Coğrafiya İnstitutunda ITHACA layihəsinə dair seminar keçirilib Apr 18, 2023 | 02:04 / ELMİ İCLASLAR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Horizon Avropa Proqramı çərçivəsində icra etdiyi ITHACA layihəsinə dair seminar keçirilib.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun alim və tədqiqatçıları ilə yanaşı digər qurumların, o cümlədən BDU-nun əməkdaşları da iştirak edib.
ITHACA layihəsinin  Coğrafiya İnstitutu üzrə  əlaqələndiricisi, aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d  Rövşən Kərimov təqdimatla çıxış edərək,  əvvəlcə Horizon Avropa proqramında iştirakın şərtləri, müvafiq texniki tələblər, layihələrin yazılması qaydaları, alimlərin proqramdan faydalanma imkanları barədə seminar iştirakçılarını məlumatlandırıb. Sonra o, ekoloji miqrasiya problemlərinin öyrənilməsinə həsr olunmuş ITHACA layihəsi, bu layihə çərçivəsində görülmüş və görülməkdə olan işlər haqqında  danışıb.
Təqdimatın sonunda məruzəçinin xahişi ilə  seminar iştirakçıları  miqrasiyaya dair tədqiqatların və keyfiyyət məlumatlarının bu sahədə fəaliyyət göstərən idarəçilər üçün nə dərəcədə maraqlı və əhəmiyyətli ola biləcəyinə dair fikirlərini bölüşüb,  fikir mübadiləsi aparıblar.

Семинар по проекту ITHACA прошел в Институте географии 2023-04-18 14:48:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялся семинар по проекту ITHACA, реализуемому Институтом географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в рамках программы Horizon Europe.
Помимо ученых и научных сотрудников Института географии в мероприятии приняли участие сотрудники других учреждений, в том числе БГУ.
Ровшан Керимов, координатор проекта ITHACA в Институте географии, ведущий научный сотрудник, кандидат географических наук, выступил с презентацией и впервые проинформировал участников семинара об условиях участия в программе Horizon Europe, соответствующих технических требованиях, правилах написания проектов и возможности для ученых извлечь выгоду из программы. Затем он рассказал о проекте ITHACA, посвященном изучению проблем экологической миграции, о работе, проделанной и проводимой в рамках этого проекта.
В конце презентации,  участники семинара выразили мнение о том, насколько интересными и важными могут быть миграционные исследования и качественные данные для менеджеров, работающих в этой сфере.