Lənkəran çaylarının su ehtiyatlarına dair kitab nəşr olunub Apr 10, 2023 | 05:04 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Ziyafət Ağayevin “Lənkəran təbii vilayəti çaylarının su ehtiyatları və səmərəli istifadəsi” adlı kitabı dərc edilib.
Monoqrafiyada müxtəlif üsullardan istifadə etməklə Azərbaycan Respublika ərazisinin cənub-şərqində yerləşən Lənkəran təbii vilayətinin çaylarının axımın əmələgəlmə şəraiti, çoxillik tərəddüdləri təhlil edilib, antropogen amilləri və müasir iqlim dəyişmələrinin regional təzahürlərini nəzərə almaqla onların su ehtiyatları və ekoloji axım kəmiyyətlərinin qiymətləndirilməsi ilə yanaşı onlardan səmərəli istifadə yolları müəyyən olunub.
Monoqrafiya bu sahədə fəaliyyət göstərən mütəxəsislərlə yanaşı, müvafiq istiqamətdə təhsil alan doktorantlar, magistrantlar və bakalavrlar üçün də faydalı ola bilər.

Вышла в свет книга о водных ресурсах ленкоранских рек 2023-04-10 17:53:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышла в свет книга ведущего научного сотрудника отдела гидрологии и водных ресурсов Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.г.Зияфата Агаева «Водные ресурсы и рациональное использование рек Ленкоранской природной области».
В монографии проанализированы условия стокообразования и многолетних колебаний рек Ленкоранской природной области, расположенной на юго-востоке Азербайджанской Республики. С учетом антропогенных факторов и региональных проявлений современных климатических изменений, произведена оценка их водных резервов и количества экологического стока, а также определены пути их эффективного использования.
Монография может быть полезна не только специалистам, работающим в данной области, но и докторантам, магистрам и бакалаврам.