonra müəssisə rəhbəri giriş sözü ilə çıxış edərək görkəmli alimin elmi və ictimai fəaliyyətindən söhbət açıb. O deyib ki, Azərbaycan coğrafiya elminin inkişafında müstəsna rolu olan alimlərimizi yada salmaq, ən azından, yubileylərini qeyd etməklə onların əməyini dəyərləndirmək, zəngin elmi irsini sonrakı nəsillərə çatdırmaq vacibdir. Bu baxımdan akademik Budaq Budaqovun irsinin öyrənilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Elmi fəaliyyətinin coğrafiyanın bir çox sahəsini əhatə etdiyini vurğulayan baş direktor akademikin Azərbaycanda müasir coğrafiyanın geomorfologiya, landşaftşünaslıq və toponimika elmi məktəblərinin banilərindən olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki,ensiklopedik təfəkkürə malik olan akademik B.Budaqovun təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə respublikanın ayrı-ayrı təbii regionlarında böyük və orta miqyaslı landşaft xəritələşdirilməsi aparılmışdır.Alim Azərbaycanda geomorfoloji xəritələşdirmə prinsiplərinin hazırlanmasının bünövrəsini qoyan ilk tədqiqatçılardan biridir.Onun Böyük Qafqazın ayrı-ayrı hissələri üçün ilk dəfə tərtib etdiyi iri miqyaslı geomorfoloji xəritələr elmə verilmiş çox böyük töhfələrdir.Geomorfoloq alimin tədqiqat apardığı müxtəlif dövrlərdə çap etdirdiyi yüzlərlə elmi məqalə,monoqrafiya və xəritələri,xüsusilə də təbii dağıdıcı proseslərə-sellərə,sürüşmələrə,zəlzələlərə və həmçinin ekoloji gərginlik problemlərinə həsr olunmuş əsərləri ölkədə yerinə yetirilən mühəndis geomorfoloji,meliorasiya,ətraf mühitin mühafizəsi,kənd təsərrüfatı işlərində dəfələrlə istifadə edilmişdir.O həmçinin təbiəti mühafizə və ekologiya problemləri üzrə çoxsaylı monoqrafiyaların,elmi məqalələrin müəllifidir.
Alimin elmi-pedaqoji fəaliyyəti nəticəsində 50-yə qədər coğrafiya elmləri namizədi hazırlamış,40 ildən artıq bir dövrdə Azərbaycan Respublikasının orta məktəblərində onun "Azərbaycanın fiziki coğrafiyası" və universitetlərin coğrafiya fakültələrində "Ümumi geomorfologiya" kursu dərslikləri tədris olunmuşdur.
Akademik B.Budaqov elmi nailiyyətlərinə görə bir sıra medal və diplomlarla, eləcə də Azərbaycan Respublikasının «Şöhrət ordeni» ilə təltif olunub, Respublikanın Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
Sonra Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov akademikin həyat və fəaliyyəti barədə “Akademik B.Ə.Budaqov – 95” adlı məruzə ilə çıxış edib.
İnstitut əməkdaşları – coğrafiya elmləri doktorları Rza Mahmudov, Səid Səfərov, Nəriman Paşayev, Yelena Tağıyeva, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Sevil Quliyeva, Ənvər Əliyev, Natiq Babayev, elmi işçi Luiza Salayeva çıxış edərək görkəmli alim haqqında xoş sözlərlə xatirələrini bölüşüblər.
Şöbə müdiri, professor R. Mahmudov B.Budaqov kimi korifey alimlərin mühüm elmi nəticələrini, fundamental nailiyyətlərini gələcək nəsillərə çatdırmaq məqsədi ilə İnstitut tərəfindən “Azərbaycan coğrafiyasının nailiyyətləri və müasir problemləri” mövzusunda kitabın hazırlanmasını təklif edib. Təklif tədbir iştirakçıları tərəfindən razılıqla qəbul edilib.
Tədbir bitdikdən sonra İnstitut rəhbəri başda olmaqla, bir qrup əməkdaş akademik Budaq Budaqovun qəbrini ziyarət edib, məzarı üzərinə gül dəstələri qoyaraq ruhuna dualar edib.

Отметили 95-летие академика Б.Будагова 2023-02-23 18:08:00 / ЮБИЛЕИ
После того, как Генеральный директор института, д.г.н. Закир Эминов объявил повестку дня участники мероприятия посмотрели видеоролик, посвященный академику Будагу Будагову под названием «Выдающийся ученый Будаг Будагов всегда в памяти». Затем руководитель учреждения выступил со вступительной речью и рассказал о научной и общественной деятельности ученого. Он сказал, что важно помнить наших ученых, сыгравших исключительную роль в развитии азербайджанской географической науки, ценить их работу, отмечая их юбилеи, и передавать их богатое научное наследие следующим поколениям. В связи с этим особое значение приобретает изучение наследия академика Будаг Будагова.
Подчеркнув, что его научная деятельность охватывает многие области географии, генеральный директор обратил внимание на то, что академик является одним из основателей научных школ геоморфологии, ландшафтоведения и топонимии в Азербайджане, одним из первых исследователей, заложивших основу для развития принципов геоморфологической картографии в Азербайджане. Сообщается, что в отдельных природных районах республики по инициативе и под руководством академика Б. Будагова, обладающего энциклопедическим складом ума, проведена крупномасштабная и среднемасштабная ландшафтная картография. Составленные им крупномасштабные геоморфологические карты являются большим вкладом в науку. Сотни научных статей, монографии и карты, изданные геоморфологом в разные периоды его исследований, работы, посвященные природным деструктивным процессам, таким как наводнения, оползни, землетрясения, а также проблемам экологических стрессов, особенно широко распространенные в стране, многократно использовались в геоморфологических, мелиоративных, и сельскохозяйственных работах. Он также автор многочисленных монографий и научных статей по охране природы и экологическим проблемам.
В результате научно-педагогической деятельности ученого им подготовлено до 50 кандидатов географических наук, а более 40 лет его учебник «Физическая география Азербайджана» преподавалась в средних школах Азербайджанской Республики, а учебник «Общая геоморфология» на географических факультетах вузов.
Академик Б.Будагов за свои научные достижения награжден рядом медалей и дипломов, а также «Орденом Славы» Азербайджанской Республики, почетным званием Заслуженного деятеля науки Республики.
Затем заведующий отделом ландшафтных исследований и ландшафтного планирования д.ф.г. Мирнух Исмаилов выступил с докладом о жизни и деятельности академика под названием «Академику Б.А. Будагову - 95».
Выступили и добрыми словами поделились своими воспоминаниями о выдающемся ученом сотрудники института – доктора географических наук Рза Махмудов, Саид Сафаров, Нариман Пашаев, Елена Тагиева, доктора философии по географии Севиль Гулиева, Анвар Алиев, Натиг Бабаев, научный сотрудник Луиза Салаева.
Заведующий отделом профессор Р.Махмудов предложил подготовить в институте книгу «Достижения и современные проблемы азербайджанской географии» с целью передачи будущим поколениям важных научных результатов и фундаментальных достижений таких выдающихся ученых, как Б.Будагов. Предложение было принято участниками мероприятия.