Bakıda qonaq olan Çexiya Elmlər Akademiyası Geonics İnstitutunun professoru, Masaryk Universitetinin Coğrafiya departamentinin rəhbəri Dr. Jaromír Kolejka AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olub.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovla görüşən çexiyalı alim Masaryk Universitetinin rəhbəri olduğu coğrafiya bölməsinin fəaliyyəti, tədqiqat istiqamətləri barədə məlumat verib, özü ilə gətirdiyi kitabları İnstituta hədiyyə edib.
Baş direktor, öz növbəsində, qonağı Coğrafiya İnstitutunun nailiyyətləri, Azərbaycanın tanınmış coğrafiyaçı alimləri və s. tanış edib, Qarabağın coğrafiyasına dair kitab və atlası ona təqdim edib.
Aparılan fikir mübadiləsi nəticəsində müəssisə rəhbərləri gələcəkdə tərəflər arasında elmi əməkdaşlıq haqqında razılığa gəliblər.

Чешский ученый посетил Институт географии Мая 26, 2023 | 11:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Находившийся с визитом в Баку профессор Института геоники Чешской академии наук, заведующий кафедрой географии Масариков университета Яромир Колейка посетил Институт географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР.
Чешский ученый, который встретился с генеральным директором Института географии, доктором географических наук Закиром Эминовым, проинформировал о деятельности и направлениях исследований  кафедры географии, которую он возглавляет в Масариков университете, и подарил привезенные им книги.
Генеральный директор, в свою очередь, ознакомил гостя с достижениями Института географии, известными географами Азербайджана и др. и подарил книгу и атлас по географии Карабаха.
В результате обмена идеями руководители предприятия договорились о научном сотрудничестве сторон в будущем.