AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – baş direktor, c.e.d. Zakir Eminov, Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, c.e.d., professor Rza Mahmudov, aparıcı elmi işçiləri, c.e.d. Məhəmməd Abduyev, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Mövlud Teymurov və dosent Cuma Məmmədov Azərbaycan Dövlət Su Agentliyinin Ulu Öndər H.Əliyevin 100 illik yubileyi münasibəti ilə "Azərbaycanın su təsərrüfatı sektorunun inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır" mövzusunda təşkil etdiyi elmi-praktiki konfransda iştirak ediblər.
Tədbirdə ölkəmizdə su siyasətini həyata keçirən müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri, mütəxəssislər və alimlər iştirak edib. Konfransda mövzuya uyğun çoxsaylı məruzələr dinlənilib və Azərbaycanda su siyasətinin aparılmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin və möhtərəm prezident İlham Əliyevin bu sahəyə göstərdiyi xüsusi diqqət qeyd edilib.
Professor R.Mahmudov Z.Eminov, və M.Teymurovla həmmüəllif olduğu "Müasir operativ interaktiv metodlar su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsinin və onların idarə olunmasının qarantı rolunda" məruzəsi ilə çıxış edib.
M.Abduyev “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur çaylarının kation və anion axımı”, C.Məmmədov isə “Ekoloji mühit tarazlığının pozulmasının xüsusiyyətləri” mövzularında məruzələr ediblər.

Ученые Института географии выступили на научно-практической конференции Мая 12, 2023 | 05:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии имени академика Г. Алиева  д.г.н. Закир Эминов, заведующий отделом гидрологии и водных ресурсов суши, д.г.н., профессор Рза Махмудов, ведущий научный сотрудник  д.г.н. Мухаммад Абдуев, д.ф.г. Мовлуд Теймуров и доц. Джума Мамедов, приняли участие в научно-практической конференции, организованной Государственным водным агентством Азербайджана по случаю 100-летия со дня рождения Великого лидера Г. Алиева на тему "Развитие водного хозяйства Азербайджана связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева".
В мероприятии приняли участие руководители соответствующих государственных учреждений, специалисты и ученые, осуществляющие водную политику в нашей стране. На конференции были заслушаны многочисленные доклады на эту тему и отмечено особое внимание, уделяемое этой области Великим лидером Гейдаром Алиевым и уважаемым Президентом Ильхамом Алиевым в проведении водной политики в Азербайджане.
Профессор Р. Махмудов выступил с докладом «Современные оперативные интерактивные методы как гарант оценки и управления водными ресурсами» в соавторстве с З. Эминовым и М. Теймуровым
М. Абдуев выступил с докладами «Катионный и анионный сток рек Карабах и Восточный Зангезур», а Дж. Мамедов выступил с докладами «Особенности экологического дисбаланса».