Coğrafiyaçı alim simsiz enerji ötürülməsində əldə edilən yeniliklərdən danışıb Mart 29, 2023 | 04:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin monitorinqi  şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru  İsmayıl Zeynalov Fransanın Paris şəhərində keçirilən Sosial elmlər, innovasiyalar və təhsil texnologiyaları üzrə 4-cü Beynəlxalq Konqresdə iştirak edib.
Alim tədbirdə  "Basic principles for building network for wireless electric power distribution" (Simsiz  elektrik enerjisinin paylanması üçün şəbəkənin qurulmasının əsas prinsipləri)  mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi  simsiz  enerji ötürülməsində  yeni üstünlüklər əldə etdiklərini bildirib. Onun sözlərinə görə bu enerjinin yaradılması üçün təklif edilən yeni şəbəkənin müxtəlif seqmentləri  təhlil edilib. Hər bir seqmentin texniki spesifikasiyaları və izahatlar verilmişdir. Bu şəbəkənin işləməsi üçün süni peyklərdən necə istifadə edilməli və hansı növ peyklərin şəbəkə üçün uyğun olması təklif edilib. Həmçinin, təklif olunan paylayıcı şəbəkədən istifadə ilə bağlı maliyyə problemləri müzakirə edilib.
Böyük maraq doğuran məruzənin sonunda simsiz enerjinin yaradılması üçün təklif edilən yeni şəbəkənin dizaynı  müzakirə edilib.

Географ рассказал о новинках в беспроводной передаче энергии Мар 29, 2023 | 04:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Исмаил Зейналов, ведущий научный сотрудник отдела мониторинга Каспийского моря Института географии имени академика Г.А.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философи по техническим наукам, принял участие в 4-м Международном он-лайн конгрессе по общественным наукам, «Инновации и образовательные технологии» ( Париж, Франция).
На мероприятии ученый выступил с докладом «Основные принципы построения сети беспроводного распределения электроэнергии».
Спикер сообщил, что они получили новые преимущества в беспроводной передаче энергии. По его словам, были проанализированы различные сегменты новой сети, предложенной для создания этой энергии. Приведены технические характеристики и пояснения к каждому сегменту. Говорится о том, как использовать искусственные спутники для работы этой сети и какие типы спутников подходят для этой сети. Также обсуждались финансовые проблемы, связанные с использованием предлагаемой распределительной сети.
В конце очень интересного разговора обсуждался дизайн данной сети для производства беспроводной энергии.