20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü qeyd edilib Yan 18, 2023 | 12:01 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü qeyd edilib.
Faciə qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Beynəlxalq və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin hazırladığı “Qara Yanvar-33” adlı video-rolik nümayiş etdirilib.
İnstitutun baş direktoru, c.e.d. Zakir Eminov 1990-cı ilin yanvar  hadisələri haqqında danışarkən  bunu Azərbaycana, onun xalqına  edilən hərbi təcavüz kimi qiymətləndirib, keçmiş sovet ordusunun Bakı şəhərində dinc əhaliyə qarşı törətdiyi misli görünməmiş qırğının insanlığa qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli terror aktı olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, bu hadisələrin dərindən öyrənilməsi və araşdırılması mühüm məsələdir. 20 Yanvar  faciəsi heç vaxt unudulmamalı, tarixin bu qanlı səhifəsi olduğu kimi gələcək nəsillərə çatdırılmalıdır. Azərbaycan xalqı dəfələrlə haqsızlıqlarla üzləşib, şəhidlər verib. Amma o əyilmədi, məhv olmadı, tarixin dərslərindən nəticə çıxarmağı bacardı. 44 günlük müharibə nəticəsində öz torpaqlarını düşmən caynağından azad etdi.
Sonra c.ü.f.d Etibar Bədəlov çıxış edərək Azərbaycan tarixində baş vermiş qanlı Yanvar hadisələrini azadlıqsevər xalqın istiqlal yolunun zirvəsi adlandırıb, şəhidlərin ruhuna dualar edib.
Həmkarlar Təşkilatının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev, şöbə müdiri, c.e.d. Rza Mahmudov çıxışlarında 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycana qarşı törədilmiş hərbi və siyasi cinayət, ölkənin suverenliyinə qarşı törədilən qəsd olduğunu vurğulayıblar.

Отметили 33-ю годовщину трагедии 20 января 2023-01-18 12:04:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
33-я годовщина трагедии 20 января была отмечена в Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Почтив память жертв трагедии минутой молчания присутствующие посмотрели видеоклип «Черный январь-33», подготовленный Отделом международных связей и связей с общественностью.
Говоря о событиях января 1990 года, Генеральный директор института Закир Эминов оценил их как военную агрессию против Азербайджана и его народа и подчеркнул, что беспрецедентная расправа, учиненная бывшей советской армией против мирного населения в Баку, является ужасным террористическим актом против человечества. Было заявлено, что глубокое изучение и расследование этих событий является важным вопросом. Трагедия 20 января никогда не должна быть забыта, она должна быть передана будущим поколениям, как кровавая страница истории. Народ Азербайджана неоднократно сталкивался с несправедливостью. Но он не согнулся, не погиб, он сумел сделать выводы из уроков истории. В результате 44-дневной войны азербайджанский народ освободил свою землю из лап врага.
Затем выступил Этибар Бадалов, который назвал кровавые январские события в истории Азербайджана вершиной пути свободолюбивого народа к независимости и помолился за души шехидов.
Председатель профсоюза, д.ф.г. Абиль Ахвердиев, зав.отдела, Рза Махмудов в своих выступлениях подчеркнули, что трагедия 20 января является военно-политическим преступлением, совершенным против Азербайджана, покушением на суверенитет страны.