Coğrafiyaçı alim Şirvan Milli Parkı ərazisində ezamiyyətdə olub Mart 29, 2023 | 02:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizi sahillərinin və dibinin geomorfologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, prof. Əmir Əilyev Qərbi Kaspi Universitetinin Xəzər Dənizi Problemləri Elmi-Tədqiqat  Mərkəzinin Şirvan Milli Parkı ərazisinin Xəzəryanı ərazisində yerləşən təcrübə bazasında ezamiyyətdə olub.
Səfərin əsas məqsədi gələcəkdə görüləcək işləri müzakirə etmək, iki müəssisə arasında birgə elmi əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçirmək olub. Tədbirdə həmçinin AMEA-nın  Zoologiya İnstitutunun və Milli Aviasiya Agentliyinin alimləri də iştirak ediblər. Prof. Ə. Əliyev Xəzər dənizinin  müasir dövrdə əsas problemləri haqqında məruzə edib. Milli Parkın dənizsahili ərazisində  (Bəndovan burnu) dəniz səviyyəsinin son illərdə enməsi ilə əlaqədar sahil zonasında baş verən geomorfoloji proseslər müşahidə edilərək çoxsaylı məlumatlar foto və  video aparatının yaddaşına köçürülüb.
Coğrafiyaçı alim ezamiyyə müddətində həmçinin Ekologiya və Təbii Nazirliyinin Xəzər Dənizi Suyunun Duzsuzlaşdırılması  Kompleksinin işi ilə də yaxından tanış olub.  O bildirib ki, 2013-cü ildə Salyan rayonunun Xıllı qəsəbəsi ərazisində inşa edilmiş Kompleksdə  sutkada 5000 ton  dəniz suyu emal edərək duzsuzlaşdırılır və bu sudan ərazinin suvarma işlərində geniş istifadə edilir.

Ученый- Географ находился в командировке в Ширванском национальном парке Мар 29, 2023 | 02:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом геоморфологии побережья и дна Каспийского моря Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.г.н., проф. Амир Алиев находился в командировке на опытной базе Научно-исследовательского центра проблем Каспийского моря Западного университета Каспи, расположенной на Каспийском побережье Ширванского национального парка.
Основной целью визита было обсуждение предстоящей работы, рассмотрение возможностей совместного научного сотрудничества между двумя учреждениями. В мероприятии также приняли участие ученые из Института зоологии НАНА и Национального авиационного агентства. Проф. А. Алиев выступил с докладом об основных проблемах Каспийского моря в настоящее время. В прибрежной зоне Национального парка (мыс Бандован) наблюдались геоморфологические процессы, происходящие в прибрежной зоне в связи с понижением уровня моря в последние годы и многочисленные данные переносились в память фото- и видеокамеры.
В ходе визита географ также ознакомился с работой Комплекса опреснения вод Каспийского моря Министерства экологии и природных ресурсов. Он сообщил, что на Комплексе, построенном в 2013 году в районе поселка Хилли Сальянского района, перерабатывается и опресняется 5000 тонн морской воды, и эта вода широко используется в ирригационных работах района.