Kiçik Akademiyanin şagirdləri ilə görüş keçirilib May 15, 2023 | 05:05 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Yasamal rayonu 286 saylı orta məktəbdə fəaliyyət göstərən “Kiçik Akademiya”nın şagirdləri ilə görüş keçirilib.
Ənənəyə uyğun olaraq məktəblilər əvvəlcə AMEA-nın ikinci mərtəbəsində yerləşən sərgidə Coğrafiya İnstitutunun  fəaliyyəti ilə tanış olublar.  Sonra görüş İnstitutun konfrans zalında davam edib.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov qonaqları salamlayaraq İnstitutda elmlə təhsilin vəhdətinə həmişə geniş yer ayrıldığını, əməkdaşların mütəmadi olaraq Bakının müxtəlif rayonlarını əhatə edən orta ümumtəhsil məktəblərinin şagird və müəllim kollektivləri ilə keçirilən görüşlər və Kiçik Akademiya şagirdləri üçün təşkil edilən praktik məşğələlərin  əhəmiyyətindən söhbət açıb. İnstitut rəhbəri, eyni zamanda, müəssisədə aparılan tədqiqat işləri, həyata keçirilən innovativ layihələr, əldə olunan elmi nəticələrlə qonaqları tanış edib.
Sonra İnstitutun şöbə müdiri, c.ü.f.d. Solmaz Rzayeva 286 saylı orta məktəbdə fəaliyyət göstərən və rəhbəri olduğu “Kiçik Akademiya”nın fəaliyyəti haqqında iştirakçılara məlumat verdikdən sonra  “Azərbaycanın coğrafiyaçı alimləri” adlı təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra şöbə müdiri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev coğrafiyaçı korifey alimlər, coğrafiya elminin digər elmlərlə karelyasiyası haqqında danışıb, böyük elmi işçi, c.ü.f.d. Samirə Abuşova  “Dünya şəhərlərində ekoloji vəziyyət” haqqında təqdimatla çıxış edib.
Məktəbin coğrafiya müəlliməsi Könül Mərdanova və  Uşaq birliyinin rəhbəri Vəfa Həsənova tədbirin keçirilməsinə görə İnstitut rəhbərinə və kollektivinə minnətdarlıq ifadə ediblər.

В Институте географии имени академика Г.Алиева состоялась встреча с учащимися «Малой академии», действующей в средней школе № 286 Ясамальского района.
По традиции школьники впервые ознакомились с деятельностью Института географии на выставке, расположенной на втором этаже НАНА. Затем встреча продолжилась в конференц-зале института.
Закир Эминов, генеральный директор Института географии, доктор географических наук, поприветствовал гостей и сказал, что Институт всегда уделял много места единству науки и образования. Он отметил, что сотрудники регулярно проводят встречи со студенческими и педагогическими коллективами. общеобразовательных школ, в разных районах Баку, и рассказал о важности практических занятий, организованных для учащихся Малой академии. При этом руководитель института ознакомил гостей с проводимыми в учреждении научно-исследовательскими работами, реализованными инновационными проектами и полученными научными результатами.
Затем заведующая отделом института, д.ф.г.Солмаз Рзаева, проинформировав участников о деятельности «Малой академии», руководителем которой она является, выступила с презентацией на тему «Географы Азербайджана».
Старший научный сотрудник, д.ф.г. Абиль Ахвердиев, , рассказал об ученых-географах и соотношении географической науки с другими науками. Старший научный сотрудник, д.ф.г. Самира Абушова выступила с докладом на тему "Экологическая ситуация в городах мира".
Школьная учительница географии Конуль Марданова и председатель Детского союза Вафа Гасанова выразили благодарность руководителю института и его коллективу за проведение мероприятия.