2023-cü ilin Heydər Əliyev ili elan edilməsi ilə əlaqədar AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda “Ölkəmizdə Mülki müdafiə sisteminin qurulmasında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin rolu» mövzusunda toplanış məşqi keçirilib.
İnstitutun Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Namazəli Mustafayev əvvəlcə ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyi və inkişafındakı əvəzedilməz xidmətlərindən danışıb, ölkəmizdə dövlət quruculuğu prosesinin Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu qeyd edib.
Sonra qərargah rəisi toplanış və xəbərdarlıq sistemi vəziyyətinin yoxlanılması, eləcə də məşq zamanı ortaya çıxa biləcək çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıb və bununla əlaqədar İnstitut əməkdaşlarının məlumatlı olmalarının vacibliyini xüsusilə vurğulayıb.
N.Mustafayevin çıxışından sonra İnstitut əməkdaşları, şöbə müdirləri Səid Səfərov, Habil Haqverdiyev, elmi işçilər Rafiq İsmayılov, Zülfəli Rəsulov, kitabxananın direktoru Şövqiyə Məmmədova və başqaları mövzu ətrafında fikirlərini bölüşüb, ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan naminə misilsiz xidmətlərindən söhbət açıblar.

В ИГ прошли учения гражданской обороны по предупреждению и сбору 2023-04-19 15:21:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В связи с объявлением 2023 года годом Гейдара Алиева в Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики было проведено общее собрание на тему «Роль общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в создании системы гражданской обороны в нашей стране».
Начальник Штаба гражданской обороны института Намазали Мустафаев впервые рассказал о незаменимых заслугах великого лидера Гейдара Алиева в деле независимости и развития Азербайджана и отметил, что процесс государственного строительства в нашей стране связан с именем Гейдара Алиева.
Затем начальник штаба рассказал о проделанной работе по системе сборки и оповещения, а также устранения недостатков, которые могут проявиться в ходе учений, и особо подчеркнул важность информирования сотрудников института в этом отношении.
После выступления Н.Мустафаева сотрудники института, заведующие отделами Саид Сафаров, Габиль Хагвердиев, научные работники Рафик Исмаилов, Зульфали Расулов, директор библиотеки Шовгия Мамедова и другие поделились своим мнением по теме и рассказали о заслугах Гейдара Алиева перед Азербайджаном.