Xəzərin səviyyə problemi mövzusunda dəyirmi masa keçirilib Apr 28, 2023 | 06:04 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin səviyyə problemləri şöbəsinin böyük elmi İşçisi, Xəzər İnteqrasiyalı Elmi-Tədqiqat Şəbəkəsinin (CASPISNET) koordinatoru,  c.ü.f.d. Səfərov Elnurun təqdimatı ilə aprelin 27-də ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunda  «İqlim dəyişmələrinin təsiri ilə əlaqədar Xəzər dənizinin səviyyə problemi»  mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
İngilis dilində təşkil olunmuş müzakirələrdə ADA Universiteti,  onun İnkişaf və Diplomatiya İnstitutu, ETSN, FHN, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, Azərkosmos, Milli Aerokosmik Agentliyi, Baki Mühəndislik Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (UNDP), Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətindən alim,  mütəxəssis və tələbə heyətləri iştirak ediblər.
Dəyirmi masada müzakirəyə çıxarılan təqdimat E. Səfərovun 2021-2022-ci illərdə qalibi olduğu  «İsveçrə Federal Dövlət Müvəffəqiyyət Post Dok»  qrantı əsasında Cenevrə Universitetındə yerınə yetirdiyi elmi tədqiqat işinin bir sıra istiqamətlərinə həsr olunub.

Состоялся круглый стол по вопросу уровня Каспийского моря 2023-04-28 18:20:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
27 апреля в Институте развития и дипломатии Университета АДА состоялся круглый стол на тему «Проблема уровня Каспийского моря в связи с влиянием климатических изменений», на котором с докладом выступил д.ф.г. Эльнур Сафаров - ст. научный сотрудник отдела проблем уровня Каспийского моря Института географии им. академика Г.Алиева, координатор Каспийской комплексной научно-исследовательской сети (КАСПИСНЕТ).
В обсуждениях, проводившихся на английском языке, приняли участие ученые, специалисты и студенты Института географии и Азербайджанского географического общества, Университета АДА, Института развития и дипломатии, «Азерсу», Азеркосмос, Национального Аэрокосмического Агентства, Бакинского Инженерного Университета, Бакинского Государственного Университета, Национальной Авиационной Академии, Программы Развития ООН.
Обсужденная на мероприятии презентация была посвящена ряду направлений научных исследований, проводимых Э. Сафаровым в Женевском университете на основе гранта «Swiss Federal State Success Post Doc», который он выиграл в 2021-2022 гг.